Forum Forum prawnePracy

Wypowiedzenie o pracę a ciąża.

Wypowiedzenie o pracę a ciąża.

mama26 / 91.246.210.* / 2017-05-26 14:07
Dzień dobry. Wiem, że podobny wątek już był, ale wydaję mi się że mój jest troszkę inny. Pracuje w handlu. Mam umowę na czas nieokreślony. Niestety nasz sklep z przyczyn niezależnych od pracodawcy zostanie zamknięty. Oprócz tego punktu mamy jeszcze dwa które widnieją na mojej umowie także jako miejsce pracy. Kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w ciąży. Ale dziś koleżanki z pracy powiedziały mi że szef ma dla każdej 3-miesięczne wypowiedzenie. Czy mogę go nie podpisywać? Czy mam jakąś inną alternatywę? Nie mam jeszcze założonej karty ciąży a sprawa pracy rozgrywa się na przełomie dosłownie kliku dni. Czy jeśli powiem pracodawcy że jestem w ciąży to mimo wszystko może dać mi wypowiedzenie? Cały czas myślałam że spokojnie dopracuję do lipca (wtedy likwidujemy sklep) a potem pójdę na zwolnienie. Dziecko planowane, ale sytuacja w pracy nie... Bardzo proszę o pomoc.
Wyświetlaj:
Podobnasutuacja / 91.246.210.* / 2017-05-26 23:36
Mam bardzo podobno sytuację. Czyli jeśli jest umowa na czas nieokreślony (należy mi się 1miesiąc wypowiedzenia) pomimo braku informacji o ciąży, pracodawca ma obowiązek wypowiedzenie cofnąć jeśli informacja do niego dotrze? Znalazłam na innych stronach informacje ze jeśli ciąża jest powyżej 3 miesiąca musi umowa być przedłużona. Ale rozumie że to się tyczy tylko umów na czas określony? W przypadku nieokreślonej umowy wypowiedzenie musi być cofnięte pomimo wcześniej ciąży i tego że w chwili końca wypowiedzenia nie będzie się w tym 3 miesiącu? Proszę o pomoc.
szklarek / 2017-05-27 08:14
Ma Pani identyczną sytuację, bo to przecież Pani wpis jako 'mamy26'. Czemu to służy...

Limit 3 miesięczny dotyczy umów terminowych i ma znaczenie w dniu rozwiązania wypowiedzianej przez pracodawcę umowy, a nie w dniu składania przez niego wypowiedzenia.

Uzyskanie przez pracodawcę zaświadczenia o (wysokości) ciąży po rozwiązaniu już umowy, gdy to on ją wypowiedział powoduje obowiązek przywrócenia pracownicy do pracy.
szklarek / 2017-05-26 14:59
Podpisanie wypowiedzenia oznacza jedynie pokwitowanie faktu i daty jego fizycznego otrzymania. Nie ma znaczenia dla jego prawności, nie wyraża się w ten sposób żadnej zgody, bo wypowiedzenie nie jest ofertą dla drugiej strony ale jednostronnym komunikatem/zawiadomieniem.

W Pani przypadku z powodu ciąży będzie ono nieprawne, a gdy w czasie jego otrzymania nie ma wiedzy o ciąży, pojawia się ona już po jego wręczeniu - musi być wycofane.


http://www.money.pl/forum/ciaza-a-wypowiedzenie-umowy-na-czas-nieokreslony-t5106850.html
mama26 / 91.246.210.* / 2017-05-26 16:48
Bardzo dziękuje za pomoc.

Najnowsze wpisy