Forum Forum prawneZmiany w prawie

WYKUP MIESZKANIA "ZA GROSZE" POMOCY!!

WYKUP MIESZKANIA "ZA GROSZE" POMOCY!!

Belvede / 82.210.153.* / 2007-08-01 12:43
POMOCY!! Przekształciłem mieszkanie w bloku z lat 70 w 2004 r. z lokatorskiego prawa do lokalu na spóldzielcze własnościowe. Skorzystałem z 50% bonifikaty wpłacając do spółdzielni 9375 pln z 18750 pln. Druga połowa zostanie umorzona po 15 latach. Czyli nie mam jeszcze prawa do ODREBNEJ WŁASNOŚCI. Dzwoniąc do spółdzielni, uzyskałem informację, że gdy złożę wniosek o przekształcenie mieszkania w odrębną własność muszę zapłacić drugą połowę różnicy między wymaganym wkładem budowlanym, a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym czyli kwote 9375 pl!! I wtedy mieszkanie przechodzi w odrębną własność. Co mam zrobić w tej sprawie, abym przekształcił mieszkanie w odrębną własność bez płacenia tej kwoty. Czy nowa ustawa mnie dotyczy czy też nie?? Podobno mogę odzyskać pieniądze dzięki zwolnieniu opłat na fundusz remontowy po zgodzie walnego zgromadzenia spółdzielni, ale czy będę musiał i tak zapłacić 9375 pln aby mieszkanie mogło przejść na odrębną własność?? PROSZĘ O POMOC!!
Wyświetlaj:
munka / 89.151.26.* / 2007-08-21 13:14
Jeżeli Pani zawarła umowę o przekształcenie praw do lokalu i obecnie spłacałaby Pani raty wkładu budowlanego to z mocy Ustawy od 2007-07-31 raty te były by umorzone (pod warunkiem nie występowania zaległości wobec Spółdzielni). Ustawa wyraźnie precyzuje, że umowy o przekształcenie zawarte od 2001r będące w trakcie spłaty wkładu budowlanego mają być umorzone z mocy ustawy!
Pani zawarła umowę o przekształcenie lokalu na podstawie obowiązującej Ustawy w 2004r. i wkład budowlany już Pani spłaciła (obecnie posiada już Pani Spółdzielcze własnościowe Prawo do lokalu i nie musiała Pani czekać na nowelizację ustawy aby przekształcić te prawa w odrębną własność).
Nadal ma Pani prawo złożyć wniosek o przekształcenie praw spółdzielczych w odrębną własność!
Jeżeli w Statucie Spółdzielni był zapis że np. spłata pozostałej części wkładu budowlanego następuje po 15 latach to z mocy obowiązującej obecnie Ustawy ta reszta wkładu budowlanego powinna być także umorzona! Jeżeli nie ma spłaty wkładu budowlanego to obecna Ustawa tego nie wyjaśnia!

Zwolnienie z Opłat na Fundusz Remontowy to odrębny temat! Walne Zgromadzenie może ale nie musi podjąć takiej uchwały a w interesie wszystkich mieszkańców powinno być nie dopuszczenie do tego gdyż wartość zasobów min. poprzez takie działania drastycznie spadnie.
Mówiąc w prosty sposób; często mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że po podjęciu takiej uchwały ich otoczenie - delikatnie mówiąc – może stać się mało atrakcyjne!
Proszę sobie wyobrazić, że remonty dotyczące Pani Nieruchomości nie będą realizowane gdyż nieruchomość musiała by przez 20lat zbierać pieniądze (np. na remont dachu) bo połowa z mieszkańców tej nieruchomości jest zwolniona z opłat a i tak żądają remontu dachu!
KINSAM / 2007-09-23 21:53
I co to jest sprawiedliwe ? Nie dość ,że spółdzielnia się nasyciła (zarobiła)i przeznaczyla te pieniądze na remonty to jeszcze głupie jest gadanie ,że le[piej aby nie dopuściło walne to uchwalenia takiej możliwości odliczania .T O JEST NIESPRAWIEDLIWE !!!! DLACZEGO NASZ GŁUPI SEJM POSZEDŁ NA RĘKĘ LUDZIOM ,KTÓRZY MAJA SPŁACONY KREDYT I ODSETKI DARUJĄC IM TO CO SPÓŁDZIELNIA MIAŁA Z PRZEKSZTAŁCENIA, I CO ZROBIŁ SEJM ABY ZREKOMP. TYM CO WYKUPILI -WYMYŚLILI ,ŻE JEŚLI WALNE SIĘ ZGODZI,ŁATWO RZĄDZI SIĘ NIE ZA SWOJE!!!! DLACZEGO ZOSTAWIŁ SEJM LUDZI TAKICH NA LODZIE,WIEDZIAŁ ,ŻE NIE KAŻDA SPÓŁDZIELNIA SIE ZGODZI(WALNE ZEBRANIA) JEDYM SIE PODARUJE TO CO NIE JEGO ,A DRUGIM MOGLI WYMYŚLEĆ JAK TACY MĄDRZY TO MOGLI OD PODATKU NP. DAĆ MOŻLIWOŚĆ ODPISANIA!!! NIE NAWIDZĘ POLSKI I JEJ RZĄDÓW .JAK MAM WYTŁUMACZYĆ DZIECIĄ ,ŻE MUSIMY OSZCZĘDZAĆ BO JA WYKUPIŁEM W 2006 ROKU I ZADŁUŻYLEM SIĘ NA 3 LATA A INNI MAJA ZA DARMO!!! P****... TYLKO W POLSCE TAKIE SYTUACJE SĄ MOŻLIWE. JEST NAS 2,6 ML I CO MOŻE TAK INNI NIE CZUJĄ ?
ROZGORYCZONA / 87.105.71.* / 2008-02-20 10:35
Jestem w takiej samej sytuacji i szukam wsparcia, gdzie można szukać sprawiedliwości?Zapłaciłam 20 tys.,mieszkanie jest banku,spłacam ogromne raty,dlaczego prawo nie traktuje ludzi równo?CZY ktoś nam pomoże?ROZGORYCZONA
Dakota / 195.13.38.* / 2008-02-24 17:45
Ja tez szukam wsparcia w ub. roku kupiłam kurtke synowi za 500 zl a teraz jest ona o połowe tansza bo sa przeceny. Jak mam odzyskac nadpłaconą kwotę???????
calgon / 81.210.12.* / 2007-10-03 12:33
dokładnie wziałem pie....... kredyt a te gnojki dali mieszkania za darmo!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Urszula W. / 89.228.130.* / 2007-08-08 21:58
Chciałabym pomóc lecz szlaku jeszcze nie przetarłam. Piszę jeszcze bo w planach mam zamianę spółdzielczego na własnościowe. Spółdzielnia nawet przysłała uchwałę, której pięciokrotne czytanie wcale nie sprawia, że wiem o czym czytam. Całe to wykupywanie mieszkań wydaje mnie się czarną magią. Czy sprawy nie mogą pozostać takie jakie są? Mieszkam w tym mieszkaniu od początku jego istnienia i mam zawsze prawo pierwszeństwa wykupu. Mam nadzieję, że nie stanie się nic co by mnie zmuszało do wykupu tu i teraz. Tak mi dobrze, niech tak zostanie.
Maryla38 / 2007-08-08 23:45
Witam!!!!

Bardzo proszę o pomoc!!!! Mam mieszkanie lokatorsko-własnościowe nie spłacony kredyt i ogromne odsetki. Czy w\g nowelizacji o spółdzielniach mieszkaniowych moge wykupić to mieszkanie na własność. Co muszę zrobić i jak napisać podanie do spółdzielni? Mieszkanie mam od 1992 roku.
munka / 89.151.26.* / 2007-08-21 13:29
Według obowiązującej Ustawy nie ma możliwości umorzenia rat kredytu!
Myślę że nie trzeba tu wyjaśniać różnicy pomiędzy ratami kredytu a ewentualnymi ratami za spłatę wkładu budowlanego.
Aby przekształcić prawo do lokalu na odrębną własność lokal nie może mieć żadnych zaległości wobec Spółdzielni a w tym przypadku one wystepują!

Najnowsze wpisy