Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Na ten podpis Bidena czekali inwestorzy. Wall Street świętuje rekordem

12
Podziel się:

Prezydent USA Joe Biden złożył podpis na ustawie, na którą inwestorzy czekali od momentu jego wyboru. A to oznacza, że od weekendu zaczną się wypłaty czeków dla gospodarstw domowych. Amerykańska giełda celebrowała ten fakt ustanowieniem nowych rekordów.

Na ten podpis Bidena czekali inwestorzy. Wall Street świętuje rekordem
Na amerykańskiej giełdzie padają kolejne rekordy. (Flickr, Financial Times, (CC BY 2.0))

Ciężko chyba wyobrazić sobie gorszą politykę gospodarczą. Bank centralny drukuje pieniądz, a rząd rozdaje go obywatelom, przy okazji tratując kluczowe mechanizmy stanowiące podwaliny gospodarki rynkowej. A to nie Wenezuela czy Kuba, tylko USA, wyznaczające w wielu względach standardy prowadzenia polityki.

Oczywiście jest kryzys i jest pandemia. Naturalnie wiele rodzin zostało poszkodowanych i nie może (nie z własnej winy) osiągać dochodów na poziomie sprzed pandemii i pomoc dla nich jest oczywista. Można było ją dostarczyć w sposób promujący długofalowo aktywność gospodarczą. Wygrał populizm i interesy elit.

Rynki jednak mają to do siebie, że żyją chwilą, a to jest wyjątkowo korzystna. W praktyce giełdowej jest coś takiego jak frontrunning, który jest często zakazany. Polega on na zakupie akcji, jeśli wiemy, że ktoś dane akcje będzie kupować w niedalekiej przyszłości. Dokładnie taki schemat obserwujemy w tym tygodniu.

Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

Oczekuje się, że spora część z wysłanych czeków trafi na giełdę, a zatem bardziej wytrawni gracze próbują ten ruch wyprzedzić (i być może będą tymi, którzy odsprzedadzą je mniej świadomym inwestorom drożej po kilku tygodniach). Efekt to nowe rekordy na amerykańskich indeksach giełdowych Dow Jones in S&P500, a także powrót dzikiej spekulacji na spółce GameStop.

Tegoroczne notowania indeksu S&P500

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego była nieco w cieniu procesów opisanych wyżej. Bank obiecał przyspieszyć tempo skupu aktywów, wskazując, że w ramach PEPP będzie skupywać obligacje o wartości 50-100 mld euro. Dodatkowo skupywane jest stale 20 mld miesięcznie.

Da to zatem łącznie 70-120 mld euro miesięcznie, co oczywiście jest ogromną kwotą, ale nie większą niż EBC skupował średnio przez ostatni rok (ok. 100 mld euro miesięcznie). Czy zatem to wystarczy? To zależeć będzie od perspektyw wzrostu inflacji - EBC widzi ją sporo poniżej celu.

Piątek przynosi bardzo wiele publikacji makroekonomicznych, ale większość z nich będzie nieistotna. Rynki zwrócą uwagę na inflację producencką w USA (14:30) oraz oczekiwania inflacyjne, będące częścią badania sentymentu konsumentów (16:00).

Początek piątkowego handlu przynosi wyraźne umocnienie dolara, a złoty zauważalnie traci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(12)
zibi
3 lata temu
co to dla ameryki Z now zrobia jaks wojne i kaska bedzie
econom
3 lata temu
Za Busha zniesiono podatki dla najbogatszych. USA już od kryzysu 2008 jest bardzo blisko krawędzi za którą czyha rewolucja w stylu francuskiej czy rosyjskiej. Łatwo przekroczyć tę granicę, aby nie było odwrotu. Agresywne początki pojawiały się już w 2019-2020 roku kiedy wygłodniałe tłumy, a przy nich wandale rozbijali sklepy, dla chwilowego uzupełnienia braków ze względu na brak środków na zakup. Robotyzacja i automatyzacja odebrała środki do życia milionom np w Detroit, gdzie fabryki samochodów zastąpiły ludzi robotami, a nie poszły za tym odprawy dla zwalnianych, no, a przy Covidzie robotyzacja przyśpieszyła, a kolejne lockdowny ograbiły miliony ludzi. Nie dać pieniędzy nędzarzom, to skazać Państwo na niekontrolowane zamieszki z kradzieżami i wandalizmem. Nie mam na Mercedesa, no go przynajmniej zniszczę i to już w salonie. W Polsce przyczyna nędzy milionów wynika z innych przyczyn niż tylko utrata pracy. Niskie płace przez 30 lat i coraz wyższe podatki. Lekarstwo ekonomiczne jak w USA nie "CZEK" a 500+ na konto. Pytanie skąd wzięli pieniądze, ale gospodarka oparta na "konsumpcji wewnętrznej" może da sobie radę, no i te rezerwy złota to podstawa siły USA.
Ggg
3 lata temu
Socjalista i komunista ustala socjal tak jak u nas
emeryt
3 lata temu
I tak co rok ? Jak 2mld. dla TVP ?
hiacysa
3 lata temu
USA to bankrut w rekach Bidena rosna to im analfabeci juz 70 mln masakra