Forum Forum prawneZmiany w prawie

Dowód osobisty - konieczność

Dowód osobisty - konieczność

Money.pl / 2007-10-18 19:07
Komentarze do wiadomości: Dowód osobisty - konieczność .
Wyświetlaj:
Kamma0000 / 5.173.169.* / 2019-09-29 21:52
Mam pytanie wienilam dowód osobisty ze względu na zmianę nazwiska. W banku zmieniłam dane czy stary muszę zastrzec czy jest pewność iż na stary nikt nie może już wziąć kredytu
DRad / 5.184.199.* / 2017-11-07 14:07
Witam. Czy dostanę zaświadczenie z urzedu skarbowego na dowód osobisty który utraci ważność?
jjjjhhhhhhhhhkkkkkkkkk / 94.254.171.* / 2010-11-07 12:08
Czy z pęknięty dowód osobisty policja może mi nałożyć mandat karny????
wolnyobywatel / 95.48.21.* / 2009-12-07 11:52
Zapraszam na moj blog gdzie opisuję uzyskiwanie równych dokumentów nie posiadając adresu zameldowania (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) oraz moje własne przemyślenia na temat swobód obywatelskich w kraju.
http://wolnyobywatel.pl
ecoreheadz / 89.101.108.* / 2008-04-04 03:05
mam zlamany dowod ,zlamanie natury technicznej czyli jest na loczeniu ,tak czy innaczej napewno wada tech,czy przy jego wymianie jest konieczne okazanie meldunku,czy innych swistkow?
Dorota Krawczyk / 77.113.115.* / 2008-03-04 03:36
Mam nowy dowód osobisty, tylko po co? Gdy wylegitymowałam się nim w urzędzie to poproszono mnie o zaświadczenie o zameldowaniu. Myślałam, że jak burmistrz wydał, to napisał prawdę, gdzie mam meldunek. Jeśli przedłożyłabym dowód z danymi, które są nieaktualne, to popełniłabym przestępstwo, bo moim obowiązkiem jest wymiana dowodu w razie zmiany danych.
Ale świadectwo potwierdzenia meldunku kosztuje 17 PZL. Jak ktoś chce oszukać, to zrobi to, ale traktować odgórnie wszystkich jak przestępców to mnożenie biurokracji i dodatkowo wyciąganie pieniędzy od obywateli, bo jeden na sto ma nieaktualne dane?
Jestem zdegustowana i czuję się oszukana, bo mam inne dokumenty, które zawierają te same dane co dowód osobisty. On jest mi potrzebny do niczego, bo zawsze jakiś "uszont" będzie szukał jakiegoś zaświadczenia, za które trzeba słono zapłacić. Nie kłaniam się i nie życzę niczego dobrego. Zwyczajnie muszę mieć to "cóś" nic nie warte.
T. / 81.190.72.* / 2011-09-26 23:39
W normalnym kraju wystarczy Twoje oświadczenie.Ustne lub pisemne .
W Polsce ... musisz wszędzie udowodnić ,że nie kłamiesz .
8run0n / 194.72.106.* / 2008-01-17 18:39
To tera ja mam pytanko. Jak ten mily Pan na samej gorze zauwazyl , "każda osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkująca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązana jest posiadać dowód osobisty". Ja nie mieszkam w polsce, i co teraz? Paszport mam i bardzo go lubie. Dowod stary tez mam i tez bardzo lubie. Nowy dowod - nie lubie. 30 dychy w kieszeniu - lubie. I tez nie wydaje mi sie, zeby ktos mial problem z moim paszportem. A samochodem nie jezdze, bo mam rower :P.
jliber / 58.97.40.* / 2008-01-03 03:53
Teoretycznie paszport powinien wystarczyc wszedzie. Masz obywatelstwo, wiec masz te same prawa co kazdy inny, z dowodem osobistym czy bez. W praktyce trzeba troche pokrzyczec na przyglupie urzedniczki.
RYSZARD 1 / 212.122.214.* / 2008-01-02 20:10
A TERAZ ZAGADTKA: CO MA ZROBIĆ CUDZOZIEMIEC KTÓRY CHCIAŁBY ZAŁOŻYC KONTO W POLSKIM /? / BANKU !!! ZGROZA !!!
jasterr / 83.25.69.* / 2008-01-02 15:20
Czytam wiele komentarzy na temat wymiany dowodów osobistych ale niestety w żadnym z nich nie podano konkretnej podstawy prawnej tj, art, ust, pkt. ustawy o ewidencji ludności dot. przypadku kiedy to obywatel posiadający ważny (bezterminowo wydany dokument) musiałby go wymienić na nowy. Przepisy nakładają na niego taki obowiązek jedynie w przypadku zmiany danych w nim zawartych np. zmiana adresu zam. zmiana stanu cywilnego, zagubienie, zniszczenie czy utrata ważności tego dokumentu. W aktualnym stanie prawnym mamy jednak do czynienia z sytuacją kiedy to organ państwowy wydający dokument tożsamości nie określił jego terminu ważności. Należy domniemywać więc, że to na nim w chwili obecnej ciąży obowiązek ewentualnej zmiany sytuacji prawnej w jakiej znajduje się obywatel posługujący się dokumentem za który już raz zapłacił w momencie jego wyrabiania będąc świadomy, że będzie to dokument ważny bezterminowo. Mając na uwadze szereg przepisów administracyjnych mówiących o obowiązku działania administracji państwowej w duchu budowania zaufania obywatela do państwa, odbieram z ogromnym oburzeniem straszenie wszystkich sankcjami a nawet więzieniem za fakt rzekomego nie wywiązywania się ze swoich obywatelskich obowiązków. Posiadam stary książeczkowy dowód osobisty w bardzo dobrym stanie wydany bezterminowo i nie widzę żadnych podstaw prawnych abym to ja musiał zmieniać ten dokument dobrowolnie i jeszcze za to płacił. To jest jakaś paranoja a nie państwo prawa.
Zdzisiek kwasiborski / 65.5.53.* / 2008-01-04 01:24
Bardzo dobrze napisane . Problem tylko z tym , ze arogancja Panstwa nie zna granic .
Dowody osobiste , wymiany tablic rejestracyjnych itd itp to dodatkowe zrodlo dochodu ,
z ktorego Panstwo dobrowolnie nie zrezygnuje , moze Trybunal Unijny cos wskora ale watpie.

Pozdrawiam , Zdzisiek Kwasiborski
Gema / 83.7.121.* / 2008-01-02 21:34
A może ktoś z Państwa przedstawi problem dowodów osobistych , obowiązujacych w Polsce, w odniesieniu do naszej przynależności do UE . Jak inne kraje radzą sobie z identyfikacją obywateli. Nie interesowałam się wcześniej tym zagadnieniem, a może warto, by zajęli się tym fachowcy. Moje prawo jazdy ( stare, wydane w 1983 roku) było WAŻNE BEZTERMINOWO , ale za wymianę na nowe, plastikowe, musiałam uiścić opłatę ( jak wszyscy) . Już wtedy miałam wątpliwości, czy taka opłata jest uzasadniona. Może jacyś młodzi , pełni zapału w przedzieraniu się przez polski chaos prawny, prawnicy, zajęliby się tym zagadnieniem? Wdzięczność narodu i przejście do historii zapewnione!
agentoso / 62.87.208.* / 2008-01-02 07:59
a jesli niezłozyłem wniosku i zamierzam sie posługiwać paszportem? albo prawem jazdy?
czy to nie jest dokument potwierdzający tozsamośc?
pchelek / 2008-01-02 15:20 / Tysiącznik na forum
musisz miec dowod - ZAWSZE - paszport nie wystarczy - chociazby w banku
igu$ / 83.7.23.* / 2008-05-28 14:51
witam a nie orientujesz sie czy mozna leciec (z polski do anglii) na prawo jazdy? albo na dowod tylko ze pekniety? jeszcze nie zlamany na pol ale pekniety... prosze odpisz jesli cos wiesz:)
sceptyk / 2008-01-03 16:35 / Tysiącznik na forum
Nawet u notariusza i w ZUS(!!!) paszport wystarcza.
Testuję tę sprawę od ponad pół roku.
Pani w ZUS zadała mi raz pytanie "A czemu paszport a nie dowód?"
Odpowiedziałem: "Ponieważ przestałem posługiwać się dowodem osobistym" i podałem paszport.
Odpowiedź pani z ZUS: "Aha. Dziękuję. Dane się zgadzają"
h / 85.128.78.* / 2008-01-03 08:20
bzdura,wystarczy jak najbardziej,sam stale uzywam
h / 85.128.78.* / 2008-01-02 11:09
jest i mozesz uzywac ZAWSZE tylko paszportu.Tylko w momencie,gdy skonczy sie mu waznosc,zostaniesz w ogole bez niczego;poniewaz do zlozenia wniosku a potem odbioru potrzebny jest dowod osobisty.No i policja: do prawa jazdy tez potrzebny drugi dokument.Nie bedzie-zabiora auto.
sceptyk / 2008-01-03 16:37 / Tysiącznik na forum
Przy żadnej ontroli drogowej policjant nie żądał innego dokumentu poza prawem jazdy (no oczywiście potwierdzenie zapłacenia OC).
gruby rychu / 83.8.230.* / 2008-01-02 19:20
bzdurzysz waść, od 15 lat kontroluje mnie policja drogowa i samochodów nie odbieraja,
dowód też ma ważność, jak się skończy nie zostanę " bez niczego"
J&H / 85.128.78.* / 2008-01-03 08:22
To ty bzdurzysz,jesli twierdzisz,ze od 15 lat lapia Cie bez dowodu i auta nie zabrali.

I przeczytaj swoje ostatnie zdanie i sie zastanow co napisales.

dowód też ma ważność, jak się skończy nie zostanę " bez niczego"
skomentuj zgłoś do usunięcia
popou7ioyuiyy / 89.229.230.* / 2008-02-19 17:59
jak narazie jeszcze nie ma w polsce takiego prawa zeby za brak dowodu przy sobie zabierali samochód
olo1979 / 194.150.246.* / 2008-01-02 13:38
o kurcze, pierwsze słysze. Wiem że zawsze pytają o prawko "i dowód jak Pan ma". Jest jakiś przepis który pozwala zabierać auto jak sie nie ma drugiego dokumentu??? wątpie.... jesli jest to możesz go podac?
tlob / 83.25.253.* / 2007-10-18 19:07
Jeśli ustawa narzuca konieczność wymiany dowodu, a co za tym idzie opłatę w wysokości 30zł, to nie można tego nazwać inaczej niż zdzierstwo. Bo co mają zrobić ludzie którzy takiej kwoty nie posiadają, a jeśli już to wolą przeznaczyć ją na jedzenie, które pozwoli im przezyć kilka lub kilkanaście dni.
J.O. / 83.6.200.* / 2007-12-05 01:21
Co więcej. Zastosowanie do wymiany dowodu trybu stosowanego w przypadku jego zagubienia lub zniszczenia, oznacza zrównanie statusu tych co dbają o dokument z tymi co nie troszczą się o niego. Admiistracja nie nagradza tych co troszczą się o potrzebne jej dokumenty.
gugi1 / 195.140.236.* / 2008-01-02 13:40
Generalnie możesz posługiwać się paszportem.Problem pojawia się tylko wtedy jeśli w banku otwierając konto,zakładając lokatę itp legitymowałeś się dowodem to niestety z paszportem Cię nie obsłużą.Tak przynajmniej jest w BZWBK.
00000000 / 2008-01-03 08:57
NIE ZGADZAN SIĘ Z TOBĄ. MIESIĄ TEMU RAKŁADAŁAM KONTO W bzwbk NA PODSTAWIE PASZPORTU I NIE BYŁO ŻADNEGO PROBLEMY, TRZEBA JEDYNE POSIADAC JAKIKOLWIEK PAPIEREK O CHĆBY CZASOWYM MELDUNKU.
Smigol / 194.29.137.* / 2008-01-02 22:39
Powiem tak. Od roku mój dowód jest już nieważny - miałem nowy plastikowy, ale w chwili składnaia wniosku miałem poniżej 18 lat i dostałem na 5 lat. I powiem wam tak. Na paszport mam kredyt. W multibanku obsługują mnie na prawo jazdy a policja chociaż zatrzymywała mnie razy kilka nigdy o inny dowód niż prawo jazdy nie prosiła (chyba że rejestracyjny:))
00000000 / 2008-01-03 08:59
ZGADZAM SIĘ. JA PROWOJAZDY NA PODSTAWIE PASZPORTU WYRABIAŁAM I NA PODSTAWIE PASZPORTU ODBIERAŁAM, A ŻEBY BYŁ ŚMIESZNIEJ TO PASZPORT MIAŁAM JESZCZE NA PANIEŃSKIE NAZWISKO :)
ooo / 85.89.162.* / 2008-01-03 02:03
USTAWA z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych

Art. 55.

Kto:

1) uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego,

podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny.
spiawiedliwy / 212.160.173.* / 2008-01-03 18:47
jeden miesiac na Białej -wiezienie.jesli dobrze pamjetam to utrzymanie jednego kolegi na białej kosztowalo podatników za 1miesiac okolo 4,500tys złotych o tym panstwo nic nie mowi wiec zamykajcje poki jest zimno,jest tam cieplo pokoje moze male ale jest zarcie telewizja bez abonamentu,sala cwiczen sprzet zapeniony, spital za darmo,no i po miesiacu mozna sie wiele nauczyc dobrego, czlowiek wrescie otwiera oczy na zycie potrafi normalnie zyc i ipo prostu niczego juz sie nie boj bo co mozna nam juz zrobic nic
mzimu / 89.171.196.* / 2008-01-03 15:57
To teoria. W praktyce ktoś musi wystąpić o taką karę, więc jeśli nic nie załatwiasz możesz nie mieć dowodu. Na pewno dowód musisz mieć jeśli idziesz do notariusza. Może odmówić przyjęcia paszportu. W Polsce obowiązującym dokumentem tożsamości jest dowód osobisty.
sceptyk / 2008-01-03 16:40 / Tysiącznik na forum
Nieprawda.
U notariusza nie potrzeba dowodu osobistego.
Wystarczy paszport lu dwóch wiarygodnych świadków.
Sprawdzone. Sprawa majątkowa.
Inny Anglik / 213.208.85.* / 2008-01-04 09:25
To my jesteśmy przyzwyczajeni do takiego traktowania i państwa totalitarnego,jesli w jednym banku nie otworzą mi konta,otworzę go w innym(strata dla banku),dlatego to w ich interesie leży,żeby akceptowali to,co ja im przyniosę.Tak samo notariusz,to ja mu płacę za załatwienie sprawy,dlatego jest jego problemem,jesli nie podoba mu się mój paszport,czy inny dokument,który mu daję.Ja mam inne pytanko:po otrzymaniu nowego dowodu powinno poinformować się Urząd Skarbowy,ja tego nie zrobiłem i grozi mi kara,jesli za bardzo będą się burzyli,oddam dowód,czy ktos z Was może naświetliś problem?Dowód nie jest potrzebny mi do szczęścia,tylko dziecko lubi się nim bawić,bo jest na nim tata.
Ja w dowodzie książeczkowym wyglądałem jak dziecko(bo wtedy miałem 18lat,a teraz mam więcej).Za kazdym razem,na granicy,przy otwieraniu kont w bankach i przy innych okazjach,żartowałem:prawda,że zupełnie się nie zmieniłem od tamtego czasu?W taki sposób urzędnicy akceptowali starą twarz i młode zdjęcie w dowodzie,dlatego więcej humoru proszę państwa,jesteśmy przyzwyczajeni do nękania nas przez aparat władzy,a w kazdym normalnym państwie jest to chore(oprócz Polski).Jeśli paszport to legalny dokument ze zdjęciem,nie widzę powodu,dlaczego nie powinien być akceptowany przez organa władzy,notabene,orzeł jest na nim większy niż na dowodzie,a poza tym słabo widzę,dlatego nigdy nie jestem pewny,czy pokazuję swój dokument tożsamości,czy kochanki,dlatego wolę paszport;więcej poczucia humoru kochani,bo władza też lubi się śmiać.
newyorker / 77.115.110.* / 2008-01-19 02:08
Art. 57.
Dowody osobiste i tymczasowe zaświadczenia tożsamości wydane w trybie przepisów
obowiązujących przed wejściem w życie ustawy zachowują swą ważność.
lex retro non agit Nawet komunistyczny reżim nie próbował podważac tej elementarnej zasady! Uważam ze atykul 57dotyczy starych dowodów ja bede go uzywał do momentu az go nie zaakcepyuje urząd a potem odwolanie WSA NSA Ew Trybunał kontytucyjny.... Strassburg na koncu!
aj21 / 195.116.217.* / 2008-01-19 20:24
lex posterior derogat lex priori , a to znasz?
pesymista / 2008-03-08 15:17
widze ze wszedzie jest reka lub przedstawiciel władzy który manipuluje społeczeństwem myślałem że dobrze trafiłem i dostane jakie kolwiek informacje lecz istotą jest by dobrze żyć z władzą i tyle mówić na ile pozwala cenzura czytając inne tematy dochodze do wniosku że szkoda czasu przebywania bo w poważniejszych sprawach lepiej pujść do prawnika nie chodzi tylko o moją sprawe jestem przekonany ze czytaja osoby kture znają system prawa lecz boją sie wypowiadać w sprawie społeczność kontra państwo
jak ktoś nie ma co robić to może sobie czytać
PROSZE MODERATORA O USUNIECIE MOJEGO LOGO
DZIEKUJE!!!!!
przeciwnik_ue / 83.8.98.* / 2011-09-26 19:41
Dla mnie chora jest wymiana co lat. Dajemy urzędasom zajęcie.
Wymiana miała byc darmowa - czy panstwo pokrywa koszty zriobienia zdjęć ?

Najnowsze wpisy