Forum Forum prawnePracy

skan dowodu osobistego

skan dowodu osobistego

Anna21 / 2010-06-21 18:12
Witam
Znalazlam oferte pracy na Money i zglosilam chec podjecia pracy.(poslalam CV i list motyw.) W odpowiedzi prosza mnie o zeskanowanie dow.osob.i przeslanie im czyli tzw. dalszy ciag rekrutacji.Od dawna wiem ze nie wolno takich rzeczy robic jak i rowniez pracodawca nie moze wymagac od potecjalnych przyszlych przcownikow.
Co sadzicie o tym ?Na pracy b.mi zalezy. Pozdrawiam forumowiczow
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-06-22 19:35
Generalnie jest tak, że GIODO kwestionuje zbieranie większego zakresu danych przez dany podmiot, niż jest to mu niezbędne. Natomiast sama forma ksero/ skan jest usprawnieniem- zamiast spisywania tych danych.
Pracodawca wizerunek ma już w CV (zdjęcie), rzeczywiście nr dowodu nie jest mu niezbędny.
Są obawy przed wykorzystaniem takiego skanu/ksera np. w celu zawarcia umowy pożyczki.
Osobiście w takich przypadkach- gdy chcą ode mnie ksero- daję, ale po skosie nanoszę napis 'do celów.', ' do wykorzystania przez" itp. oczywiście tak, by napis przebiegał po wizerunku dowodu, nie utrudniał jego odczytania, a przez precyzyjność podania celu wykorzystania, uniemożliwiał nadużycia.
Patrzą jak na dziwaka, ale nie protestują :-)
Proponuję zatem zrobienie kserokopii, dokonanie na niej dodatkowego napisu i dopiero skanu.

Najnowsze wpisy