Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Japonia chce zaostrzyć pułap cenowy na ropę z Rosji. Popiera ją Zachód

Podziel się:

Japonia, przy wsparciu krajów G7, chce zaostrzyć pułap cenowy na rosyjską ropę - podaje kommersant.ru, które powołuje się na japońskie media. Jak się okazuje, decyzja ta została poparta zarówno przez Unię Europejską, jak i Australię.

Japonia chce zaostrzyć pułap cenowy na ropę z Rosji. Popiera ją Zachód
Prezydent Rosji, Władimir Putin (GETTY, Contributor)

Niecały miesiąc przed końcem 2022 r. państwa G7, Unii Europejskiej, Australia, Norwegia i wiele innych krajów przyjęły maksymalny pułap cenowy dla rosyjskiej ropy. Surowca, który jest ważnym źródłem dochodu dla reżimu Putina, w myśl porozumienia nie wolno kupować drożej niż po 60 dol. za baryłkę.

Zaostrzenia wspomnianego pułapu cenowego domaga się Japońskie Ministerstwo Finansów - podał kommersant.ru, który powołał się na japońską gazetę "Nikkei". Jak podają media, pomysł ten został poparty przez kraje G7, a także Unię Europejską oraz Australię. Nowy pułap ma wejść w życie od 20 lutego 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał skutki fuzji. "Nowy gracz. To niebezpieczne dla Polski"

Rosyjska ropa omija sankcje

Jak mogliśmy przeczytać w ostatnim czasie, miliony baryłek paliwa wyprodukowanego z rosyjskiej ropy naftowej są nadal importowane do Wielkiej Brytanii pomimo sankcji nałożonych na Kreml w związku z wojną na Ukrainie - podała stacja BBC

Wskutek istniejącej luki rosyjska ropa naftowa jest rafinowana w krajach trzecich, w szczególności w Indiach, a powstałe w efekcie tego procesu produkty sprzedawane są do Wielkiej Brytanii. Jak zaznaczyła BBC, nie jest to nielegalne i nie narusza brytyjskiego zakazu importu rosyjskiej ropy, ale osłabia sankcje mające na celu ograniczenie rosyjskich funduszy wojennych.

Rząd Wielkiej Brytanii zaprzeczył, by od 2022 roku miał miejsce jakikolwiek import ropy z Rosji. Rzecznik rządu zaznaczył jednak, że uznawane na arenie międzynarodowej "reguły pochodzenia" określają, że ropa naftowa po rafinacji w innym państwie jest klasyfikowana do celów handlowych jako pochodząca z kraju rafinacji.

Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) zauważyło, że ta "luka rafineryjna" oznacza, iż kraje takie jak Indie i Chiny, które nie nałożyły sankcji na Rosję, są w stanie legalnie importować rosyjską ropę naftową i rafinować ją, wytwarzając produkty naftowe, takie jak paliwo lotnicze i olej napędowy, a następnie eksportować te produkty do Wielkiej Brytanii i UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl