Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Idą spore zmiany w Kodeksie pracy. Oto szczegóły

161
Podziel się:

Do stażu pracy wliczany ma być także okres przepracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, a także umów takich jak umowa zlecenie czy pracy podjętej za granicą - informował w poniedziałek rano money.pl. Po południu te doniesienia się potwierdziły.

Idą spore zmiany w Kodeksie pracy. Oto szczegóły
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i wiceminister rodziny i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (PAP, Radek Pietruszka)

Od 2026 r. do stażu pracy, od którego zależy wiele uprawnień pracowniczych czy dostęp do wyższych stanowisk w firmie, zaliczany ma być także okres przepracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i umów takich jak umowa zlecenie czy pracy podjętej za granicą - informował w poniedziałek money.pl.

Będą zmiany w Kodeksie pracy

Po południu w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się wpis, potwierdzający te doniesienia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmiany w Kodeksie pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

W rządowej informacji zwrócono uwagę, że w obecnych realiach prace tego samego rodzaju wykonywane są na podstawie różnych stosunków prawnych i w różnych formach, co często wprost wynika z przepisów prawa. Np. radca prawny może wykonywać zawód w stosunku pracy, stosunkach cywilnoprawnych, prowadząc indywidualną działalność gospodarczą czy jako wspólnik spółki partnerskiej.

Dlatego – jak czytamy – ustalanie stażu pracy wyłącznie z odwołaniem się do okresów zatrudnienia na podstawie stosunku pracy prowadzi do nierównego traktowania.

W rządowej informacji wskazano, że aktualne rozwiązanie utrudnia dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych i stanowisk, na których wymagane jest posiadanie określonego stażu pracy. Chodzi także m.in. o prawo do nagrody jubileuszowej czy dodatku stażowego.

Staż pracy po nowemu

W związku z tym resort chce, by do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczany był ogólny czas wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły one podstawę do ubezpieczeń społecznych.

Mowa tu w szczególności o okresach wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia. Chodzi także o umowę o świadczenie usług, do których zgodnie Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym w szczególności – indywidualnej działalności gospodarczej, pełnienia mandatu posła, posła do Parlamentu Europejskiego lub senatora, wykonywania odpłatnie pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pełnienia czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego, a także odbywania służby zastępczej czy wykonywania pracy z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(161)
Jojo
1 tyg. temu
Ciekawe skad wezmą na emerytury .. jednocześnie skracając tydzien pracy i niech nie mowią, ze jedno z drugim sie nie łączy - na bank tego nie zbadali tylko tak im sie wydaje … przecież to nie oni bedą ponosić konsekwencje swoich decyzji …
Aha
1 tyg. temu
A gdzie mowa o rownym traktowaniu przy bonach do pradu i innych pato programach socjalnych? 5 lat studiow, a ziutek po podstawowce de facto "zarabia" tyle samo co ludzie, ktorzy cale zycie pracowali i starali sie cos osiagnac? Jaka jest sprawiedliwosc w tym kraju? To teraz na emeryture wystarczajacym bedzie wystawiac fikcyjne UZ? W pale sie nie miesci
Kpina
1 tyg. temu
Praca za granicą wliczana do stażu pracy w Polsce to żart. Chcą wypłacać emerytury Ukr. którzy przyniosą kupione świadectwa pracy?
Rozporządzeni...
1 tyg. temu
Od stażu pracy należy odliczyć palaczom czas pracy. Przynajmniej godzinę jak nie dwie w każdym dniu pracy. Liczone przez lata pracy, w których pracuja. Ponadto osoby niepalące powinny mieć krótszy czas pracy. Dla niepalących 35 godzin tygodniowo, dla palących 40 godzin tygodniowo.
RABARBAR
1 tyg. temu
No to teraz temat tabu. Zatrudnianie za wynagrodzeniem "dwie tony" czyli = To na umowie i ze składką ZUS & US,; a To na rękę bez tych zbędnych obciążeń ! Ciekawe jak zostanie coś takiego rozliczone.
...
Następna strona