Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Duże zmiany we wpisach do ksiąg wieczystych. Wiceminister wskazał termin

103
Podziel się:

Liczę, że jesienią tego roku przyjęta zostanie ustawa o wpisach hipotek w księgach wieczystych i za rok wejdzie ona w życie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jego zdaniem to będzie gigantyczne usprawnienie.

Duże zmiany we wpisach do ksiąg wieczystych. Wiceminister wskazał termin
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by cała ścieżka wpisu do księgi wieczystej odbywała się w sposób elektroniczny (East News, Karolina Misztal/REPORTER)

Głównym celem zmiany ma być skrócenie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Ma to się stać m.in. dzięki umożliwieniu notariuszom dokonywania wpisów hipotek do ksiąg wieczystych.

Cel: wpisy hipotek do księgi wieczystej "niemal od ręki"

Wiceminister przekazał, że zakończyły się już konsultacje społeczne, opiniowanie i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji Prawa o notariacie.

W zeszłym tygodniu projekt został wysłany do Stałego Komitety Rady Ministrów, więc ufam, że w ciągu miesiąca trafi on pod obrady Rady Ministrów i niebawem rząd go przyjmie - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- Ta proponowana w projekcie zmiana byłaby kluczowa, bo wpisy hipotek do ksiąg wieczystych dokonywane byłyby niemal od ręki. Dziś przygotowanie wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej zajmuje notariuszowi kilka dni. To są czynności rutynowe i jeśli do tego notariusz miałby prawo dokonywania wpisów, to byłaby dla kredytobiorców i nabywców nieruchomości wspaniała wiadomość - ocenił Warchoł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?

Zmiany we wpisach do ksiąg wieczystych

W zeszłym tygodniu Sejm jednogłośnie uchwalił inną z propozycji resortu sprawiedliwości, powiązaną z tymi kwestiami - nowelizację ustawy o kredycie hipotecznym.

Przyjęta nowelizacja odnosi się do naliczania przez banki dodatkowych opłat lub prowizji, związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu.

Takie dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. Tymczasem - jak wskazywało MS - w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem i zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. "Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - wyjaśniał istotę zmiany resort.

Zgodnie ze zmianą po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank będzie zwracał kredytobiorcy pieniądze lub zaliczy je na poczet jego zobowiązania kredytowego. Teraz tą przyjętą już przez Sejm nowelizacją zajmie się Senat.

Czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej

Kwestie, do których odnoszą się - zarówno uchwalona w zeszłym tygodniu nowelizacja, jak i przygotowany projekt zmian Prawa o notariacie - nabierają szczególnego znaczenia w związku z wydłużającym się, wielomiesięcznym, czasem oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych. W Warszawie trwa to często już ponad rok. - U mnie na Podkarpaciu, w Dębicy, jest to osiem miesięcy, w Rzeszowie blisko rok - wskazał wiceminister Warchoł.

Jak ocenił, wynika to m.in. ze wzrostu liczby inwestycji i spowolnień spowodowanych pandemią. Jak dodał, w 2018 r. resort sprawiedliwości przewidział w związku z tym dodatkowe 450 etatów w sądach, a "załatwialność spraw" zwiększyła się. - W 2015 r. przeciętny referendarz w wydziale wieczystoksięgowym załatwiał 3391 spraw, podczas gdy w roku ubiegłym było to już 4203 sprawy, czyli blisko tysiąc spraw więcej na jednego referendarza - zaznaczył wiceszef MS. Dodał, że to m.in. skutek informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.

Jednak mimo tych 450 etatów cały czas trzeba usprawnić ten system - podkreślił.

Wiceszef MS wskazał, że zmiany powiązane są z dalszą informatyzacją sądów. - Istotne, żeby były akta w postaci elektronicznej. Nad tym pracujemy. Chodzi o to, aby od początku do końca cała ścieżka wpisu do księgi wieczystej odbywała się w sposób elektroniczny - dodał Warchoł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(103)
Obywatel
2 lata temu
No więc policzmy. 4203 sprawy na jednego biednego referendarza to dziennie ok 12 spraw. Czyli 40 minut zajmuje im przerobienie *jednej* sprawy. 40 minut!? Tosz to jakaś orka z każdą sprawą albo za dużo plotek i parzenia kawy/herbaty!
Jan
2 lata temu
Znając uczciwość tych ludzi będą duże przekręty i dużo osób pokrzywdzonych. Teraz aby wygrać sprawę w sądzie trzeba mieć duże pieniądze a później układy.
Oburzona
2 lata temu
Nie rozumiem czemu coś co trwa 5 min (wpisanie na wniosek) trwa miesiącami..i czemu opłata za wpis wynosi aż 250 zł! Kupiłam mieszkanie z garażem, z 2 osobnymi numerami KW i za każdym razem place 500 zl (!) za jakikolwiek wpis. Ostatnio spłaciłam jednorazowo w Urzędzie Miasta tzw opłatę za przekształcenie gruntu na którym stoi blok z użytkowania wieczystego na własność, ale nie poszłam z tym do Sądu z prośbą o zmianę wpisu bo szkoda mi 500 zł..
Craq
2 lata temu
Mogliby się po coś przydać i w końcu zmienić prawo nabywania nieruchomości - rok czasu czekam na pieniądze za dom bo nieuczciwy kupujący nabył i nie zapłacił turlam się po nieudacznych sądach które 2 razy spartoliły pismo urzędowe i nawet nie możemy zacząć odzyskiwać długu, przykre... jak to możliwe, że w momencie podpisywania umowy dom przechodzi odrazu w ręce nabywającego i nie ma prostego mechanizmu żeby mu go odebrać jeśli nie pojawił się na koncie przelew za nieruchomość!
Złośnik
2 lata temu
kolejne pole do manipulacji i nadużyć - otwarte
...
Następna strona