Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ulga na dzieci - co się zmieniło?

Ulga na dzieci - co się zmieniło?

Money.pl / 2009-01-13 15:52
Komentarze do wiadomości: Ulga na dzieci - co się zmieniło? .
Wyświetlaj:
Nowa273 / 31.0.81.* / 2020-03-06 20:03
Witam.Jestem mamą samotnie wychowującą dziecko.Dziecko ma 10 lat.Chce rozliczyć PIT z ulgą na dziecko. Za jaki okres mam wpisac ulgę w rozliczeniu skoro pracowałam od połowy stycznia do połowy czerwca? 6 miesięcy? 5 miesięcy? Czy za cały rok? Pierwszy raz sama się rozliczam proszę o odpowiedź
iza883 / 83.4.13.* / 2015-10-02 17:04
mój chłopak odliczył ulgę na dziecko mimo iż z nim nie mieszka (ma zasądzone alimenty i widzenia z córką nie ma ograniczonych praw rodzicielskich) była partnerka podała go do US, że nie słusznie odliczył ulgę. Czy będzie musiał oddać pieniądze do US. Nadmienię jeszcze, że w gruncie rzeczy te pieniądze oddał swojej byłej gdyż każdego miesiąca przekazywał alimenty i dodatkową kwotę gdyż jej wiecznie brakuje. Czy będzie musiał zwrócić ulgę i czy dostanie jeszcze jakąś karę?
wiwan / 2015-10-07 11:54
Jeśli US wyda taką decyzję i chłopak jako podatnik się od niej nie odwoła lub odwoła, ale sąd podtrzyma decyzję US- będzie konieczna korekta jego zeznania podatkowego i zwrot różnicy w stosunku do rozliczenia pierwotnego. Niekoniecznie wyjdzie to kwota tożsama z uzyskanym pierwotnie zwrotem PIT. Plus kwota odsetek od różnicy obu rozliczeń.

Dodatkowe kary- możliwe bo to wykroczenie karno-skarbowe- bo raczek kwota uszczuplenia jest niższa niż 5x1750 zł.

Chodzi o grzywnę.
monika.m / 31.62.161.* / 2014-01-04 00:34
Wychowuje samotnie jedno dziecko czy w roku 2014 bede mogla krzystac z ulgi
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
belladonna / 2014-01-04 14:09 / Tysiącznik profesjonalny
O ile dziecko małoletnie (lub letnie ze spełnionymi wymogami nauki itd) to z ulgi skorzystasz, jeśli Twój dochód za rok podatkowy nie przekroczy kwoty 56.000 zł :-))
rodzynek 30 / 5.173.157.* / 2013-02-25 12:23
mam pytanie,do zwrotu wychodzi mi 68zł. pracuję na pół etatu mam dwoje dzieci które samotnie wychowuje,czy mam szanse na ulge prorodzinna?
belladonna / 2013-02-25 17:23 / Tysiącznik profesjonalny
Ulgi są w dochodzie lub podatku.... wykazujemy do pokrycia, więc co dostaniemy zależy od wysokości dochodów :)
Jak pobrane zaliczki to 68 zł, to tyle dostaniesz, bo fiskus zwraca co dostał (przy odliczaniu ulg), nie zwraca tego, czego wcześniej nie dostał (to nie opieka społeczna...)
JOMAL / 178.235.193.* / 2013-02-17 07:34
rozliczam się z żoną osobno bo nie jestesmy malżeństwem pełny rok rozliczeniowy. Mamy 1 dziecko od września czyli przysługuje nam 4 miesiące ulgi. Rozliczając sie osobno każdy z nas może po 4 miesiące wpisać czy tylko jeden z rodziców ?
belladonna / 2013-02-17 09:02 / Tysiącznik profesjonalny
W sumie nie możecie odliczyć więcej jak za 4 miesiące :)
Laura Nowak / 2012-10-11 13:17
Tak ale ja ponawiam pytanie..w nowej uldze prorodzinnej podobno bedzie mozna odliczyc ten podatek tylko wtedy gdy ma sie wiecej niz jedno dziecko.Ja urodzilam dwoje i chociaz jedno nie mieszka ze mna to jednak place alimenty i syn bywa u mnie bardzo czesto.przez to nie wiem czy bede mogla odliczyc za rok 2013 w roku 2014 oboje dzieci czy nie bede mogla skoro wychowuje praktycznie tylko dziecko z drugiego malzenstwa.Chyba dobrze zrozumialam tresc nowej ustawy ktora ma obowiazywac od 2013 roku a odliczac bedzie mozna 2014 ze tylko rodziny z 2 i wiecej dzieci beda mogli odliczac ulge a rodziny z jednym dzieckiem je strac?? prosilabym o odpowiedz o juz nie wiem co myslec o tym.Pozdrawiam
belladonna / 2012-10-11 20:43 / Tysiącznik profesjonalny
Jak masz JEDNO dziecko i ZA DUŻO zarabiasz tracisz ulgę. Nie wiem gdzie przeczytałaś o tym, że mając jedno dziecko tracimy ulgę.

Wpisz w Google frazę "Rząd podniesie ulgę prorodzinną o 100 proc." i wejdź na pierwszy link, a jak coś jeszcze nie zrozumiesz pytaj.

Linka nie wkleję, bo money je usuwa (dlatego wolę forum podatki.biz, bo tam nie usuwają wklejanych linków, które rozwiązują pytanie na forum) :)
Ola87 / 212.160.130.* / 2012-10-10 13:14
Może akurat nie te forum ale strasznie zależy mi na odpowiedzi ,mam pytanie , dowiedziałam się od koleżanki ,że opieka społeczna w momencie gdy się z niej korzysta finansuje kurs na prawo jazdy? jeżeli ktoś wie może coś na ten temat to proszę odpowiedź, z góry dziekuję
belladonna / 2012-10-10 17:12 / Tysiącznik profesjonalny
Chyba chodzi o osoby niepełnosprawne :)
Laura Nowak / 178.235.136.* / 2012-10-09 15:18
Aha i zaznaczam ze z bylym mezem mamy zasadzone wspolne wychowywanie wiec nie mam ograniczonych praw rodzicielskich.
Laura Nowak / 178.235.136.* / 2012-10-09 15:16
Witam mam pytanie odnosnie nowej ulgi prorodzinnej ktora ma wejsc w 2013 roku.Otorz jestem po rozwodzie mojego syna wychowuje pierwszy maz i place alimenty na syna.Wyszlam za maz po raz drugi i z tego zwiazku tez mam dziecko czy w nowej wersji ulgi prorodzinnej bede mogla odliczyc oboje dzieci biorac pod uwage to ze starszy syn nie mieszka ze mna? zaznaczam ze moj pierwszy maz nie bedzie mogl za 2013 rok odliczyc ulgi poniewaz ma tylko jedno dziecko nasze wspolne.Bede wdzieczna za odpowiedz na moje pytanie.
belladonna / 2012-10-09 17:45 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli się ma jedno dziecko, to jeszcze nie przesadza o utracie ulgi. Jeszcze warunek dochodowy jest, czyli były mąż jak będzie miał roczny dochód poniżej 56 tyś., to nie traci praw do ulgi :)
Żaneta / 79.175.220.* / 2012-03-13 23:21
Mam problem. Moje dziecko skończyło szkołę, napisało maturę i dalej się nie uczy. Naukę skończyła pod koniec kwietnia, maturę napisała od maja do czerwca. Czy przysługują jakieś ulgi, jeśli - jak wspomniałam wyżej - dziecko nie pracuje i nie uczy się dalej? Głównie chodzi o ulgi z nauki, bo dziecko nie uczy się dalej i dalej nie pracuje, tak? Ale tę połowę roku przechodziła do szkoły. Czy może być taka ulga? Jeśli tak to czy są jakieś odliczenia? Bardzo proszę o odpowiedź
belladonna / 2012-03-14 17:31 / Tysiącznik profesjonalny
Zakłam, ze dziecko spełnia warunek wiekowy (do 25 lat). Ulga prorodzinna za okres styczeń-sierpień na pewno, ewentualnie plus wrzesień.... bo tutaj sprawa dotyczy, ze stu den zaczyna naukę w październiku, no ale ten wrzesień może być problemowy :)
mariuszc10 / 2011-07-25 20:56
witam obydwoje z żoną pracujemy ,,,prócz tego założyłem firmę handlową ,,RYCZAŁT,,,,,,,moje pytanie czy nie stracimy ulgi na dzieci,,,,
belladonna / 2011-07-25 21:52 / Tysiącznik profesjonalny
nie, jedynie nie możecie się wspólnie rozliczać, wiec Ty złożysz PIT-28 i PIT-37, a zona swój PIT-37... w PIT-37 odliczycie ulgę na dziecko... można dzielić na małżonków, jeśli rozliczają się osobno (byle nie zdublować kwoty.... czyli w sumie nie odliczyć więcej niż na ilość dzieci jaką macie) :)
mariuszc10 / 2011-07-25 22:15
dziękuje za szybką odpowiedz,,,lecz rozumiem że rozliczając się osobno ja mogę odliczyc jedno dziecko a żona drugie, tak czy się mylę,,,,
belladonna / 2011-07-25 22:27 / Tysiącznik profesjonalny
Niekoniecznie... jeśli macie 2 dzieci to w sumie możecie odliczyć 2224,08 (oczywiście w PIT-37, bo w PIT-28 tej ulgi nie odliczamy)... czyli albo jedno odlicza całość... albo... np Twój podatek w PIT po odliczeniu zdrowotnego będzie 999,18, to Ty masz pokrycie w PIT tej ulgi w tej kwocie, a zona odlicza resztę, różnice, czyli 1224,90 zł... jak napisałam cały ambaras polega na tym aby nie odliczyć za dużo (w sumie 2224,08), a w jakich proporcjach to już znaczenia nie ma :)
belladonna / 2011-07-25 22:33 / Tysiącznik profesjonalny
I warto pamiętać jeszcze o jednej rzeczy.... gdyby zdrowotne do odliczenia z DG nie znalazły pokrycia w ryczałcie (PIT-28) to nieodliczone zdrowotne w PIT-28 możesz odliczyć w PIT-37.... czasami dla własnych korzyści warto znać przepisy podatkowe :)
Oczywiście zdrowotne do odliczenia to 7,75% podstawy, bo płacimy 9% podstawy.... a pracując i mając DG płacisz tylko zdrowotne z DG.... czyli np załóżmy, ze w sumie zdrowotne do odliczenia w PIT-28 będzie 1000 zł... ale ryczałt z roku wyniesie 900 zł... to pokrycie zdrowotnego w ryczałcie jest 900 zł, wiec to 100 (nadwyżkę) możesz odliczyć w PIT-37 dodając to 100 do zdrowotnego wykazanego w PIT-11 przez pracodawcę :)
mariuszc10 / 2011-07-26 16:03
dziękuje ,,, ale dla mnie to za dużo jak na jeden temat ,,,co chciałem wiedzieć już wiem że nie tracę ,,i za to dziękuję i pozdrawiam,,,,
RenataB / 46.250.173.* / 2011-04-07 19:05
witam mam pytanie czy jak wyjde za maz i zmienie nazwisko a moje niepelnoletnie dziecko otrzymuje rente po moim zmarłym mezu czy nadal bedzie ja otrzymywalo? z gory dziekuje za udzielenie informcji
belladonna / 2011-04-07 20:58 / Tysiącznik profesjonalny
Renty są z ZUS, a ZUS to ubezpieczenia, a nie podatki... nie ta instytucja i nie te przepisy :-))
malstaw / 83.8.48.* / 2011-03-28 19:50
Moja córka w czerwcu obroniła się - licencjat od pażdziernika na innej uczelni rozpoczęła magisterkę czy ulga na dzieci przysługuje mi w pełnej wysokości za cały 2010 rok z góry dziękuje za pomoc
belladonna / 2011-03-28 21:26 / Tysiącznik profesjonalny
Tak :-))
http://mofnet.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/ulga_dzieci_2011_www.pdf
Cyt.
"Studentów kształcących się w dwóch
etapach (studia licencjackie i magisterskie)
- ulga przysługuje za wszystkie miesiące
roku podatkowego w sytuacji, gdy
student po zdaniu egzaminu został zakwalifi
kowany na studia magisterskie. Jeżeli
jednak studia nie są kontynuowane
lub występuje przerwa (np. student nie
od razu podejmuje kolejny etap studiów),
to ulga przysługuje tylko za miesiące nauki
włącznie z miesiącem, w którym został
złożony egzamin dyplomowy."
malstaw / 83.8.48.* / 2011-03-28 22:48
belladonna serdeczne dzięki za linka jesteś wspaniała pozdrawiam :))
belladonna / 2011-03-28 21:27 / Tysiącznik profesjonalny
Oczywiście przy założeniu spełnienia wymogu dochodowego i wiekowego.... :)
magdalenab / 2011-03-25 11:24
Witam,rozliczam PIT moim rodzicom. Przysługuje im ulga z tytułu wychowywania dziecka (mnie), ponieważ nie skończyłam jeszcze 25 lat.Problem tkwi w tym, że przerwałam studia i zostałam skreślona z listy studentów 24 marca, a zostałam przyjęta na inne studia 22 września. Czy przysługuje moim rodzicom rozliczenie za miesiące w których studiowałam na obu uczelniach czyli od stycznia do marca i od września do grudnia?
wiwan / 2011-03-25 12:02
Właśnie tak- ulga proporcjonalna do liczby miesięcy w których zachodziły ustawowe warunki do jej stosowania. Zatem ....6 x 92,67 zł. Dlaczego nie 7 ? Bo drugie studia zaczęły się na 99,9% 1 października. We wrześniu jeszcze Pani nie studiowała, była przyjęta, zapisana.
Kuba.Łódź / 77.237.15.* / 2011-03-22 22:17
Witam!
Czy mogę skorzystać z ulgi dla rodzica samotnie wychowującego dziecko, jeśli od września 2010 r córka (ma 10 lat) mieszka ze mną (tzn. od tego czasu jest zameldowana tymczasowo na czas 4 lat, a mieszka ze mną od lipca)? Wcześniej córka mieszkała z matką.
Matka nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, mieszka oddzielnie, nigdy nie byliśmy małżeństwem. Żadne z nas nigdy nie miało i nie ma zasądzonych alimentów, matka nie daje też mi żadnych pieniędzy na dziecko.
Mieszkam ze swoimi rodzicami oraz dwoma uczącymi się, młodszymi siostrami. Rodzice pomagają mi w wychowywaniu córki. Matka widuje się z córką sporadycznie.
W roku 2010 pracowałem 9 miesięcy (tylko umowy o pracę).
Matka nie zamierza korzystać z żadnej ulgi.
Czy mogę także skorzystać z ulgi na dziecko?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam, Kuba.
wiwan / 2011-03-23 11:54
Tak. Przysługuje Panu rozliczenie za 2010 r. jako samotnie wychowującego ( wspólne z dzieckiem ) oraz ulga prorodzinna. Z tym, że ta druga proporcjonalnie za 1/2 roku tj. od lipca, czyli 6x 92,67 zł.

Jeszcze uwaga- zasadniczo ulga pierwsza może być zastosowana tylko przez jednego rodzica- jeśli więc wcześniej przed Panem matka dziecka skorzysta ze wspólnego z nim rozliczenia- Panu nie będzie ono już przysługiwało.
Kuba.Łódź / 77.237.15.* / 2011-03-23 13:31
A czy US może mieć zastrzeżenia do tego, że mieszkam z rodzicami, zatem nie wychowuję dziecka sam (nie mieszkam sam)?

Dziękuję za pomoc Wiwan. Pozdrawiam, Kuba.
wiwan / 2011-03-23 19:57
Ustawodawca skupił się na sprecyzowaniu stanu cywilnego podatnika, nie definiuje samotności w kategoriach zamieszkiwania. Zresztą były słynne wyroki WSA, dające takie prawo ( wspólnego rozliczenia ) nawet konkubentowi zamieszkującemu z matką dziecka.
Nowelizacja, która obowiązuje od stycznia 2011 nieco przeredagowała ust. 4 art. 6 ustawy o PIT, by właśnie wykluczyć te sytuacje i ulgę uszczelnić.
Reasumując. Za 2010 r.- rozliczać spokojnie. Za 2011- może być praktyka US ostrzejsza i ich definiowanie samotnego wychowywania. Ale się to wyklaruje do kolejnego kwietnia :-)
Kuba.Łódź / 77.237.15.* / 2011-03-24 15:21
Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Życzę wszystkiego dobrego. Kuba.
do początku nowsze
1 2 3 4

Najnowsze wpisy