Na skróty
Forum Forum prawnePracy

umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych

umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych

skomentuj
mike4 / 2012-01-02 13:12
Chciałem zapytać czy przepracowanie ponad roku na umowie zlecenie u jednego zleceniodawcy upoważnia mnie do zasiłku dla bezrobotnego? czy może takie umowy nie są brane pod uwagę przez Urząd Pracy?
Wyświetlaj:
a336 / 37.109.157.* / 2013-05-27 16:47
a co mam zrobić w przypadku zgubienia umowy zlecenie?
szklarek / 2013-05-28 09:39 / Tysiącznik na forum
Uzyskać duplikat od zleceniodawcy, wykazać się RMUA za okres jej trwania, uzyskać zaświadczenie od zleceniodawcy o fakcie podlegania ubezpieczeniu z tyt. zlecenia. Uzyskać z ZUS zaświadczenie o wpływie za dany okres składek społecznych/fundusz pracy od konkretnego płatnika - zleceniodawcy.
minimalna / 178.36.168.* / 2012-01-04 10:14
Poniewiaż jestem w podobnej sytuacji to wiem że zasiłek dla bezrobotnych należy się jeśli przez ostatni rok, a dokładnie przez 365 dni w ciągu 1,5 roku osiągało się przynajmniej minimalne wynagrodzenie i od tej kwoty odprowadzana były składki.
wiwan / 2012-01-02 13:27 / Tysiącznik na forum
Sama ww umowa -nie, ale łącznie z poprzednią albo z etatem lub DG- już prawdopodobnie Tak.

Podstawowy warunek to uzyskiwanie oskładkowanego wynagrodzenia lub odprowadzanie składek od podstawy nie niższej niż płaca minimalna przez min. 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją w PUP.
passsek / 2012-01-04 13:42
mówią że się należy jeżeli składki były odprowadzane od minimalnego wynagrodzenia, w tamtym roku jeszcze zarabiałam minimalne, a teraz podobno noworoczna podwyżka ma nie objąć zleceniobiorców, a rok będę mieć przepracowany dopiero za 2 m-ce, czyli zasiłek nie będzie mi przysługiwał?
szklarek / 2012-01-04 19:45 / Tysiącznik na forum
Płaca minimalna nie dotyczy zleceniobiorców. Jeśli nie zmieni się Twoje wynagrodzenie, a przed tym zleceniem nie było innego zatrudnienia- to prawa do zasiłku nie będziesz miał w razie rejestracji w PUP.

Te 365 dni w ciągu 18 miesięcy nie muszą być ciągłe.
mike4 / 2012-01-02 15:42
mówimy tu o składkach emerytalno- rentowych? bo jeśli tak to wszystkie warunki są spełnione poza tym, że na umowie zlecenie ...
wiwan / 2012-01-02 19:25 / Tysiącznik na forum
Tak, choć nie wprost- chodzi o to, że od tej samej podstawy co ww składki i z tych samych tytułów opłaca się składkę na Fundusz Pracy, a to z jego środków wypłacany jest zasiłek.

Tyle, że mało który zatrudniony o tej składce wie, bo nie wykazuje jej np. RMUA.

Wlicza się też do tych 365 dni kilka innych okresów, np. renty z tyt.niezdolności do pracy czy zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia.

Szczegółowo- art.71 USTAWY
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy1
justyna2702 / 2012-01-05 10:08
Mam pytania odnośnie zasiłku dla osób pracujących jako niania.
Od października 2011 jestem zatrudniona na podstawie umowy aktywizacyjnej i prawdobopodnie w listopadzie 2012 zakończę pracę. Jestem zatrudniona na podstawie najniższej krajowej czyli w 2011 - 1386zł a teraz w 2012 - 1500 zł, Zus odprowadza za mnie składki a składki na chorobowe pracodawca.
Czy po rozwiązaniu umowy w listopadzie 2012, czyli przepracowaniu 365 dni będę miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Z góry dziękuję za pomoc.
szklarek / 2012-01-05 11:40 / Tysiącznik na forum
Nie. Tak daleko miłosierdzie ustawodawcy nie poszło. Chodzi o to, że przez te 365 dni musi być odprowadzana składka na Fundusz Pracy. W przypadku niani budżet tej nie odprowadza. Ustawa żłobkowa wprowadzająca instytucję niani (USTAWA

z dnia 4 lutego 2011 r.

o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3)w swoim art. 72 nowelizuje art.104 Ustawy o promocji zatrudnienia. Jasno z niego wynika, że niania prawa do zasiłku nie ma.

Chyba, że uzbiera 365 dni z innego tytułu- bo jest jednocześnie np. na rencie, ma inne zlecenie czyli na zasadach ogólnych z art.72 ustawy o promocji zatrudnienia- tak jakby nianią nie była.
justyna2702 / 2012-01-05 11:48
a pracodawca moze odprowadzić składkę na Fundusz Pracy za mnie? w jakiej wysokości?

Dziękuję za pomoc.
szklarek / 2012-01-05 12:12 / Tysiącznik na forum
Rodzic, z którym podpisana jest umowa uaktywniająca nie jest pracodawcą, bliżej mu prawnie do zleceniodawcy.

Raczej nie ma możliwości dobrowolnego opłacania tej składki, jeśli ub. społeczne jest dobrowolne. Poza bodaj przypadkiem pracującego za granicą. Na 100%- nie wiem- pytanie do PUP, a raczej ZUS.

Na pewno inaczej byłoby gdyby po prostu była Pani nianią na zasadach 'normalnych' tj. gdyby rodzice zatrudnili Panią na umowę o pracę, albo zatrudniła by Panią agencja pracy tymczasowej. Ale wtedy jest normalne oskładkowanie, którego budżet nie pokrywa, więc się nie kalkuluje wobec tej najnowszej formy.

Osobiście uważam, że brak możliwości zasiłku po umowie uaktywniającej nie jest felerem wobec bonusu w postaci wszystkich innych składek, które nie obciążają ani rodzica ani niani.
justyna2702 / 2012-01-05 11:48
a pracodawca moze odprowadzić składkę na Fundusz Pracy za mnie? w jakiej wysokości?

Dziękuję za pomoc
hrc0 / 31.128.9.* / 2013-09-19 20:29
Nie na umowie aktywizującej nie można samemu dopłacać na fundusz pracy. Prowadzi to do tego że nie można otrzymać "Kuroniówki" - Państwo wirtualnie dopisuje do konta pieniążki do emerytury a wystawia drugą rączkę (skarbówkę)po podatek. Ogółem poprawie3 latach zatrudniania niani, stwierdzam że jest to dla niań kiepska umowa.
Dziś problemem jest ustalenie jak napisany ma być dokument "zaświadczenie o okresie pracy z wyszczególnieniem wynagrodzenia brutto (za każdy przepracowany miesiąc) oraz informacją czy były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy"
Paniom w PUPie wydaje się że powinno się wiedzieć jak ten dokument wygląda...
bent / 83.21.182.* / 2013-02-22 09:57
Yy.. tak może, ale nie zapłaci bo nie jemu to się nie opłaca.
skomentuj

Najnowsze wpisy