Forum Forum dla firmKsięgowość

Umowa o pracę przy prowadzeniu działalalności gospodarczej

Umowa o pracę przy prowadzeniu działalalności gospodarczej

Rita88 / 46.112.192.* / 2016-09-15 08:51
Mam pytanie odnośnie rozpoczęcia pracy na umowie o pracę w trakcie prowadzenia własnej działalności. Z tego co czytałam w internecie jesli wynagrodzenie z umowy o pracę to co najmniej minimalna krajowa wówczas można nie odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia własnej działalności. Interesuje mnie czy jeśli w umowie o pracę podana jest stawka godzinowa czy wtedy także nie trzeba odprowadzać składek na ubezpiczenia społeczne z DG. Dodam że stawka godzinowa jest taka, że miesięcznie wyjdzie z tego minimalna krajowa jednak w umowie podane są tylko zł/ godz.
Wyświetlaj:
Keeeper / 185.161.93.* / 2019-06-02 17:50
Poszukaj sobie więcej informacji np. o biurze rachunkowym Gama z Warszawy (P. Grabowscy) - niesamowicie prowadzone biuro księgowości, które rozwiązuje wszystkie moje problemy i ja tym samym o nic nie muszę się martwić.
szklarek / 2016-09-15 09:38
Tak, przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych etat + DG, pierwszeństwo ma etat- tzn. jest zawsze tytułem obowiązkowym. A jeśli podstawa* tych ubezpieczeń z etatu jest nie niższa niż aktualna płaca minimalna miesięczna (bo pojawiła się tez nowa płaca minimalna godzinowa, ale nie ma tu zastosowania) to DG staje się tytułem dobrowolnym.

Nie ma znaczenia jak podana jest płaca w umowie o pracę, gdyż musi być w niej też podany wymiar etatu.
Jeśli jest on 1/1 to sprawa jasna, nawet gdyby ze stawki godzinowej wychodziła ona niższa- pracodawca musi ją uzupełnić do płacy minimalnej.
Jeśli jest on niższy niż 1/1 - no to już trzeba przyglądać się rzeczywistej podstawie ub. społecznych za każdy miesiąc, bo mogą pojawiać się miesiące z podstawą niższą, a więc okresowy obowiązek ubezpieczenia z DG.

O kwestiach przerejestrowania się w ZUS i składkach proporcjonalnych za cz. miesiąca Pani wie ?

* nie zawsze całe wynagrodzenie pracownika jest podstawą ub. społecznych, tzn. są składniki nieoskładkowane np. diety delegacyjne, ekwiwalent za pranie odzieży roboczej itp.
Rita88 / 46.112.55.* / 2016-09-16 09:19
Dziękuję za odpowiedź. O kwesti przerejestrowania sie w zus wiem. Natomiast o składkach proporcjonalnych za cz. miesica nie wiem. Mogłby Pan napisac o co chodzi?
szklarek / 2016-09-17 08:38
Jeśli deklarowała Pani dotąd podstawę minimalną (ulgową 24 mc albo już 'normalną') to jeśli nie zdecyduje się Pai na kontynuowanie ub. społecznego z DG mimo podjęcia etatu, a więc będzie je opłacać nadal tyle że już dobrowolnie to za miesiąc kalendarzowy w którym nastąpi przerejestrowanie z dniem np. 17, to składki za dni 1-16 należy wyliczyć od podstawy proporcjonalnej 16/30 albo 16/31 (16/28 luty)- w zależności do tego w jakim miesiącu to nastąpi. Za taki niepełny miesiąc też trzeba wystawić deklarację DRA.

Wynika to z art. 18, ust .9 ustawy tzw. systemowej.

Najnowsze wpisy