Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polacy poszli na L4, by oglądać mundial w Katarze. Dane pokazują prawdę

9
Podziel się:

Mistrzostwa Świata w Katarze przyciągnęły Polaków przed telewizory do tego stopnia, że część wzięła zwolnienia lekarskie, by oglądać mecze. Odsetek pracowników na L4 w niektórych zakładach zwiększył się nawet od 12 proc. – wynika z danych Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych.

Polacy poszli na L4, by oglądać mundial w Katarze. Dane pokazują prawdę
MŚ 2022 w Katarze. Polacy poszli na L4, by oglądać mecze (Getty Images, 2022 Zhizhao Wu)

Firma Conperio, na której raport powołuje się portal Prawo.pl, przeanalizowała dane za okres od 22 listopada 2022 r. (czyli od dnia meczu Polski z Meksykiem) do 18 grudnia 2022 r. (finał Mistrzostw Świata w Katarze, czyli mecz Argentyna – Francja). Kontrolrzy sprawdzili duże zakłady produkcyjne, gdzie zatrudnionych jest od 500 do 1500 pracowników.

Polacy brali L4, by oglądać mecze mundialu

Okazuje się, że Polacy poszli na zwolnienia lekarskie, by móc w pełni ekscytować się wydarzeniem sportowym. W firmach, gdzie absencja w ciągu roku kształtuje się średnio na poziomie poniżej 10 proc., w tym czasie często osiągała dwucyfrowe wskaźniki.

Szacujemy, że to właśnie mundial w Katarze przyczynił się do wzrostów absencji chorobowej wśród pracowników. Tym bardziej że był to okres przed szczytem sezonowych zachorowań na grypę Polski – zauważa Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio, cytowany przez Prawo.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełom w branży motoryzacyjnej. Będzie praca. "Sektor produkcji silników elektrycznych buduje się"

Ekspert zwraca uwagę na dwa aspekty takiego stanu rzeczy. Pierwszym z nich jest nietypowy okres rozgrywania turnieju. Mistrzostwa Świata w 2022 r. były rozgrywane jesienią, a nie latem jak zazwyczaj. Po drugie spotkania były rozgrywane już w godzinach przedpołudniowych, więc praca częściowo mogła utrudniać lub wręcz uniemożliwiać ich oglądanie.

Tak wyglądała absencja w trakcie Mistrzostw Świata

I tak z analizy Conperio wynika, że absencja w wyniku zwolnień lekarskich w niektórych zakładach pracy zwiększyła się nawet o 12 proc. Wzrosty odnotowano szczególnie w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie mężczyźni stanowią ok. 68 proc. załogi.

Mikołaj Zając wskazuje, że pobranie L4 jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek głównie dzięki teleporadom. To opcja bezkontaktowej konsultacji z lekarzem wprowadzona w reakcji na pandemię koronawirusa.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Maciej
rok temu
Najbardziej chorowici w tym kraju są pracownicy budżetówki ....zwłaszcza policjanci... Co na to lekarze?
zen
rok temu
to tylko możliwe za PISu
Czester
rok temu
Polska biało czerwoni!
Ela
rok temu
Szefowie idą na L4 jak pracownik najczęściej miał mieć urlop. I wtedy nic się nie dzieje.
ddd
rok temu
przez pierwszy miesiąc zwolnienia nie ma kontroli. ZUS za to nie płaci, więc nie kontroluje. Płaci pracodawca, ale on nie ma uprawnień do kontrolowania pracownika na zwolnieniu. takie perpetum mobile.