Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|

Posiłki specjalne w samolotach. Sprawdziłem, jak to działa

13
Podziel się:

Nakarmienie kilkuset pasażerów podczas jednego lotu to duże wyzwanie. Zwłaszcza gdy wśród nich są osoby wymagające określonej diety albo przestrzegające w żywieniu zasad wyznawanej religii. Z myślą o nich powstały posiłki specjalne. Może je zamówić każdy. W dodatku bezpłatnie.

Posiłki specjalne w samolotach. Sprawdziłem, jak to działa
Na dłuższy rejs można zamówić posiłek specjalny. Trzeba to zrobić nie później niż 24 godz. przed odlotem (archiwum prywatne, Marcin Walków)

Każda linia lotnicza, która na dłuższych trasach oferuje posiłek w cenie biletu, musi umożliwić zamówienie cateringu zgodnego z wymaganiami wyznawanej religii, dietą lub względami zdrowotnymi. Stąd w menu znajdziemy m.in. posiłki wegańskie, wegetariańskie, niskosodowe, o obniżonej zawartości cholesterolu, bezglutenowe, bez laktozy. Są również posiłki koszerne, halal, hinduskie i dżinnijskie.

Posiłek specjalny podawany jest bez dodatkowych opłat. Trzeba go jednak zamówić nie później niż 24 godziny przed planowanym odlotem. Postanowiłem sprawdzić, jak to działa podczas lotu z USA do Europy. Wybrałem posiłek koszerny i nie żałuję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na pokładzie samolotu to kapitan rządzi. Może usunąć pasażera z rejsu

Posiłek koszerny. Jak wygląda menu specjalne w samolocie?

Posiłki specjalne w samolotach serwowane są jako pierwsze. Dlatego, kiedy pasażerowie dookoła jeszcze czekali, aż personel pokładowy dotrze do nich z wózkiem cateringowym, ja byłem już po posiłku.

Wszystko podano szczelnie zapakowane folią i zapieczętowane. Każdy kij ma dwa końce - tej folii było naprawdę sporo, a - jak wszyscy wiemy - stoliki w klasie ekonomicznej są niewielkie. Dlatego na czas posiłku upychałem ją "po kątach".

W żadnym razie nie mogłem też narzekać na smak, jakość i ilość przygotowanego dla mnie jedzenia. Była tam sałatka z kaszą i warzywami, duża porcja wołowiny z fasolką i ryżem. A do tego na deser ptyś z kremem czekoladowym. Wszystko podane na porcelanowej zastawie, razem z filiżanką i sztućcami.

Jeśli chodzi o posiłek koszerny, to musi on spełniać wymogi dotyczące m.in. rodzaju mięsa i metod uboju, a także być przygotowany pod nadzorem rabina. Podawany jest też na zastawie i ze srebrnymi sztućcami, które są nowe i wcześniej nieużywane, albo na zastawie jednorazowego użytku.

Religijne posiłki dla wszystkich

W zdecydowanej większości linii lotniczych posiłek spełniający wymagania religijne trzeba zamówić. Są jednak i tacy przewoźnicy, którzy "posiłki specjalne" serwują wszystkim pasażerom. Izraelskie linie lotnicze El Al nazywane są jedynymi koszernymi liniami lotniczymi na świecie.

Wszystkie posiłki i napoje podczas naszych lotów są koszerne - czytamy na stronie internetowej.

Z kolei linie lotnicze Saudia z królestwa Arabii Saudyjskiej słyną z prohibicji, która obejmuje zarówno brak alkoholu w menu, jak i również zakaz wnoszenia go na pokład. Spożywanie alkoholu jest zabronione przez obowiązujące w Arabii Saudyjskiej prawo, ale w przypadku samolotów Saudii rozciąga się także poza terytorium tego kraju.

Alkoholu na trasach krajowych nie podają też linie lotnicze Air India. Domyślnie serwują one też swoim pasażerom posiłki wegetariańskie. Dostępne są na życzenie posiłki niewegetariańskie, w składzie których jest jagnięcina lub drób, jajka i nabiał. Nie znajdziemy w nich wołowiny ani wieprzowiny. Pierwszej nie jedzą w Indiach muzułmanie, drugiej - hindusi.

Posiłki specjalne w samolotach. Zasady w diecie

W przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT dotyczy to tras dalekiego zasięgu (we wszystkich klasach podróży serwowany jest posiłek) oraz krótszych tras tylko w klasie biznes. Jak czytamy na stronach przewoźnika, do wyboru są poniższe rodzaje posiłków uwzględniające wyznania religijne:

  • Halal (MOML) - posiłek przygotowany zgodnie z muzułmańskimi zasadami i zwyczajami żywieniowymi,
  • Hinduski (HNML) - posiłek przygotowany w stylu indyjskim, zawierający mięso (bez wołowiny),
  • Dżinijski (VJML) - posiłek przygotowany zgodnie z zasadami dżinizmu indyjskiego. Potrawa nie zawiera mięsa, jaj, cebuli, czosnku, imbiru, grzybów czy warzyw korzeniowych,
  • Koszerny (KSML) - posiłek przygotowany zgodnie z zasadami koszerności.

Marcin Walków, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Ona 29 Wa- wa
8 miesięcy temu
Bo w dziadowskiej klasie ekonomicznej nie podają posilków wliczonych w cenę biletu. Tylko w klasie business lub pierwszej klasie. Dlatego tylko tą klasą latam. Poza tym tam jest luźno. Wrzeszczących bachorów nie ma. I nawet alkohol wliczony w cenę biletu. Można wyciągnąć mogą, rozlozyć fotel, przespać się. A na lotnisku poczekać w VIP- roomie, gdzie jest darmowy bufet, napoje w tym alko.
Pasażer
8 miesięcy temu
Pracowałem kiedyś w firmie która robiła jedzenie do samolotów. Już nie jadam w samolocie. Spluwanie, smarkanie do jedzenia to tam było normalne
poiu
8 miesięcy temu
Technologia uboju zwierząt na tzw. mięso koszerne czy halal polega na zadawaniu zwierzęciu strasznych cierpień przez kilka minut. Zwierzęciu podżyna się szyję na wskroś. Zwierzę wykrwawia się w strasznych cierpieniach i stresie. W tym czasie mózg zwierzęcia próbuje przeciwdziałać śmierci. Wydziela wielkie stężenie tzw. hormonów śmierci do krwi. Część zostaje w mięsie. Zanim mózg przestanie czuć ból mija do 8-10 min tortur zwierzęcia. Ani obecność rabina ani mułły nie przynosi ulgi zwierzęciu. Hormony te dają lepsze samopoczucie, wigor i zwiększony popęd seksualny osobom je jedzącym. Ludzie regularnie jedzący takie mięso są bardzie pobudliwi, kłótliwi. Łatwo godzą się na bitki i walki. W dawnej przeszłości taka krew służyła jako środek pobudzający żołnierzy do walki przed bitwami. Pita w nadmiarze powodowała zgon od tych hormonów. Dlatego też u dawnych prawdziwych żydów zakazywano picia i jedzenia krwi. Kiedy islam powstawał, żydowskie plemienne zwyczaje tamtych ludów były dobrze znane. Islam tworzyło wielu potomków dawnych żydów siłą przenoszonych z zachodu lub dobrowolnie osiedlanych. Żydzi ci już byli zasymilowani biologicznie i kulturowo z poganami religii demonicznych. Korzenie dawnych prawdziwych żydów sięgają okresu Akadów i wcześniej Sumerów. Abraham żył w epoce państwa Akadów. Ze wszech miar niezrozumiały jest bestialski upór współczesnych żydów i muzułmanów do zadawania tak strasznych tortur zwierzętom.
LOT
8 miesięcy temu
- mała mineralna i wafelek Prince Polo
victor
8 miesięcy temu
…jezeli ktos twierdzi: moja religia zabrania mi jesc tego i tego ten jest poganin bo nie to co wchodzi do czlowieka a co wychodzi z czlowieka jest zle.