Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Ceny gazu zwariowały. Niespotykana sytuacja. "Można to traktować jako anomalię"

81
Podziel się:

Na holenderskim rynku kontraktów terminowych typu "next hour", które są punktem odniesienia dla cen gazu w całej Europie, w poniedziałek doszło do niespotykanej sytuacji. Przez moment ceny gazu osiągnęły wartość ujemną -15 EUR. - Można to traktować jako anomalię – zauważył w programie "Money.pl" Leszek Kąsek, ekonomista ING Banku Śląskiego. Nie oznacza to też oczywiście, że nasz dostawca gazu przyśle nam wkrótce do domu ujemny rachunek za gaz. Obrazuje jednak trend, który dla odbiorców gazu jest pozytywny.

Ceny gazu zwariowały. Niespotykana sytuacja. "Można to traktować jako anomalię"
Ceny gazu w 2022 r. weszły na rekordowe poziomu, by w poniedziałek... na moment spaść poniżej zera (Adobe Stock, Zivica Kerkez)

Ujemne ceny na rynku surowców zdarzają się rzadko, ale nie jest to pierwszy raz. Ostatnio z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia na rynku ropy, gdy w związku z lockdownami w kwietniu 2020 r. ceny ropy w kontraktach na krótki termin spadły poniżej zera.

Ujemne ceny gazu – jak to jest możliwe?

Taka sytuacja na rynku surowców nie oznacza jednak, że zaraz nasz dostawca gazu zacznie nam dopłacać do rachunku.

Kontrakty na surowce, których cena spada poniżej zera, mają bardzo krótkie terminy odbioru. Odbiór gazu sam w sobie kosztuje, a wielu giełdowych graczy nie ma nawet fizycznie możliwości, by to zrobić. W skrajnej sytuacji, która wydarzyła się w poniedziałek, gdy gwałtownie spadło zapotrzebowanie na gaz, duża część uczestników rynku jest gotowa nawet dopłacić, by nie być zobowiązana do odbioru surowca. Wtedy pojawiają się ujemne ceny.

Można to traktować jako anomalię. W poniedziałek trwało to może godzinę, ale z tego okna mało kto mógł skorzystać, bo ten gaz trzeba było wtedy odbierać – skomentował w programie Money.pl Gospodarka Leszek Kąsek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spadki cen gazu i ujemne ceny. Co to oznacza dla Europy?

Ceny gazu wciąż wysokie, ale rokowania są dobre

Ceny gazu w Europie w ostatnich tygodniach dosyć gwałtownie spadają, ale z rekordowych poziomów, które odnotowywaliśmy pod koniec sierpnia. Czy jest to jaskółka nadziei dla Europy? Jak zauważył w programie "Money.pl" Kąsek, cieszy spadek cen gazu, ale jeszcze daleko do tego, żeby można było stwierdzić, że kryzys mamy za sobą. – Ceny gazu są dalej dosyć wysokie. Nie są na poziomie 10. piętra, jak było latem, ale wciąż w porównaniu ze średnią z ostatnich lat to są ceny kilkukrotnie wyższe – stwierdził ekspert.

Obniżeniu cen gazu na razie sprzyja ciepły i dosyć wietrzny październik. Do tego kraje Unii zadbały, by w związku z kryzysem energetycznym wywołanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę zapełnić magazyny. W Unii trwają prace nad trwałymi rozwiązaniami dotyczącymi gazu ziemnego, a w ciągu kilku miesięcy ma też powstać nowy gazociąg pomiędzy Portugalią, Hiszpanią i Francją. To wszystko sprzyja spadkom cen, a w rezultacie gazu na rynku przez moment – jak zauważył Piotr Bujak z PKO – "jest aż nadto".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
Figo
2 lata temu
Jakie wysokie ceny gazu,obecnie gaz kosztuje tyle co kilka miesiecy temu czyli znaczaco potanial.
Marek
2 lata temu
tak jest wtedy jak sie gra ... czyli ktos nie ma w ogole zamiaru kupowac gazu ale sadzi ze zyska na wzrostach cen wowczas kupuje gaz np za 1 miesiac i musi go oczywiscie odebrac jak go kupil, ma jadnak nadzieje ze do tego czasu go sprzeda z zyskiem ... ale poniewaz ceny przez ten caly sa nizsze niz kupowal to czeka i nadchodzi moment gdy gaz musi odebrac a ze nie ma jak to jest gotowy go oddac za darmo i nawet doplacic .... ZABRONIC HAZARDU NA SUROWCACH
Maj
2 lata temu
Czy ktoś zarabia na "dostawach pomocowych " , czy wszyscy odejmuja sobie od ust jak my ?
Marcin
2 lata temu
Dla nas jest obojętne, czy gaz i ropa na świecie tanieją czy drożeją. Bo u nas i tak zawsze tylko drożeją. Ale za to złotówkę mamy tanią 😂
Biedak
2 lata temu
w Polsce największym problemem to że ceny energi w świecie mogą stanieć
...
Następna strona