Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

380 tys. emerytów i rencistów ma już mLegitymację

60
Podziel się:

Blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS korzysta już z elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacji - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. mLegitymacja jest dostępna od 2023 roku, emeryci i renciści mogą się nią posługiwać dodając ją w aplikacji mObywatel.

380 tys. emerytów i rencistów ma już  mLegitymację
Od 2023 r. przechodzący na emeryturę lub rentę nie dostają plastikowej legitymacji "z automatu" (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

- ZUS wystawia mLegitymację automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty, bez składania wniosku czy też wizyty w Zakładzie. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg. Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS w całym kraju - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

mLegitymacja w telefonie. Najważniejsze informacje

- Jeśli wcześniej nie używaliśmy takiego cyfrowego portfela z dokumentami, to możemy aplikację pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji - wyjaśnia prezes ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 25 proc. ostatniej pensji. Taką emeryturę dostaną dzisiejsi 40-latkowie. "Trzeba zmienić myślenie"

Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty - zauważyła szefowa ZUS.

Dzięki zainstalowaniu aplikacji na telefonie świadczeniobiorca ZUS może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
Emeryt 74+
rok temu
Powinni dołączyć do tej karty smartfon bo nie każdy emeryt go posiada.
marek56.b
rok temu
Kolejny krwawy trop po którym cię znajdą emerycie. Sam nim jestem ale mam plastyk.
CyfrowyObywat...
rok temu
Mobywatel fajnie w końcu coś ruszyło oby tak dalej rozwòj rozwój rozwòj
Ndjkrkrkr
rok temu
Tak dbają o emeryta,a jak mu się podwinie noga z finansami to komornik go 25% ściągnie, gdzie minimalnie musi zostać ok 900 zł . No i co wtedy ? Inny będzie kombinował,ukrywał a emeryta dorwie i wyciśnie jak cytrynę . Dalej nie zajmują się tragedią gdy jeden z współmałżonek umrze, a drugi zostaje z rachunkami i wszystkim. Ledwo można kogoś pochować , bo wszystko tyle kosztuje. Dlatego leje na wszystkie partie , te wasze pieniędzy nie ma i nie będzie , 13,14 . Młodzi jak możecie oszczędzajcie , bo potem czeka bieda.
Ejjejeje
rok temu
A ile banków pozwoli założyć profil zaufany ? Mój nest np nie ma takiej możliwości.
...
Następna strona