Forum Forum emerytalneZUS

ZUS dla nowych firm

ZUS dla nowych firm

misza2 / 2014-04-18 22:31
Witam,
Planuję otworzyć działalność gospodarczą. Na chwilę obecną będę posiadał dwóch usługobiorców ale jednym z nich będzie mój były pracodawca. Pytanie czy dyskwalifikuje mnie to do płacenia składek na preferencyjnych warunkach ?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-04-18 23:39
TAK, jeśli owe usługi będą tożsame z tym co wykonywał/a Pan/Pani na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy, a pracodawca był/jest pracodawcą w roku obecnym lub poprzednim.

Innymi słowy- jeśli usługi inne lub pracodawca bardziej "były" niż rok poprzedni- prawo do ulgi jest. O ile oczywiście owo drugie kryterium 60 mc również jest spełnione.

Wynika to z art. 18a Ustawy o syst. ub. społecznych.
misza2 / 2014-04-19 06:37
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie co oznacza "jeśli usługi inne"?

Czy w przypadku zakresu innego zakresu obowiązków ale ten sam typ to już inne usługi czy nie ?
wiwan / 2014-04-22 11:17
Ustawa mówi:

"wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej" na rzecz byłego pracodawcy".

Logika zapisu sprowadza się do zniechęcenia do pozornego 'samozatrudnienia' i zmniejszenia kosztów przez pracodawców tj. sytuacji, gdy składają 'propozycję' pracownikowi - albo wypowiedzenie, albo zakładasz DG i robisz nadal to samo.

To po stronie przedsiębiorcy z jednej strony należy ocena, czy są to te same czynności, czy nie. Z drugiej- również do ZUS, który może prawo do ulgi skontrolować. W razie rozbieżności obu stron- należy potrafić to udokumentować np. starym zakresem obowiązków z etatu itp.

Najnowsze wpisy