Ceny węgla kamiennego energetycznego w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wynoszą obecnie około 115 dolarów za tonę - informuje portal wnp.pl.
Serwis wylicza, że wahania są na poziomie od 20 do 30 dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To bierze się między innymi z warunków pogodowych. Fala upałów w Europie powoduje, że zwiększyła się konsumpcja energii. A za tym poszły nieco w górę ceny węgla kamiennego energetycznego" - czytamy na serwisie.
- Na pewno na ceny węgla kamiennego energetycznego będzie miała wpływ pogoda. Jestem dobrej myśli, że układ cenowy będzie korzystny dla górnictwa - powiedział dla wnp.pl prof. Krystian Probierz, geolog górniczy.
Nie chcą węgla z gminy
Węgiel zalega i nikt go nie chce - przekonuje Związek Miast Polskich. Organizacja przeprowadziła ankietę pośród miast członkowskich. W 138 znajduje się łącznie 10,6 tys. ton niesprzedanego węgla (średnio po 77 ton na miasto).
Dlatego ZMP wystąpił do premiera Morawieckiego z wnioskiem o odebranie tego węgla od miast przez państwowych dystrybutorów i zwrot środków gminnych, które są w nim, jak pisze Związek, "utopione, by nie powiedzieć zamrożone".
Przypomnijmy: sprzedaż węgla przez samorządy odbywa się na podstawie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego. Zakłada ona, że gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom za nie więcej niż 2000 zł za tonę.