Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|
aktualizacja

Zaskakujący zwrot na rynku gazu: ujemne ceny. Co się stało?

120
Podziel się:

Ceny gazu na holenderskim rynku kontraktów terminowych (TTF) osiągnęły wartość ujemną. Według analityków dzieje się tak przez splot kilku czynników. Ale już za miesiąc lub dwa możemy mierzyć się z niedoborami tego surowca.

Zaskakujący zwrot na rynku gazu: ujemne ceny. Co się stało?
W Europie trwają prace nad pomysłami zmierzającymi do obniżenia cen energii. Polska zgłosiła potrzebę podjęcia działań obniżających ceny gazu ziemnego (Adobe Stock, sergbob)

Kryzys energetyczny spędza Europie sen z powiek. Tymczasem w poniedziałek, 24 października, ceny gazu na holenderskim rynku kontraktów terminowych typu "next hour" osiągnęły wartość ujemną: -15 EUR.

Ujemne ceny gazy na rynkach. Analitycy tłumaczą

Od jakiegoś czasu w dół idą też notowania kontraktów z bardziej odległym terminem dostawy. Z czego to wynika? Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do eksperta.

- Warto zaznaczyć, że spadają gównie ceny najkrótszych kontraktów na gaz, np. godzinowych. Dzieje się tak przez splot kilku czynników, dzięki którym w tym momencie gazu w Europie jest nadto. Przede wszystkim październik jest nadzwyczaj ciepły i do tego dość mocno wieje, co zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło generowane z gazu ziemnego - mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Limit cen na gaz w UE. "Obecnie szans na porozumienie nie ma"

Przedstawiciel największego banku w Polsce dodaje, że stany magazynowe są wysokie, a ponadto w Unii trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi m.in. gazu ziemnego. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ. Zwraca on również uwagę, że w ciągu kilku miesięcy ma powstać nowy gazociąg pomiędzy Portugalią, Hiszpanią i Francją.

Nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca

- Niestety ten stan nie oznacza, że zażegnaliśmy kryzys energetyczny w Europie i że za miesiąc lub dwa nie będziemy borykać się z brakiem gazu na potencjalnie dużą skalę - studzi entuzjazm Piotr Bujak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
........
2 lata temu
Alkoholik, gdy zatankuje do pełna, to też już alkoholu nie potrzebuje, co nie oznacza, że nie będzie pił. Problem z tymi "rynkami" to wynika z nazewnictwa, krótkoterminowości i nagłości zdarzeń i braku pojęcia o tym ludzi nie mających o tej tematyce pojęcia. To oznacza tyle, że magazyny gazu na teraz są pełne , a wnioski o ujemnych cenach pismaki tłuką laikom na swój sposób przed oczy, bo kliknięć pragną. Wybieranie sensownych artykułów to obecnie udręka ludzi chcących suchych faktów niezmieszanych z emocjami i polityką.
82astrid
2 lata temu
Ja nie o cenach. Przede wszystkim należy pilnować wszelkich źródeł poboru gazu przed ruskimi - są bezwzględni.
Fru24
2 lata temu
Zarejestrowali wkońcu tą partię " mam dość" chętnie oddałbym głos.
Fru24
2 lata temu
Stare powiedzenie skąpy 2x straci. I straci zobaczycie.
quracmeboli
2 lata temu
Pewnie jakiś down z kazirodczego związku obliczał ceny. W Holandii wszystko jest możliwe. Hugo z gazem w Niderlandach. Co z Polskimi złożami węgla? Niema węgla w ziemi, brak ludzi do wydobywania, sprzętu, czy może ten węgiel już został sprzedany i NIE WOLNO zaczepiać? A może karawana szła 700 lat temu z Wenecji, Hiszpanii? Jeden taki tam się odlał, a teraz to mienie bez spadkowe. Co za debile rządzą tym krajem, że nie potrafią upilnować swego, nie potrafią zarządzać tym w taki sposób aby Polakom było dobrze? Wszystkim Polakom, nie wybrańcom, nie tym co to dostali PESEL w wieku 30 lat.
...
Następna strona