Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Świat pobił rekord. Takiej emisji CO2 jeszcze nie było

154
Podziel się:

Emisję CO2 wzrosła w ubiegłym roku o 2 mld ton w porównaniu do 2020 r. To największy jak dotąd roczny wzrost wyrażany w absolutnych wartościach. Za wzrost emisji CO2 w dużej mierze odpowiadają Chiny, gdzie ilość produkowanego dwutlenku węgla w latach 2019-2021 zwiększyła się o 750 mln ton.

Świat pobił rekord. Takiej emisji CO2 jeszcze nie było
W 2021 r. światowa emisja CO2 była najwyższa w historii (Adobe Stock, mmuenzl)

W 2021 roku światowa emisja CO2 wzrosła o 6 proc. - do najwyższego jak dotąd poziomu 36,3 mld ton — podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Według najnowszej analizy to wynik odbijania się światowej ekonomii od spowodowanego pandemią kryzysu, przy wykorzystaniu węgla do napędzania wzrostu. Licząc w wartościach absolutnych, wynoszący 2 mld wzrost emisji CO2 w ubiegłym roku był największy w historii.

Wzrost ten przewyższył wcześniejszy, spowodowany epidemią spadek. Złożyło się na to kilka czynników. Na przykład podnoszeniu się gospodarek towarzyszył wzrost cen gazu, który doprowadził do większego popytu na węgiel. Działo się tak, mimo że produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych także zanotowała największy w historii wzrost, osiągając 8 tys. TWh.

Produkcja prądu przez elektrownie wiatrowe i słoneczne wzrosła odpowiednio o 270 i 170 TWh.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki zmian klimatycznych dla Polski. "Znaczne ocieplenie, huragany, burze zimą"

Światowa emisja CO2 była najwyższa w historii

Mimo wysokiego zużycia węgla, jak podaje Agencja, odnawialne źródła oraz elektrownie nuklearne dostarczyły w 2021 roku proporcjonalnie więcej energii niż elektrownie węglowe. Spalanie węgla odpowiadało tymczasem za 40 proc. wzrostu emisji CO2. Powstały w ten sposób 15,3 mld ton dwutlenku węgla.

Spalanie gazu ziemnego uwolniło do atmosfery 7,5 mld ton CO2, dużo więcej niż w 2019 r. Z ropy naftowej powstało 10,7 natomiast mld ton — znacząco mniej od wartości sprzed pandemii. Ten spadek to wynik tylko ograniczonego powrotu do działania transportu, przede wszystkim lotniczego.

Z danych wynika, że odbudowa ekonomii nie miała zrównoważonego charakteru, to którego na początku pandemii namawiał dyrektor wykonawczy IEA Fatih Biro.

Analiza została przygotowana na podstawie szczegółowych danych na temat poszczególnych regionów i paliw.

Wzrost emisji CO2

Za wzrost emisji CO2 w dużej mierze odpowiadają Chiny, gdzie ilość produkowanego dwutlenku węgla w latach 2019-2021 zwiększyła się o 750 mln ton. Był to jedyny kraj, który zarówno w 2020, jak i 2021 roku zanotował ekonomiczny wzrost. Ponad 11,9 mld emitowanego w Chinach CO2 stanowi 33 proc. światowej produkcji tego gazu. Natomiast w Indiach produkcja energii z węgla osiągnęła historyczny rekord, wzrastając o 13 proc. w porównaniu do 2020 roku.

Inaczej sytuacja wygląda w rozwiniętych gospodarkach. Na przykład w USA, w 2021 roku emisja CO2 była o 4 proc. niższa, niż w roku 2019, w Unii Europejskiej - o 2,4 proc. niższa. W Japonii emisja spadła o 3,7 proc. w 2020 roku i wzrosła o mniej niż 1 proc. w roku 2021.

Produkcja CO2 na mieszkańca w rozwiniętych krajach spadła o średnio 8,2 ton. W Chinach liczba ta niewiele odbiega od powyższej, osiągając niecałe 8,4 tony.

Zdaniem ekspertów świat musi upewnić się, że ubiegłoroczny skok emisji był jednorazowy i że zmiany w sposobach produkcji energii przyczynią się do podniesienia energetycznego bezpieczeństwa i zmniejszenia cen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(154)
Co2 to gaz ży...
rok temu
Te wszystkie bajki zawiązane z CO2 jako głównym winowajcą globalnego ocieplenia i zmian klimatu nie są udowodnione i maja służyć pewnej grupie do wpychanie kolanem pewnych technologii, których na które na nie zbytu bo są inne sprawdzone i tanie (przystępne dla każdego) Ktoś w coś zainwestował i teraz na siłę musi odzyskać swoje więc opłaca organizacje preudo-ekologiczne aby wcisnąć bajeczkę jak to CO2 jest złe. Ja proponuje nie oddychać bo przez to produkujemy CO2 w myśl tej kretyńskiej narracji. Dlaczego wszystkie wykresy stężenia CO2 zaczynają się w 1850 r. wystarczyło by tak pokazać co działo się tysiąc, dwa tysiące lat wstecz - wtedy ta bajeczka głoszona przez proroków zagłady ziemi nie miała by żadnego sensu. Jak chcecie to łykajcie te głupoty i hasła typu : "Nie czas na dowody, my musimy walczyć" ...
tcl
2 lata temu
Jest taki jeden Szwed który jeździ z wykładami po świecie oraz napisał znaną książkę o tym, jak to na świecie nie jest tak źle jak podają to media. Jednym z jego koronnych argumentów jest to, że coraz więcej ludzi wchodzi na wyższe poziomy zamożności, że na świecie mamy coraz większą dostępność edukacji i że wraz ze wzrostem zamożności krajów liczba dzieci w rodzinach spada a długość życia wzrasta. To wszystko ma doprowadzić do zatrzymania wzrostu liczby ludności planety na poziomie około 11 miliardów. Wszystko to prawda, tylko o jednym poczciwy Szwed zapomina - o rosnącej w zastraszającym tempie konsumpcji, rosnącej ilości odpadów oraz właśnie emisji CO2 i metanu. Jeśli Chiny, Indie i inne gęsto zaludnione kraje wejdą na poziom życia USA czy Europy to zginiemy zasypani śmieciami i podgrzejemy atmosferę do poziomu bez odwrotu. Są podejmowane próby wychwytywania CO2 z atmosfery czy produkcji paliwa lotniczego, która ma zerowy bilans węglowy ale to wszystko jest w powijakach i nie na skalę przemysłową. Jestem tu pesymistą.
drAB
2 lata temu
III wojna światowa załatwi kilka tematow jednocześnie CO2, przeludnienie ...
Smutna prawda
2 lata temu
Kolejne ekobzdury i wyssane z palca zagrożenia. Dalej żwawo, ekoprzygłupy. Cała ta ekościema, najlepiej służy Chinom. Oni najwięcej zarabiają na tzw. ekotechnologiach. I tak trzymać. A przyjdzie dzień, że to nie rosyjskie, a chińskie rakietki będą burzyć europejskie miasta. Na stulecie Chińskiej Republiki Ludowej, Chiny mają stać się pierwszym mocarstwem swiata. Mówi Wam to coś??? I nie zapominajcie też, że chiński zamordyzm, to jest dopiero zamordyzm. Któremu rosyjski do pięt nawet nie dorasta. Jak ktoś nie wierzy, to wyobraźcie sobie kraj który w kodeksie karnym, ma coś około 70 tytułów do kary śmierci. I wiele innych prawnych patentów, o jakich swiat nie słyszał. Oto całe Chiny właśnie. A durne europejskie ekoprzygłupy, wymyślaniem kolejnych gospodarczych absurdów i ograniczeń, robią wszystko, by chodować chińskiego smoka. Kręcąc tym samym bat na własny, nasz europejski tyłek. Dziś doskonale widzimy, czym skończyło się ekonomiczne wspieranie Rosji, poprzez uzaleznienie od importu paliw i syrowców z tego kraju. Podobnie skonczy się ekononiczne wspieranie Chin. Nie zapominajmy, że Azja to dziki swiat. A dziki swiat, może byc bezpieczny tylko wtedy, gdy będzie biedny.
razabi
2 lata temu
Jak będzie na świecie 1,5-2 mld ludzi to nie będzie problemu z CO2
...
Następna strona