Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Niemcy mają rekordową inflację. Takiej drożyzny nie było od niemal pół wieku

Podziel się:

Inflacja CPI (cen konsumenckich) w Niemczech dobiła w maju do najwyższego poziomu od lat 70. XX wieku. Wzrost cen w tym kraju zaskoczył analityków, którzy spodziewali się znacznie niższego odczytu.

Niemcy mają rekordową inflację. Takiej drożyzny nie było od niemal pół wieku
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jego kraj notuje najwyższą od kilku dekad inflację (GETTY, Bloomberg)

Niemcy odnotowały w maju 2022 r. inflację na poziomie 7,9 proc., w porównaniu do 7,4 proc. w kwietniu. Analitycy spodziewali się tymczasem, że inflacja w maju wyniesie 7,3 proc., a więc spadnie w stosunku do kwietnia.

Rekordowa inflacja w Niemczech - dane za maj 2022 r.

Jest to rekordowy poziom wzrostu cen w Niemczech i najwyższy, od kiedy dane te publikuje Federalne Biuro Statystyczne, czyli od 1963 r. Majowy odczyt jest jednak tylko nieco wyższy od danych z lat 1973/1974, kiedy to inflacja wynosiła w Niemczech ok. 7,8 proc. Był to wówczas skutek globalnego kryzysu paliwowego. Kraj ten notuje kolejne rekordy inflacyjne już od marca 2022 r.

Obecnie drożyznę u naszych zachodnich sąsiadów napędzają podobne czynniki, co w wielu innych krajach: rosnące ceny energii i żywności. Energia była w maju droższa o 38,2 proc., z kolei ceny żywności wzrosły o 11,1 proc. Według niemieckiego biura statystycznego, czynniki te przekładają się na wysoki wzrost cen produkcji, wywołane zarówno wojną w Ukrainie i związaną z nią kryzysem surowcowym, jak i problemy wynikające z dwóch lat pandemii i zerwanych łańcuchów dostaw.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Niemcy to kolejny kraj ze strefy euro, który zaskoczył negatywnie danymi o inflacji. W poniedziałek odczyty za maj pokazała też Hiszpania, w której ceny wzrosły w niespodziewany sposób. Wzrost inflacji w obu tych krajach przybliża perspektywę wyższych odczytów dla całej strefy euro, a co za tym idzie - zwiększa presję na Europejski Bank Centralny, by ten zareagował. Urzędnicy EBC już zapowiadali zresztą, że w lipcu może nastąpić podwyżka stóp procentowych. W kwietniu bank utrzymał stopy na niezmienionym poziomie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl