Forum Forum prawnePracy

Urlop wychowawczy ochrona stosunku pracy

Urlop wychowawczy ochrona stosunku pracy

Money.pl / 2011-03-01 21:04
Komentarze do wiadomości: Urlop wychowawczy ochrona stosunku pracy.
Wyświetlaj:
gagadi / 2011-06-14 09:54
Proszę o pomoc. Jak zwolnić osobę zatrudnioną lata temu na czas nieokreślony która została zatrudniona w firmie "po protekcji" obecnie od 2 lat na wychowawczym. Jest niesolidna czuła się zbyt pewna siebie nigdy nie pracowała jak nalezy, konfliktowa, często na chorobowym. Obecna osoba wykonująca jej obowiązki jest solidna doświadczona i kompetentna. Piszę z punktu pracodawcy znam przepisy i wiem że bardzo trudno to zrobić.
szklarek / 2011-06-14 13:12
No rzeczywiście trochę pat. Niewiele da się wymyślić. Obecnie jest spokój- nic Was nieobecna nie kosztuje, jest efektywne zastępstwo.
Po prostu trzeba doczekać do powrotu pracownicy z wychowawczego. I dopiero złożyć dobrze uargumentowane wypowiedzenie, niestety już jak rozumiem 3 miesięczne. Lub mało atrakcyjne wypowiedzenie zmieniające, którego nie przyjmie.
Jeśli jednak pracownica skróci urlop i zmniejszy wymiar etatu, na co musicie się zgodzić- przez resztę jego wymiaru ( ale maks. 12 miesięcy )będzie korzystać z ochrony przed wypowiedzeniami jakby na urlopie była ( art. 186-8 KP).

Rozumiem, że ww protekcja już nie funkcjonuje- więc szybko okaże się, że pracownica nie wypełnia należycie obowiązków pracowniczych. Możliwe jest też nieco przeorganizowanie jej działu, tak aby nie było możliwe jej przyjęcie na dotychczasowym stanowisku ( art.186-4 ) ani równorzędnym z powodu ich braku, a więc przyjęcie jej na stanowisko zgodne z jej kompetencjami, jak rozumiem miernymi. Niestety z wynagrodzeniem 'dotychczasowym'.
Ela33 / 82.210.128.* / 2011-03-01 21:04
Witam,
a co w takiej sytuacji, w dniu dzisiejszym wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym i dostałam wypowiedzenie umowy z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ale zgodnie z PP z odpowiednim wyprzedzeniem złożyłam u pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru etatu do 7/8 (mam potwierdzenie, że wniosek został przyjęty). Nic to jednak nie dało - pracodawca mówi, że nie ma to znaczenia w przypadku jak wypowiedzenie jest oparte na podstawie powyższej ustawy.
Druga sprawa, że w okresie wypowiedzenie pracodawca wstawił mi urlop wypoczynkowy. Czy może tak zrobić?
Pytanie czy rzeczywiście pracodawca działa zgodnie z prawem? Czy warto iść z tym do sądu, choćby o odszkodowanie?

Z góry dzięki za pomoc.
szklarek / 2011-03-02 10:29
Artykuł przewodni do tego wątku już nieco jest zleżały, od tego czasu przeważają interpretacje zdecydowanie mniej zawiłe- tj. jasno mówiące, że na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych można zwolnić również pracowników na urlopach wychowawczych. Per analogiam dotyczy to również tych, którzy część urlopu zamienili na okres pracy z obniżonym etatem- czyli tych z przepisu szczególne - art. 186-8 KP, którym normalnie Kodeks daje 12 miesięczną ochronę przed zwolnieniem, ale ustawa o zwolnieniach ją jak i inne typy ochrony szczególnej znosi w art. 5 ust. 1 i nie wymienia takich osób w ust. 5.

Moim zdaniem więc zwolnienie jest legalne, tyle że w okresie wypowiedzenia powinna Pani pracować w tym obniżonym wymiarze.

Zdecydowanie natomiast w okresie wypowiedzenia pracodawca musi rozliczyć się z urlopu wypoczynkowego tj. go udzielić lub zapłacić ekwiwalent, jeśli odebranie urlopu nie jest możliwe. I to on decyduje o jego terminie.( art. 167-1 i 171 KP ).

Przydatna może być dla Pani informacja o odprawie:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;13;marca,dziennik,ustaw,2003,090,844.html

Najnowsze wpisy