Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Niewykorzystane pieniądze z kart. UOKiK zaproponuje zmiany

4
Podziel się:

UOKiK zapowiada, że zaproponuje zmianę w odzyskiwaniu środków kart pre-paid w prawie telekomunikacyjnym. Środki mają być zwracane klientom, lub trafiać na konto Funduszu Szerokopasmowego.

Niewykorzystane pieniądze z kart. UOKiK zaproponuje zmiany
Niewykorzystane środki z kart. UOKiK zaproponuje zmiany. (Getty Images, Robert Alexander)

Telekomy, które zatrzymują dla siebie pieniądze z niewykorzystanych kart telefonicznych od dawna są pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W zeszłym roku szef UOKiK wydał 4 decyzje w tej sprawie. Na spółkę Polkomtel (operatora sieci Plus) nałożył ponad 20 mln zł kary. Ponadto zobowiązał T-Mobile, Orange oraz P4 (operatora sieci Play) do zwrotu pieniędzy odbiorcom.

Teraz urząd planuje złożyć propozycję zmian w zasadach rozliczeń.

Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

- Zaproponujemy zmianę brzmienia artykułu tak, aby konsument, rejestrując kartę pre-paid mógł podać numer konta bankowego, na które automatycznie otrzyma zwrot niewykorzystanych pieniędzy. Brak podania numeru konta nie zablokuje jednocześnie możliwości odzyskania pieniędzy po wygaśnięciu karty pre-paid lub przejściu do innego operatora komórkowego - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak podaje Urząd, w wyjątkowych sytuacjach, jeśli klient nie zdecyduje się na żadną formę zwrotu, środki z niewykorzystanych kart mają zasilić Fundusz Szerokopasmowy.

Jak pisaliśmy w money.pl, zmiany, które mają pozwolić na przejęcie przez Skarb Państwa niewykorzystanych środków z kart telefonicznych są planowane od 2020 roku. Szacuje się, że dzięki nowym przepisom na konto Funduszu mogłoby wpłynąć nawet 100 mln złotych rocznie.

- Trudno nie mieć wrażenia, że chodzi tu jedynie o cel fiskalny - mówił w rozmowie z money.pl adwokat Dominik Jędrzejko, partner w kancelarii Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci i autor bloga NieuczciwePraktykiRynkowe.pl.

W grudniu 2018 r. wszedł w życie Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Jest w nim przepis, zgodnie z którym przy zmianie operatora dotychczasowi dostawcy usług pre-paid muszą na wniosek konsumenta zwrócić pozostałe na koncie środki.

Od tej operacji mogą pobierać opłatę współmierną do rzeczywiście poniesionych przez nich kosztów, jeśli zostało to określone w umowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Kapitalista
3 lata temu
To ja już wole aby to co przepada zostało u operatora niż ma pójść na darmozjadów w urzędzie
Siostra Lodzi...
3 lata temu
A nie lepiej oddać na Świątynię Opatrzności Bożej ???
Czytelnik
3 lata temu
Operatorzy w Polsce są świętymi krowami a kary symboliczne których i tak nie płacą . Ja mam zastrzeżenia do sprzedaży telewizji . Sprzedają na ją w pakietach chodź są możliwości sprzedaży tylko chcianych kanałów. Wszyscy sponsorujemy niechciane kanały. Wyobraźcie sobie Państwo że przychodzicie do sklepu po mleko a sprzedawca odmawia Wam jego sprzedaży ponieważ sprzedaje je w pakiecie razem z starymi bułami
tel.na kartę
3 lata temu
Mam na koncie nie wykorzystane 1500 zł i byłam w tej sprawie w swojej sieci,pani tylko wzruszyła ramionami...