Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Młodym małżeństwom coraz trudniej o mieszkanie. I nie chodzi o Polskę

20
Podziel się:

Młodym małżeństwom coraz trudniej o własne mieszkanie w dużych miastach Portugalii. Powodem jest duża popularność aglomeracji, takich jak Lizbona i Porto, wśród cudzoziemców oraz rosnące w związku z tym ceny nieruchomości.

Młodym małżeństwom coraz trudniej o mieszkanie. I nie chodzi o Polskę
Młode pary w Portugalii mają problem ze znalezieniem mieszkania. Wykupują je obcokrajowcy (Adobe Stock, EldarNurkovic)

Portugalia jest jednym z najszybciej powracających do sytuacji sprzed pandemii COVID-19 kierunków turystycznych na świecie, co potwierdzają statystyki Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie.Według nich, w październiku br. liczba turystów na portugalskich lotniskach wynosiła ponad 5,7 mln i przekroczyła poziom notowany w uznawanym za rekordowy 2019 r., czyli ostatnim przed pandemią.

Lepsze niż w 2019 r. są też zyski hoteli i pensjonatów w Portugalii, które od stycznia do października 2022 r. zarobiły łącznie 4,5 mld euro, czyli o 200 mln euro więcej niż w całym 2019 r.

Ceny mieszkań w Portugalii. Spadek był tylko chwilowy

W ocenie właścicielki agencji nieruchomości Saidy Morais, pandemia tylko chwilowo wstrząsnęła tym rynkiem w Portugalii. Jak zaznaczyła, ceny mieszkań chwilowo zaczęły spadać, ale zjawisko to nie trwało długo.

Upowszechnianie się pracy zdalnej i częstsza obecność osób w domach sprawiła, że przez pewien czas panował widoczny trend kupowania nieruchomości na prowincji. Miasta jednak wciąż pozostają głównym zainteresowania inwestorów - powiedziała Morais.

Stowarzyszenia przedsiębiorców oraz eksperci ds. nieruchomości wskazują, że w 2022 r. utrzymywało się duże zainteresowanie ze strony zagranicznych inwestorów zakupem domów i mieszkań w aglomeracji Lizbony. Wśród realizowanych tam obecnie budów aż 60 proc. prowadzonych jest na zamówienie cudzoziemców.

W pierwszej połowie 2022 r. wydatki obcokrajowców na zakup nieruchomości w aglomeracji Lizbony przekroczyły 400 mln euro, czyli były bliskie rekordu - wynika z danych władz tego miasta

Portugalskie pary mają problem. Zbyt duże zainteresowanie mieszkaniami

Niezadowolenia z rosnącego zainteresowania cudzoziemców życiem w dużych miastach Portugalii nie ukrywają młodzi obywatele tego kraju. Ponad 30-letnia Marta, która wraz z mężem i córką wyprowadziła się z dzielnicy Benfica poza Lizbonę przyznaje, że młodzi Portugalczycy coraz częściej czują się "gośćmi we własnym kraju" z powodu wysokich cen nieruchomości napędzanych przez turystykę.

Za wynajem trzypokojowego mieszkania płaciłam już ponad 850 euro miesięcznie. Jako graficzka pracująca we własnym domu wolałam wyprowadzić się na prowincję i mieć własne cztery kąty - wyjaśniła Marta.

Na szybko rosnące ceny mieszkań w dużych miastach narzeka też 40-letni Miguel, wskazując, że wraz ze wzrostem popularności Lizbony i Porto wielu właścicielom mieszkań korzystniej jest żyć z wynajmu lokali turystom niż młodym portugalskim rodzinom.

Życie młodych portugalskich par nie jest dziś łatwe. Chcą mieszkać w dużych miastach, ponieważ łatwiej w nich o znalezienie pracy. Niestety, coraz częściej nie stać ich tam ani na zakup mieszkania, ani na jego wynajem. Oznacza to, że decyzja o założeniu własnej rodziny staje się coraz trudniejsza, a dylemat dotyczy coraz większego grona osób - powiedział 40-letni Lizbończyk, przyznając, że sam wciąż mieszka z rodzicami.

Z szacunków Fundacji im. Gulbenkiana wynika, że w Portugalii ze swoimi rodzicami mieszka już 64 proc. osób w wieku 18-34 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
swiat bez pra...
10 miesięcy temu
Spoko, PiS nadrukuje pieniędzy i wszyscy młodzi dostaną mieszkanie. Jak za Gierka. Może trochę poczekają.
podziekowanie
rok temu
Z góry dziękuje łaskawej Ukraince że mnie przepuściła w banku gdy zauważyła ze jej córka wpłącając znaczna sume pieniedzy zajmuje pani w okienku sporo czasu a sama powiedziała ze ma jeszcze wiecej .Za łaskawośc ,ozczywicie klaniajac sie w pół biednej ukraince postanowiłem ze przekaze troche z emerytury na pomoc biednym ukraincom.Mam nadzieje ze ukraincy to zapamietaja i kiedys na zmywak przyjma nas polakow.
Yyyy
rok temu
To wina ich rządu, że pozwala na wykup mieszkań funduszom i innym zagranicznym podmiotom. U nas będzie to samo.
EPIC CASH
rok temu
W Polsce będzie się mieszkało z rodzicami - bo taka jest szlachecka i chłopska tradycja u nas. Emerytury niebawem będą głodowe, więc rodziców nie będzie stać na utrzymanie samodzielnie nieruchomości. A młodym będzie się żyło dużo taniej i przyjemniej bez kredytu. Już lada moment nadejdą te czasy - ceny mieszkań napędzane są popularyzowaniem błędnej idei ( dobrej tylko dla budżetu państwa i banków ), że młodzi ludzie mają się dorabiać ( a to było dobre w okresie po II Wojnie Światowej i za komuny, jak nikt nic nie miał i nie było czego dziedziczyć ). Pomyśl przed wzięciem kredytu lub podpisaniem umowy o pracy wymagającej ciągłej harówki ... Życie to dobrze odziedziczyć, zarobić tak, żeby się nie narobić i rozważnie inwestować. Kult pracy wywodzi się z czasów niewolnictwa i pańszczyzny. Wolni ludzie dziedziczą, myślą, inwestują, ale na pewno nie pracują po osiem godzin na dobę !!!!
real
rok temu
Morawiecki w zrównoważonym rozwoju obiecywał 3 miliony mieszkań i milion samochodów elektrycznych, gdzie one są, czyżby kłamał.