Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wróci były minister finansów? Miałby objąć ważną funkcję

29
Podziel się:

Trwają rozmowy dotyczące wyboru nowego prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, po tym, jak z tej funkcji musiała zrezygnować Beata Daszyńska-Muzyczka, kojarzona z premierem Mateuszem Morawieckim. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że faworytem premiera Donalda Tuska jest były minister finansów Mateusz Szczurek.

Wróci były minister finansów? Miałby objąć ważną funkcję
"DGP" informuje, że Donald Tusk chciałby, aby prezesem BGK został były minister finansów Mateusz Szczurek (GETTY, Anadolu)

"W kwestii następcy Tusk musi porozumieć się z ludowcami, a konkretnie reprezentującym ich ministrem rozwoju i technologii Krzysztofem Hetmanem. Rozmowy trwają i zbliżają się do końca. Na pewno to nie Elżbieta Bieńkowska" - mówi "DGP" osoba z otoczenia ministra Hetmana.

On obejmie stery w BGK?

"Hetman walczy o BGK, ma swoją kandydatkę. Faworytem Tuska jest były minister finansów Mateusz Szczurek, ale na razie rozstrzygnięcia nie ma" - mówi dziennikowi jeden z rozmówców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Mateusz Szczurek, były główny ekonomista ING Banku Śląskiego, który był już w resorcie finansów w końcówce rządów PO-PSL. Od siedmiu lat jest to członkiem Europejskiej Rady Budżetowej. To niezależne ciało doradcze stworzone przy Unii Europejskiej, mające na celu dbanie o stabilność fiskalną. Szczurek zasiada tam w pięcioosobowym składzie (wraz z Belgiem, Włochem i Holendrem, a Radzie przewodniczy Duńczyk).

BGK to krajowy bank rozwojowy, wspierający eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. Jedynym właścicielem BGK jest Skarb Państwa.

"Miotła" w BGK

W ubiegłym tygodniu Donald Tusk odwołał z rady nadzorczej BGK Adama Rudzewicza, Beatę Gorajek oraz Michała Gajewskiego. W styczniu zaś premier zdecydował o odwołaniu Beaty Daszyńskiej-Muzyczki z funkcji prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

BGK prowadzi m.in. obsługę różnorodnych funduszy, a znaczący ich przyrost nastąpił w ostatnich latach, za czasów Zjednoczonej Prawicy. Dzięki temu poprzedni rząd wypchnął miliardy złotych poza budżet. W efekcie na papierze mógł pokazać mniejszą dziurę budżetową, co chroniło go przed limitami zadłużenia Polski. Pozbawiło także parlament możliwości sprawdzania i kontroli wydatków władzy. O tych działaniach pisaliśmy w money.pl wielokrotnie.

Jednym z przykładów takich działań jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, który powstał wiosną 2020 r. tuż po wybuchu pandemii. To, co na początku miało pomóc w sfinansowaniu wydatków na zdrowie, szybko stało się skarbonką rządu na działania wszelkie - od kosztów związanych z Polskim Ładem, po subwencje inwestycyjne dla samorządów czy programy osłonowe, np. dotyczące cen energii. Jak pisaliśmy w money.pl, na koniec 2022 r. fundusz był zadłużony na blisko 200 mld zł.

Jak odnajdujesz się w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Aga
miesiąc temu
Wszyscy powinni zostać wyrzuceni z tych dyrektorskich członkowskich stołków - machloje marnotrawstwo pieniędzy i kunktatorstwo czy tam też całe rodziny pracowały po fundacjach i biurach … okropne wykorzystywania państwowych pieniędzy i straty
Bidler Piotr
2 miesiące temu
Kolejny artykół zniknie za chwilę:) Lud się obudził wreszcie z letargu :):)
lex
2 miesiące temu
Zaszczurzą ten Kraj ?
tyle w temaci...
2 miesiące temu
Wraca stare .A z nim bieda.Zobaczycie.
zbynek
2 miesiące temu
Tez mi zmiany to sa zamiany tych z PiS-u na tych z koalicji 13-go grudnia stworzonej przez prostytucje polityczna.Za cztery lata ponowne wymiany swoich na tamtych a my bedziemy tyrac na ich odprawy.Stworzyli po 1989r Panstwo partyjne a nie WOLNA POLSKE a my za to placimy bo kazdy duren ma inna wizje Panstwa.
...
Następna strona