Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Wyrok TSUE. Bank Millennium i mBank zagrożone cięciem ratingu

51
Podziel się:

Źle wyglądają perspektywy dla ratingów mBanku i Millennium. Obie instytucje dostały żółtą kartkę od agencji EuroRating. Wszystko przez negatywny dla nich wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

Frankowicze mają za złe bankom, że udzielały kredytów we frankach.
Frankowicze mają za złe bankom, że udzielały kredytów we frankach. (East News)

Agencja Eurorating do tej pory oceniała perspektywy mBanku i Millennium całkiem nieźle, a przynajmniej na tyle stabilnie, że nie groziła obu instytucjom zmiana oceny wiarygodności na minus. To postrzeganie zmienił jednak wyrok TSUE w sprawie frankowiczów.

Wyrok można streścić w ten sposób, że trybunał stanął po stronie frankowiczów wskazując, iż w przypadku stwierdzenia stosowania przez banki w umowach zapisów niezgodnych z prawem, można unieważnić takie umowy. Daje to nadzieję setkom tysięcy frankowiczów na uwolnienie się od kredytu, który często po wielu latach spłacania był większy niż na początku.

Dla banków, szczególnie tych, które udzielały najwięcej takich kredytów, oznacza to problemy. Do nich należą m.in. mBank i Millennium. Z tego też powodu Eurorating zmienił perspektywę ich oceny ze stabilnej do negatywnej, co oznacza, że kolejnym krokiem może być obniżka ratingu, podważająca ich wiarygodność przede wszystkim w oczach inwestorów.

Zobacz także: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "kłamstwo aż się sączyło, minister finansów powtarzał nieprawdę"

Eurorating zwraca uwagę, że Bank Millennium należy do banków z najwyższym udziałem walutowych kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim. Według stanu na koniec półrocza kredyty te stanowiły około 22 proc. łącznego portfela kredytowego banku.

Agencja wskazuje też, że z uwagi na fakt, iż nie wiadomo jaka część kredytobiorców walutowych zdecyduje się ostatecznie na złożenie pozwu przeciwko bankowi, a także jakie będą statystyki dotyczące rozstrzygnięć tych sporów przez polskie sądy, trudno jest obecnie oszacować możliwe koszty, jakie Bank Millennium mógłby z tego tytułu ponieść.

EuroRating zakłada jednak, że (m.in. z uwagi na przewlekłość postępowań sądowych) koszty te będą rozłożone na co najmniej kilka lat. Niemniej jednak - zdaniem agencji - wiązać się to będzie dla banku z ryzykiem istotnego pogorszenia rentowności oraz osłabienia sytuacji kapitałowej banku.

Dokładnie taka sama argumentacja jest w przypadku mBanku, który problematycznych kredytów w portfelu ma około 14 proc. A to nie jedyny problem.

"Określenie perspektywy ratingu banku mBank S.A. jako negatywnej związane jest ze wzrostem ryzyka niekorzystnych rozstrzygnięć prawnych w zakresie hipotecznych kredytów walutowych, których duży portfel bank posiada, a także z ogłoszonym przez większościowego akcjonariusza mBanku (niemieckiego Commerzbank AG) planu sprzedaży polskiego banku" - czytamy w uzasadnieniu.

Commerzbank zamierza sprzedać swój większościowy pakiet (69,3 proc.) akcji w mBanku. Transakcja ta będzie przy tym prawdopodobnie polegać na wydzieleniu i sprzedaży zorganizowanej części banku nieobejmującej hipotecznych kredytów walutowych, które pozostałyby w banku, którego jedynym właścicielem pozostanie Commerzbank.

EuroRating wskazuje, że plan sprzedaży mBanku przez Commerzbank zwiększa niepewność dotyczącą prawdopodobieństwa potencjalnego wsparcia banku przez jego dotychczasowego wieloletniego akcjonariusza strategicznego, a także wiąże się z niepewnością odnośnie wiarygodności finansowej potencjalnego nabywcy banku, wyjaśnia agencja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(51)
zmyła
5 lata temu
Banki co jakiś czas dostają jakąś karę wg doniesień prasowych - o na przykład z tego roku artykuły - Bruksela surowo ukarała banki za zmowę w sprawie wymiany walut. Zapłacą ponad miliard euro kary albo Banki stworzyły dwa kartele, by manipulować rynkiem walutowym. Może generalnie warto się zastanowić, czy takie działanie popłaca.
zgodność z pr...
5 lata temu
Już w kwietniu nasz krajowy Sąd Najwyższy orzekł na korzyść ludzi i dla usuniecia niezgodnosci umów z prawem - w wyroku III CSK 159/17 z 4 kwietnia 2019 r. odfrankowił umowę mówiąc, że umowa może nadal obowiązywać lecz będzie to kredyt w złotówkach i LIBOR. "W ocenie Sądu Najwyższego eliminacja klauzuli indeksacyjnej nie prowadzi do unieważnienie umowy, ani też nie wymaga zastąpienia nieuczciwego postanowienia umownego innym - możliwe jest funkcjonowanie umowy stron również po wyeliminowaniu z niej klauzuli indeksacyjnej."
Helka
5 lata temu
Pewnie większość tych przemądrzałych zlotówkowiczów co tak bronią banków pobrała dopłaty z naszych podatków w ramach MdM czy Rodzina na swoim czy jak ich tam zwał. Cwaniaki
mieszkaniowie...
5 lata temu
to nie jest hejt tylko słowa prawdy - bo ktoś w końcu musi to powiedzieć Jak podpisywali umowy kredytowe to nie było, że coś jest źle - ważne że mieli taniej Kiedy sytuacja się odmieniła to teraz kombinują. Wiem, że te słowa nie spodobają się frankowiczom - ale taka jest prawda. Ludzie KTO WAM KAZAŁ BRAĆ KREDYT WE FRANKACH ??? Dano wam propozycję - ale decyzję podjęliście sami - NIKT WAN NIE KAZAŁ Też brałem kredyt na mieszkanie tylko w złotówkach. Był taki czas, że brakowało na jedzenie, ale przetrwałem to. Kredyt spłaciłem i ja się pytam dlaczego mam ponosić teraz konsekwencje Państwo frankowicze waszych decyzji. Sami żeście sobie tego piwa naważyli więc je teraz wypijcie, a nie wszędzie biadolicie, że wam źle i jaka wielka krzywda was spotkała. Umowy się czyta, a jak się czytać nie umie to bierze się je do prawnika. A jak się podpisuje w ciemno, to się ponosi konsekwencje. Z drugiej strony to fenomen - że umowy, które kiedyś były bardzo dobre, teraz nagle twierdzi się, że to oszustwa, niedozwolone zapisy - a co wcześniej były dozwolone ?? Ciekawe
Dobrze zorien...
5 lata temu
A o Deutsche Bank ani mru mru. Jest zapowiadany kryzys gospodarki Niemiec , a w trawie piszczy że zostanie ogłoszone w połowie roku 2020 bankructwo Deutsche Bank. Ten bank od 10 lat jest na minusie i do tego udowodniono mu różne machlojki , jak np: ostatnia kara 14 mld dolarów za pranie Rosyjskich pieniędzy. Prawdziwą kością niezgody jest to że ten bank chodź jest na minusie nierówno traktuje klientów którzy nie inwestują w niemiecką gospodarką , przykład Lidl otrzymał nieograniczony kredyt na budowę swojej sieci , na taki kredyt już nie mógł liczyć ‎Jeronimo Martins Biedronka.
...
Następna strona