Fundusz Arka

pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-09 13:27
inwestuję w zrównoważony, ale coś się dzieje nie tak, czy może ktoś pomóc?
otóż: w pewien dzień zgłaszam chęc nabycia jednostek, w drugi są nabyte. W moim portfelu jest info o nabyciu dopiero po tygodniu i to po kursie którego nigdy nie było!! (wysokim dodam). o co tutaj chodzi? czy ktoś ma podobne odczucia?
Wyświetlaj:
Gucioo / 2009-02-03 13:33 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
nio ale na przelomie ostatnich paru dni teraz radzi sobie lepiej niz inne fundy a jaka jest nasza gielda widac wyraznie ;/ pozdro
rytjo / 77.115.70.* / 2009-02-03 10:42
Czas ARKI , dobry czas , moim zdaniem ma już za sobą.
jankro / 79.189.2.* / 2009-02-03 07:38
dokładnie nad tym samym się zastanawiałam... I też miałam mieszane odczucia...
Michal / 2006-08-23 20:15 / portfel
witam:) zakupilam fundusze zrownowazone i ochrony kapitalu w sierpniu tego roku. Jednak w dokumentach ktore otrzymalam jest wszytko ok, czyli cena jednostki byla z nastepnego dnia po tym jak zawarlam umowe i wszystko sie zgadza. Proponuje isc do banku i wyjasnic cala sprawe
kan25 / 193.238.200.* / 2006-08-13 23:28
szkoda ze nie poszles do ING byl w promocji Parasol i nie bylo na poczatek zadnych dodatkowych oplat promocja skonczyla sie w piatek ale jest chyba jeszcze promocja na esm-y / malych i srednich firm / ciekawa propozycja - co o tym sadza znawcy ?
sab2 / 84.40.231.* / 2006-08-14 11:32
Bardzo dobry produkt ,szkoda że sie skończył ,czy ktoś może wie czy są jeszcze te smsy w promocji
aburza / 2006-08-10 15:41
Witam

Chciałabym rozpocząć "zabawę" w inwestowanie w funduszach inwestycyjnych. Powiedzmy, że mam kapitał, który mogę zainwestować. Jednak najważniejsze dla mnie jest to by jak najbezpieczniej je ulokować. Dlatego też tak bardzo się boję i niestety trzymam kapitał na zwykłej lokacie (choć mam ogromną chęć zorobić coś z nimi)
Chciałabym poznać pierwsze kroki jakie powinnam zrobić w tym kierunku, czy ktoś może mi co nie co podpowiedzieć??

Za odpowiedzi z góry dziękuję.
Konsultant Money.pl / 2006-08-28 22:09 / Specjalista Money.pl
Zapraszam do działu FUNDUSZE - http://www.money.pl/fundusze/ . Zamieściliśmy w nim
zarówno narzędzia umożliwiające porównanie wynikow funduszy jak i poradniki, które powinny pomóc w zapoznaniu się z ta formą inwestycji i wybór najodpowiedniejszej opcji.
mick / 2006-08-10 17:49 / Uznany Gracz Giełdowy
generalnie fundusze (nie tylko arki) dzielą sie na kilka grup w zaleznosci od tego w co inwestują i zwiazane z tym ryzyko i zarobek:
1. f. akcyjne - prawie cala kase inwestuja w akcje; najwieksze ryzyko, zarobek roczny obecnie kilkadziesiąt procent
2. f. zrównoważone - 50-70% kasy ładują w akcje, reszte w inne różne instrumenty (waluty, obligacje...); ryzyko spore ale mniejsze niz akcyjne; zarobek tez o kilkanascie % niższy niz w akcyjnych
3. f. stabilnego wzrostu - wiekszosc kasy ładują w instrumenty gwarantowane (przez skarb panstwa) a za max 30% moga kupic akcje ale "bezpieczne"; ryzyko duzo mniejsze, zarobek tez - max kilkanascie procent rocznie
4. f. ochrony kapitalu - cala kasa w instrumenty bezpieczne - ryzyko żadne, zarobek tez - ciut wiecej niz na lokacie
5. f obligacji - kasa w obligacje - zarobek marny albo brak=strata

Najwazniejsze to zeby oplaty nie byly za wysokie, zeby byla mozliwosc bezprowizyjnego przenoszenia pieniedzy miedzy f. akcyjnym a np ochrona kapitału (w ramach jednego towarzystwa) - na wypadek jakiegos załamania na gieldzie . Jak masz wiecej kasy to mozesz kupic jednostki kilku grup funduszy. (np 50% w stabilnego wzrostu i 50% akcyjnego itp). I generalnie inwestowanie w fundusze zalecane jest na kilka lat zeby w razie wachan byla szansa na odrobienie strat, (choc zarobic mozna w miesiąc).

Na dzien dzisiejszy nie polecłbym wchodzic w fundusze akcji i zrównowazone bo na gieldzie nie jest za pewnie. mozesz czesc kasy wlozyc w stabiilnego wzrostu i ochrone kapitalu a jak cos sie wyklaruje na gieldzie mozesz dokupic albo przekonwertowac te bezpieczne fundusze na agresywniejsze - akcyjne,zrównoważone.

poczytaj na money.pl o funduszach, na stronach funduszy sa tez prospekty emisyjne gdzie sa szczegółowe informacje...

i powodzenia
aburza / 2006-08-11 10:30
Dziękuję za wyjaśnienie. Myślę, że czas najwyższy coś z nimi zrobić. Skoro mam taką możliwość.

Tobie również życzę powodzenia.
mfundusz.pl / 79.163.30.* / 2009-02-09 23:47
Najlepiej spróbować kilku funduszy tak aby nie umieszczać wszystkiego w jednym miejscu. I co ważne nie można opierać się wyłącznie na historycznych danych. Trzeba wiedzieć jaką politykę będzie prezentował fundusz w najbliższym czasie. Dystrybutorzy funduszy mają informacje o zarządzających i założeniach funduszu. Warto to wiedzieć, a wystarczy spytać doradcę.
mick / 2006-08-10 10:06 / Uznany Gracz Giełdowy
ja w arce siedze od kilku lat. nie mialem az takich problemów - zawsze bylo po realnej(rzeczywistej) cenie, ale gdzies od 2 lat po zmianie zasad wyceny jednostek zakupy/sprzedaz sa opoznione (zwlaszcza przy zakupach pod koniec tygodnia). Postaram sie Tobie to wyjasnic:
1. PONIEDZIAŁEk: jak dasz dyspozycje o zakupie do 8.30 rano to zakupisz jednostki po cenie poniedziałkowej, która bedzie podana we wtorek po 17tej - w systemie bedziesz miał widoczne dopiero w środę.
2. PONIEDZIAŁEK - dałeś dyspozycję po 8.30, kupujesz po cenie wtorkowej, która podana jest w środe po 17tej, na koncie widzisz to dopiero w czwartek.

Podobnie jest w inne dni, z tym ze przez weekend nic sie nie dzieje i sie czeka:
3. CZwartek - kupujesz po 8.30 - kupują po cenie piątkowej która jest dopiero w
poniedziałek po 17tej - na koncie widzisz zakup dopiero we wtorek

Z cenami nigdy mnie nie oszukali,. A odczucia o zbyt wysokiej cenie wynikaja z tego ze fundusz wycenia jednostki z opóźnieniem i np. dzis gielda spada (wiec cena jednostki tez spada) - ale daja dzis zlecenie kupna - jest ono realizowane z opóźnieniem tak jak wyzej opisalem - i w tym czasie giełda mogla pojsc w góre i kupiles drozej. Tez mnie to na poczatku wkurzalo bo bylo to zabawa w kotka i myszkę, ale z czasem nauczylem sie wyczuwac dołki i górki.
kkkk / 83.6.231.* / 2006-08-14 04:53
Radzę przeczytać raport z kontroli Domów Maklerskich, a wiele sie rozjaśni. Raport opracowany został przez UOKiK (Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Napewno wiele się wyjaśni po jego przeczytaniu.Wzorce umowne stosowane przez wszystkie domy maklerskie, które skontrolował UOKiK, zawierały postanowienia naruszające interesy konsumentów. podaje stronę www.uokik.gov.pl Zupełnie nie mogę się zgodzić z opinią, że Arka jest solidna.
mick / 2006-08-14 09:53 / Uznany Gracz Giełdowy
Dla mnie Arka jest solidna i uczciwa - przez 5 lat nie mialem zadnych przygód z tytułu zle zrealizowanego zlecenia (zakupu, sprzedazy, konwersji - ponad 100 zlecen). Opłaty tez nie sa zbyt wygorowane, a w szczegolnosci jak uzbiera sie wieksza sumke.

BTW "pawel-zly" zle od poczatku liczyl (bo pewnie nie przeczytal papierów) i stad jego watpliwosci co do uczciwosci Arki.

Przeciez wpłacając kase do obojetnie ktorego TFI podpisujesz ze zgadzasz sie na proponowane warunki (w tym oplaty, ryzyko...) i zapoznales sie z prospektem emisyjnym.

Trzecia sprawa: co ma Dom Maklerski (jakikolwiek) do TFI?? Jednostki uczestnictwa kupuje sie od Funduszu (Arke za posrednictwem banku i np zwyklego konta), bez posrednictwa Domu Maklerskiego.
Ten raport ktory przytaczasz, dotyczy usług brokerskich, wiec nie rozumiem o co chodzi i co to ma wspolnego z funduszami??
kkkk / 83.6.249.* / 2006-08-15 06:07
"...Część domów maklerskich (Bank Handlowy, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, Beskidzki Dom Maklerski, CA IB Securities, Internetowy Dom Maklerski, KBC Securities, Millenium, Penetrator) zastrzega sobie prawo odmowy podpisania z konsumentem umowy bez podania przyczyn. Decyzja ma w takim przypadku charakter arbitralny. Pozostaje to w sprzeczności z faktem, że oferta zawarcia umowy jest kierowana przez dom maklerski do nieograniczonego kręgu konsumentów. Tego rodzaju postanowienia należy uznać za sprzeczne z dobrymi obyczajami.
Niektóre domy maklerskie (BGŻ, CA IB Securities, Internetowy Dom Maklerski, Penetrator) stosują klauzule ograniczające ich odpowiedzialność za szkody poniesione przez konsumenta. Pozostaje to w sprzeczności z kodeksem cywilnym, który nakazuje ich pełne naprawienie. Ponadto konstrukcja niektórych wzorców umownych (AmerBrokers, Bank Handlowy, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, BGŻ, BISE, DB Securities, KBC Securities, Millenium, PKO BP) pozwala na wyłączanie odpowiedzialności domu maklerskiego za szkody wynikające z podjęcia decyzji inwestycyjnej w oparciu o rekomendację maklera, nawet jeśli dopuścił się rażącego niedbalstwa.
Powszechne jest wyłączanie przez domy maklerskie (AmerBrokers, Bank Ochrony Środowiska, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, Beskidzki Dom Maklerski, BGŻ, BISE, BRE Bank, BZ WBK, ING Securities, Internetowy Dom Maklerski, KBC Securities, Millenium, Pekao, Penetrator, PKO BP, DB Securities) odpowiedzialności w sytuacji, gdy dyspozycja klienta nie została wykonana z powodu wadliwego działania serwisu internetowego bądź telefonicznego. Niektóre biura (BISE, Pekao) zastrzegają, że nie odpowiadają za szkody spowodowane utratą przez konsumenta indywidualnych zabezpieczeń (hasło, karta itp.), mimo że powiadomił on o tym fakcie dom maklerski.
Zgodnie z prawem, nowy wzorzec wydany w czasie trwania umowy o charakterze ciągłym wiąże konsumenta, jeżeli został mu doręczony i nie wypowiedział on umowy w najbliższym terminie. Stosowana przez szereg domów maklerskich (AmerBrokers, Bank Handlowy, Beskidzki Dom Maklerski, BGŻ, DB Securities, ING Securities, Internetowy Dom Maklerski, Pekao, Penetrator, PKO BP) praktyka zamieszczenia informacji na tablicy ogłoszeń nie spełnia tego wymogu. Co więcej, część umów (Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, BGŻ, BISE, BRE Bank, BZ WBK, Internetowy Dom Maklerski) zastrzega, że pismo uważa się za doręczone konsumentowi po upływie siedmiu dni roboczych od momentu wysłania. Taka klauzula zagraża interesom słabszych uczestników rynku. Pozwala bowiem na podejmowanie takich działań, jak w sytuacji rzeczywistego doręczenia pisma, nie gwarantując, że konsument je otrzyma.
W opinii UOKiK, procedura reklamacyjna przewidziana we wzorcach umownych stosowanych przez AmerBrokers i Pekao wyraźnie uprzywilejowuje dom maklerski. Zgodnie z nimi, konsument ma tydzień na złożenie skargi na niewykonanie bądź nienależyte wykonanie zlecenia (dyspozycji). Tymczasem dom maklerski może rozpatrywać reklamację nawet dwa miesiące. Jeszcze większa dysproporcja ma miejsce w przypadku procedury odwoławczej. Mając na uwadze fakt, że to dom maklerski jest profesjonalnym uczestnikiem rynku, rozwiązanie takie budzi poważne wątpliwości Urzędu.
Zdaniem UOKiK, interesy konsumentów narusza również pobieranie przez Beskidzki Dom Maklerski oraz Penetrator kar w wysokości 0,5 proc. za każdy dzień zwłoki we wniesieniu opłaty za zlecenie z odroczonym terminem płatności. Po upływie roku kwota należna domowi maklerskiemu wyniesie 180 proc. – a zatem niemal dwukrotność sumy początkowej. Wysokość kary uznać należy zatem za rażąco wygórowaną. Interesy ekonomiczny konsumentów narusza również klauzula stosowana przez BISE, zgodnie z którą dom maklerski nie zwraca wniesionych opłat. W ten sposób klient, który z góry za cały rok opłacił prowadzenie rachunku, w przypadku wcześniejszego odstąpienia od umowy nie otrzyma zwrotu opłaty za okres, w jakim nie korzystał już z usług biura.
Bardzo częste jest – bezprawne w świetle orzeczeń sądów – zastrzeganie, że ewentualne spory rozstrzygać będzie sąd właściwy miejscowo dla siedziby domu maklerskiego. Tego rodzaju klauzule stosują AmerBrokers, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, Beskidzki Dom Maklerski, BGŻ, BISE, BRE Bank, BZ WBK, DB Securities, Erste Securities Polska, Internetowy Dom Maklerski, Pekao, Penetrator oraz PKO BP.
UOKiK podjął działania w celu wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości. Do wszystkich skontrolowanych domów maklerskich wystosowano wezwania przedsądowe. Jeżeli przedsiębiorcy nie dokonają zmian kwestionowanych klauzul, Prezes UOKiK wytoczy przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów powództwa o uznanie ich za niedozwolone.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi stały monitoring wzorców umownych stosowanych przez przedsiębiorców działających w różnych branżach. Jak wynika z wcześniejszych kontroli UOKiK – między innymi organizatorów turystyki, sprzedawców nowych samochodów, szkół językowych, uczelni niepaństwowych – często zawierają one niedozwolone klauzule. Zgodnie z kodeksem cywilnym, postanowienia, które nie zostały z konsumentem uzgodnione indywidualnie, nie wiążą go, jeśli kształtują jego prawa i interesy w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.
Klauzule uznane przez sąd za niedozwolone są wpisywane do rejestru prowadzonego na stronach internetowych UOKiK. Od tego momentu ich stosowanie w obrocie prawnym z udziałem konsumentów jest zakazane. W chwili obecnej w rejestrze niedozwolonych klauzul znajduje się ponad 700 postanowień..."
mick / 2006-08-15 11:35 / Uznany Gracz Giełdowy
czytalem ten raport i ciagle nie widze zwiazku z kupowaniem jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
Napisz konkretnie co masz do zarzucenia i o co chodzi - o te opóźnienia w zakupie jednostek?? - to reguluje ustawa i wszystkie TFI musza sie podporzadkowac.

a co do niezgodnych zapisów w umowach - wystepuja one prawie we wszystkich umowach, nie tylko w dziedzinie usług finansowych. NA własnej skórze doświadczylem ze w przypadku jakis zastrzezen, reklamacji... ,kwestionując niezgodne z np. KC punkty umów firmy zawsze przyznawaly mi racje i wyplacaly odszkodowanie, czy wymienialy produkt na nowy (mimo ze w umowie umywali od tego rece)
pchelek / 83.31.204.* / 2006-08-13 21:34
Arka jest solidna - potwierdzam to - ma tez niskie oplaty
pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-10 11:15
już piszę jak to było. Dyspozycje złożyłem 3.08, na swoim koncie zobaczyłem dopiero w środę 9.08 z datą nabycia 4.08 po 27,44zł. Takiego kursu nie było. Czy w tą sumę wliczona jest prowizja? A jak tak to jak wysoka? Jak widzisz inwestuję od niedawna i jeszcze się nie łapię, ale skoro pobierają prowizję to chyba od sumy zainwestowanej, a nie dodają prwizję do ceny nabycia jednostki.
Dzieki za odp
mick / 2006-08-10 11:41 / Uznany Gracz Giełdowy
Zle odczytałes dane, ale to sie zdarza :) - Cena 4.08 była 26,62zł. http://www.arka.pl/11949
wpłaciłes zapewne miedzy 1000zł a 5000zł, przyjmijmy ze 1000 - łatwiej liczyc:
Od tej sumy pobierają 3% opłaty dystrybucyjnej - czyli jednostki kupują za 970zł (czasem groszami sie róznią).

970:26,62=36,44jednostki. a Ty podzieliles 1000 przez liczbe kupionych jednostek i wyszła ci cena 27,44
Od swojej wpłaty odejmij oplate dystrybucyyjną i dopiero podziel przez liczbę zakupionych jednostek - bedziesz wiedział po ile kupili.
mick / 2006-08-10 11:46 / Uznany Gracz Giełdowy
jesze raz ja: na tej stronie tez z lewej masz tabele opłat. http://www.arka.pl/11949

a co do informacji na koncie: powinna sie pokazac we wtorek po południu - ale to nie najwazniejsze. najwazniejsze ze dobrze dobrze wedlug zasad (jak wyzej opisalem) kupili po cenie z 4.08
pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-10 12:10
właśnie tak powinni zrobić, ale ja na koncie mam cene 27,44zł/jedn. dlatego to dziwne
pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-10 12:11
ciekawe jak to liczą i skąd biora te ceny
mick / 2006-08-10 12:25 / Uznany Gracz Giełdowy
zadzon do banku - chyba cos im sie pokrecilo - 27,44zł byla cena 4.05 - może im o 3 miesiące cos przeskoczylo??? tel 61/856 52 42 bz wbk pomoc
mick / 2006-08-10 12:30 / Uznany Gracz Giełdowy
albo jak tam nie pomogą na infolinie arki 0801 123 801
pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-10 12:33
odpisali mi na maila, maja tosprawdzać, dam znać czy to ja nie umiem liczyc czy im się cos pomieszalo
pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-10 12:49
26,62/27,44=0,97 (czyli 3%opłaty) ale już 26,62*3%+26,62 daje 27,42. Nie wiem moze jestem prostym inzynierem ale jakość ta ich matematyka nie podchodzi mi (im na pewno bo na każdej jednostce zyskują 2gr.)
mick / 2006-08-10 13:59 / Uznany Gracz Giełdowy
to nie jest tak liczone - na stronach i na koncie zawsze podają ostateczną cenę (oplaty naliczają raz od wpłaty) . tu wychodzi mi na bląd ich systemu/pracownika bo ta cena była równo 3 miesiace temu (4.05)

wejdz na konto (portfel) i w ten rejestr i policz tak: suma wpłaty - opłata dystrybucyjna (jest tam podana). ten wynik podziel przez liczbę zakupionych jednostek i napisz co ci wyszlo
pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-10 14:08
twoim systemem wyszło mi 26,62zł.
mick / 2006-08-10 14:16 / Uznany Gracz Giełdowy
nie tylko moim - taka jest zasada zakupu (to wzor na cene jednostki) i WSZYSTKO JEST W PORZĄDKU. Cena jednostki 4.08 była 26,62zł i za tyle zakupiles jednostkę.
pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-10 14:11
ale to chyba inny system, poprzednia moja wpłata z 13.07 - cena nabycia jednostki 26.57zł a twoim systemem wychodzi mi, że 25.77zł. Tobie sie zgadza wszystko? tak samo liczysz?
mick / 2006-08-10 14:19 / Uznany Gracz Giełdowy
no i sie zgadza bo cena 13.07 byla 25,77zł. sprawdź na np. http://www.arka.pl/11949
jak liczysz cene zakupu ZAWSZE musisz odjąc od Twojej wplaty oplate dystrybucyjną i dopiero dzielic przez ilosc jednostek.
mick / 2006-08-10 14:23 / Uznany Gracz Giełdowy
przy wplacie od razu zabierają te 3% z Twojej wpłaty i DOPIERO ZA RESZTE KUPUJĄ JEDNOSki
pawel-zły / 62.87.244.* / 2006-08-10 14:13
i podobnie jest przy moich poprzednich wpłatach, cena nabycia jest wyższa
mfundusz.pl / 79.163.30.* / 2009-02-09 23:42
Cena nabycia zależy od daty i godziny złożenia zlecenia. Natomiast różnice ceny mogą wynikać z różnicy wartości netto i brutto jednostki lub różnicy kategorii jednostek. Wszystkie odpowiedzi można łatwo znaleźć w statucie tego funduszu. W skrócie prospektu informacyjnego punkt 11.1 dotyczy zbywania j.u.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy