Forum Forum podatkoweVAT

VAT nie wpłacany w terminie a wysoka grzywna

VAT nie wpłacany w terminie a wysoka grzywna

migotka8 / 2014-09-09 18:28
Witam chciałam prosić o poradę. Od 2008r prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową, co miesiąc składam VAT-7, raz do roku PIT-36 z załącznikiem B, nie wpłacałam do US skarbowego VAt-u w terminie, dostałam wezwanie do osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym,Pani w US wyznaczyła mi termin spłaty zobowiązania do 08 sierpnia, zaległy VAT oddałam w całości wraz z odstetkami, złożyłam wniosek o dobrowolnym poddaniu się karze zapłaciłam w terminie najniższą kwotę grzywny( ok 200zł) oraz koszta zryczałtowane postępowania, liczyłam się z tym że kwota grzywny zostanie podniesiona jednakże przerosło to moje oczekiwania, dziś listonosz wręczył mi kopertę gdzie Us wzywa mnie do wpłacenia w terminie do 17 listopada karę grzywny 8832zł, Jest to dla mnie bardzo wysoka kwota, moje miesięczne zarobki wahają się w wysokości 1500-1800zł miesięcznie, raz jest strata i vat do przeniesienia innym razem znów do oddania, po rozmowie z urzędnikiem i zapytaniu skąd wzięła się tak wysoka kwota usłyszałam że on wie że wszystko zostało załatwione we właściwy sposób ale takie są wytyczne ministerstwa i kwota grzywny może sięgać nawet 16000zł, jeśli nie wpłace tych 8832zł w terminie sprawa zostanie skierowana do sądu, a tego właśnie chciałam uniknąć, Pan również poinformował mnie że przysługuje mi prawo do skargi w izbie skarbowej ( co raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem), nie spodziewałam się tak wysokiej kwoty, zwłaszcza że nie zatrudniam pracowników, a podatek dochodowy jest raczej niewielki 1800zł w skali roku, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak wybrnąć z takiej sytuacji, czy naprawdę od takiej decyzji nie wolno się odwołać? kto ustala to że jest to akurat 9000zł a nie np. 11000 czy 3000? i wreszcie czy jest sens pisać do us z prośbą o rozłożenie płatności w ratach?? w artykule w gazecie prawnej z lutego 2013 roku znalazłam informację że "Najczęściej kara grzywny nakładana jest przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego w drodze mandatu karnego. Nie może być on wyższy niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 1600 zł." Czy jest to aktualne ?? Czy rzeczywiście urząd może naliczyć tak dużą grzywnę? poza tym jaka jest różnica miedzy grzywną a mandatem w rozumieniu kks ??

Najnowsze wpisy