Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Stopy procentowe w USA. Zapadła kluczowa decyzja

27
Podziel się:

Stopy procentowe zostają podwyższone o 25 punktów bazowych do poziomu 5,50-5,75 procent - zdecydował amerykański Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku. Decyzja jest zgodna z tym, czego spodziewał się rynek.

Stopy procentowe w USA. Zapadła kluczowa decyzja
Szef Fed Jerome Powell (GETTY, China News Service)

Decyzję o podwyżce w lipcu rynek już wcześniej uznał za przesądzoną. Po uważanych za optymistyczne danych o czerwcowej inflacji w USA analitycy zastanawiali się natomiast, czy nie będzie to ostatnia podwyżka.

Lipcowy ruch na stopach (w górę) będzie prawdopodobnie tym ostatnim, ale też nie można wykluczyć np. wrześniowej pauzy przed ewentualnym kolejnym ruchem w listopadzie (zależnym mocno od publikacji makro) - stwierdził w swoim środowym porannym komentarzu Łukasz Zembik, analityk Oanda TMS Brokers.

Ryzykiem w powszechnej opinii pozostaje inflacja bazowa (czyli inflacja z wyłączeniem cen energii i żywności), która w czerwcu w USA wyniosła 4,8 proc. rok do roku, gdy inflacja konsumencka, wynosząca 3 proc. w czerwcu, zbliżyła się już do inflacyjnego celu amerykańskiego banku centralnego, czyli do 2 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wysoka inflacja utrwali nam się na lata". Prof. Orłowski kreśli czarny scenariusz dla Polski

W pierwszej połowie 2023 r. na giełdach królowała chciwość

Stopy procentowe w USA zaczęły iść w górę w marcu 2022 r. z powodu tempa wzrostu cen.

W czerwcu 2022 r. inflacja przekroczyła na moment niewidziany w USA od 40 lat poziom 9 proc., a rynki finansowe na całym świecie przez cały 2022 r. przeżywały ciężkie chwile, gdy analitycy z niepokojem obserwowali podwyżki stóp w USA, które zwykle nie idą w parze ze wzrostami wyceny aktywów.

Początek 2023 r. to już inna historia. S&P 500Nasdaq znacznie zyskiwały mimo perturbacji związanych z wysokim poziomem rentowności amerykańskich obligacji, które w marcu stały się katalizatorem dla kryzysu bankowego. Za te wzrosty odpowiadają głównie kursy spółek z branży technologicznej, które dostały wiatr w żagle w związku z nadziejami na rozwój sztucznej inteligencji (AI).

W zgodnej opinii ekspertów wszelkie sygnały w środę ze strony FOMC o tym, że mamy koniec podwyżek stóp w USA, mogą wywołać efekt euforii na rynkach finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
prawda?
10 miesięcy temu
Niedługo lokaty w dolarze będą bardziej intratne niż w złotym. Może już są.
Qawasaki
10 miesięcy temu
A nasz jaszczomb będzie obniżał.
wiorek
10 miesięcy temu
..5-5,75 % , na szali gieldy ten $ daje wg mojego szacunki max 2 % /pomijam wiersze , ody inflacji / , mysle o produktywnosci !!!.Unia chyba jest sprawniejsza.
Jojo
10 miesięcy temu
Czy kurs dolara po podwyzce stop przez FED nie powinien isc w gore?
victor
10 miesięcy temu
…z Chinczikem dalogu nie podemuje…az nadto starczy Uganda. Prosi sie rowniez o korespadetke na Wschodnim wybrzezu.
...
Następna strona