Forum Forum prawneCywilne

zwrot pieniędzy za bilet

zwrot pieniędzy za bilet

marek982 / 89.25.249.* / 2014-06-18 15:21
Witam serdecznie,
mam do Państwa pytanie, gdyż wyjechałem na wakacje z znajomymi i każdy z nas odgrywał inną role w przygotowaniu, jeden z moich znajomych kupował bilety, a ostatniego dnia naszego urlopu poinformował mnie iż nie ma dla mnie biletu za który zapłaciłem przed wyjazdem. Zostałem na przysłowiowym "lodzie" i zmuszony byłem ponieść dodatkowe koszty na zakup nowego biletu ale nie otrzymałem zwrotu pieniędzy za tamten bilet który nie został kupiony, ten znajomy który " kupował" dla mnie bilet nie kwapi się z ich oddaniem, rozmowy i ustalenia co do kupna mam niestety tylko milowe i przez portal społecznościowy fb, on nie przedstawił mi żadnego potwierdzenia zakupu czy jakiej kol wiek innej formy iż zapłacił za bilet.
Czy takie rozmowy milowe i na portalu można nazwać umową i czy mogę w jakiś inny sposób ubiegać się o zwrot pieniędzy za nie zakupiony bilet?
H Szatkowski / 2014-06-18 16:05
Tylko w niektórych przypadkach prawo wymaga konkretnej formy umowy, czasem pod rygorem nieważności. Chodzi np. o formę notarialną w przypadku darowizny/sprzedaży nieruchomości. To są wyjątki od ogólnokodeksowej ( art. 353'1 KC ) zasady swobody zawierania umów.

W wszej sytuacji równie dobrze ważna byłaby umowa ustna. Korespondencja elektroniczna też stanowi umowę i jednocześnie dowód jej zawarcia. Istotny przy występowaniu do sądu w pozwie cywilnym jest dowód na przekazanie pieniędzy.

Wcześniej warto wystosować ostateczne przedsądowe wezwanie do spłaty, tyle że już drogą analogową,papierową tak by mieć potwierdzenie odbioru (kurier, list polecony z potw. odbioru )

Najnowsze wpisy