Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły w 2022 roku średnio o 7,9 proc. w porównaniu z rokiem 2021. To najwyższy odczyt w historii zjednoczonych Niemiec. W 2021 r. niemiecka inflacja wynosiła 3,1 proc., a w całym XXI wieku była dużo niższa, rzadko i nieznacznie przekraczając granicę 2 proc. Ostatni raz inflację powyżej 4 proc. odnotowano w Niemczech w 1993 r.
zech w"Historycznie wysoka roczna stopa inflacji była napędzana przede wszystkim przez ekstremalny wzrost cen produktów energetycznych i żywności od początku wojny na Ukrainie" – stwierdziła w komentarzu do tych danych szefowa Federalnego Urzędu Statystycznego Ruth Brand.
Miesięczne stopy inflacji były wysokie przez cały 2022 r., osiągając we wrześniu granicę 10 procent i szczyt na poziomie 10,4 proc. w październiku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny żywności wzrosły w 2022 r. o 13,4 proc. w porównaniu z 2021 r., a produkty energetyczne podrożały w 2022 r. o 34,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Inflacja w Niemczech rekordowa, ale ostatnie odczyty dają powody do optymizmu
We wtorek poznaliśmy też potwierdzenie wstępnych szacunków inflacji za grudzień. Rok do roku wyniosła w Niemczech 8,6 proc. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne spadły w grudniu o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca (m/m) po spadku o 0,5 proc. miesiąc wcześniej.
Chociaż inflacja dała się w 2022 r. Niemcom we znaki, to właśnie ostatnie dane, sugerujące znaczne spowolnienie wzrostu cen, stały się okazją do powiewu gospodarczego optymizmu za Odrą. O tym, że niemiecka gospodarka w obliczu kryzysu radzi sobie lepiej od oczekiwań, mają świadczyć także dane o wzroście PKB w 2022 r. o 1,9 proc., co jest wynikiem nieznacznie powyżej prognozy.
W 2023 r. w Niemczech spodziewana płytka recesja. To ważne także dla Polski
Obecnie większość ekspertów spodziewa się płytkiej recesji w Niemczech w 2023 r. Jednak poważne załamanie gospodarcze, którego wcześniej w 2022 r. się obawiano, raczej nie nastąpi.
Lepsza od wcześniejszych obaw kondycja niemieckiej gospodarki to też dobra wiadomość dla Polski. Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, a spowolnienie w Niemczech ma być jednym z głównych motywów, że w 2023 r. zwalniać będzie też nasze gospodarka. Według różnych szacunków PKB Polski w 2023 r. powinno wynieść 0-1 proc.