Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Cios w Putina. Wielki odbiorca gazu z Rosji chce zrezygnować z dostaw

Podziel się:

Austria zapowiedziała, że bierze pod uwagę całkowitą rezygnację z dostaw rosyjskiego gazu. To byłby spory cios w Rosję, która jeszcze w 2023 r. była odpowiedzialna za 60 proc. austriackich zapasów surowca. Tuż po wybuchu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę austriacki rząd mówił "nie" embargu na rosyjski gaz.

Cios w Putina. Wielki odbiorca gazu z Rosji chce zrezygnować z dostaw
Austria chce zrezygnować z rosyjskiego gazu. Władimir Putin nie będzie zadowolony (Getty Images,, Contributor#8523328)

O możliwości wycofania się z kontraktów na dostawy gazu pomiędzy OMV (austriackim gigantem energetycznym) a Gazpromem poinformowała minister energetyki Austrii Leonore Gewessler – podkreśla Biełsat.

Jeśli dostawcy gazu nie działają z własnej inicjatywy, konieczne są zobowiązania prawne – oświadczyła Gewessler.

Austriacki rząd podkreśla, że umowy z Gazpromem obowiązują do 2040 r. Przez najbliższe kilka miesięcy mają trwać analizy rynkowych skutków rezygnacji z rosyjskiego gazu.

Austriackie firmy mają kupować gaz z innych źródeł. Wiedeń nie chce uzależniać się od Kremla, chociaż austriacki rząd zwlekał z rozwiązaniem sytuacji kontrowersyjnych dostaw.

"Austria od ponad pół wieku jest węzłem rosyjskich przepływów gazu. Austriackie magazyny i rurociągi zostały w przeszłości skonfigurowane do przesyłania paliwa na Węgry, do Niemiec, Włoch i Słowenii" – zwraca uwagę forsal.pl.

Problemy z gazem z Rosji

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku niemiecki "Welt" wskazywał, że "Austria wciąż nie zadbała o alternatywę dostaw. Nadal korzysta z dostaw gazu ziemnego z Rosji – według oficjalnych danych surowiec z tego kraju zaspokaja 60 proc. krajowych potrzeb".

Były szef E-Control (rządowy regulator na rynku prądu i gazu) Walter Boltz oraz były szef OMV Gerhard Roiss w rozmowie z dpa ostrzegali przed brakiem alternatywy w przypadku ewentualnego braku dostaw z Rosji. Skrytykowali fakt, że operator gazociągu Gas Connect Austria nie promuje aktywnie rozbudowy gazociągu z Niemiec, którego przepustowość pozostaje ograniczona. Rosyjski gaz do Austrii płynie przez Ukrainę, ale ten może płynąć tylko do końca roku. Kijów chce wypowiedzieć Rosji tranzyt.

Jeszcze w 2022 r. Wiedeń popierał Budapeszt w sporze dotyczącym embarga na rosyjski gaz. – Wolałbym, żebyśmy znajdowali się w innej sytuacji, ale jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego gazu – mówił w maju 2022 r. szef austriackiego MSZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl