Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"Trend narasta". ZUS: takich zwolnień lekarskich jest najwięcej

38
Podziel się:

Starsi pracownicy byli nieobecni w pracy z powodu choroby na krótszy okres czasu w porównaniu do ich młodszych kolegów. Z danych ZUS wynika, że w Polsce rośnie liczba krótkich zwolnień lekarskich. Gwałtownie wzrosła też liczba jednodniowych zwolnień lekarskich.

"Trend narasta". ZUS: takich zwolnień lekarskich jest najwięcej
Z danych ZUS wynika, że w Polsce rośnie liczba krótkich zwolnień lekarskich (PAP, Darek Delmanowicz)

W 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) otrzymał łącznie 21,9 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących chorób ubezpieczonych. Łączny czas, jaki ubezpieczeni spędzili na zwolnieniach lekarskich, wyniósł 237,3 miliona dni. Średnio, mężczyzna nie pracował z powodu choroby przez 31,38 dnia, podczas gdy kobieta przez 34,65 dnia. To daje średnią długość absencji chorobowej wynoszącą 33,14 dnia - wynika z danych, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

Porównując te dane z rokiem 2022, liczba dni spędzonych na zwolnieniu lekarskim spadła o 0,7 procenta. Jednakże, liczba wydanych zaświadczeń lekarskich wzrosła o 0,4 procenta. To sugeruje, że w 2023 roku, pracownicy częściej korzystali ze zwolnień lekarskich, ale na krótszy okres czasu - czytamy w dzienniku.

W 2023 roku zaobserwowano wzrost liczby zaświadczeń lekarskich wystawionych na krótki okres, czyli od jednego do pięciu dni. Stanowiły one 42,2 procenta wszystkich wystawionych zwolnień lekarskich, w porównaniu do 40,6 procenta w 2022 roku. Gwałtownie wzrosła też liczba jednodniowych zwolnień lekarskich. W 2023 roku stanowiły one 6,6 procenta wszystkich zaświadczeń, w porównaniu do 5,8 procenta w roku poprzednim - wynika z danych ZUS, które analizuje "Rz".

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, z którym rozmawiał dziennik, jest zaniepokojony tym trendem. - Statystyki zwolnień krótkoterminowych faktycznie są niepokojące. Ten trend narasta. Niestety przyczyn wzrostu należałoby szukać w nieuprawnionym wykorzystywaniu zaświadczeń lekarskich. Ograniczenie tego zjawiska powinno być jednym z priorytetów obecnego rządu - mówi ekspert na łamach "Rz".

Zdaniem eksperta, jednym z możliwych rozwiązań tego problemu może być zapowiedziane przejęcie przez ZUS wypłat świadczeń z tytułu choroby już od pierwszego dnia - czytamy w dzienniku.

Ekspert: potrzebne są celowane kontrole zwolnień

Kozłowski uważa, że pierwszym krokiem powinno być uszczelnienie systemu poprzez skuteczniejsze i lepiej celowane kontrole przeprowadzane na podstawie analizy ryzyka. Takie działanie mogłoby ograniczyć nadużywanie zaświadczeń krótkoterminowych, choć mogłoby to być niekorzystne także dla ubezpieczonych, którzy korzystają ze zwolnień w sposób uczciwy - zauważa ekspert w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Najwyższy odsetek, tj. 26,9 procenta dni absencji chorobowej, odnotowano w grupie wiekowej między 30. a 39. rokiem życia. Jeden z najniższych (7,7 procenta) wśród ubezpieczonych w wieku 60-64 lata. Jest na to proste wytlumacznie. Starsi pracownicy mają świadomość, że długie przebywanie na L4 wpływa na wysokość emerytury - czytamy w dzienniku.

Zdrowie psychiczne Polaków w rozsypce

W 2023 roku odnotowano również wzrost liczby zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania. Wpłynęło o 8,7 procenta więcej takich zaświadczeń niż rok wcześniej. Tylko w ubiegłym roku, lekarze na terenie całego kraju wystawili ponad 1,4 miliona zaświadczeń z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 milionów dni absencji chorobowej. Dla porównania, rok wcześniej wystawiono 1,3 miliona takich zaświadczeń na 23,8 miliona dni - informuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Daria
4 tyg. temu
Gorąco polecam B2B Network jako miejsce pracy ze względu na świetne możliwości rozwoju i nowoczesne narzędzia.
rosa
2 miesiące temu
Polecam K2 Dystrybucje jako miejsce, które naprawdę inwestuje w rozwój swoich pracowników. Dostęp do szkoleń i kursów to duży atut
Pracodawca
3 miesiące temu
Jak was nie stać na pracownika to sami weźcie się do roboty prezesy za dychę. Narzekać to każdy potrafi. Dobrze że słabe firmy padną , zastąpią je lepsze. Do Pani specjalistki - pracownik jest niewielkim kosztem jeśli chodzi o produkcję i wie Pani odlicza się część kosztów związanych z jego zatrudnieniem. I tak mamy najtańszych pracowników w UE więc bez lamentu. Niedługo Pani będzie sama pracować jak będzie takie dyrdymały wypisywać a ludzie wyjadą za granicę bo o fachowców trzeba rywalizować a za robotę płacić. W dobrej firmie ludzie chodzą na zwolnienia jak muszą bo docenia się ich pracę.
Sarkastycznyj...
3 miesiące temu
Winne są warunki pracy , mobbing , brak szacunku do drugiego człowieka , niskie wynagrodzenia i ciągły pośpiech oraz niedoszacowanie zatrudnienia. Ekspert chce przerzucić obowiązki pracodawcy na pracownik - sprytnie , ciekawe kto go opłaca. Z powodu nadgodzin presji rośnie ilość osób chorych psychicznie i fizycznie a płaci za to nie pracodawca tylko pracownik. Pracodawca unika płacenia za cokolwiek a szczególnie za pracę. Jeśli pracodawcom tak źle mogą iść na etat nikt nie każe im prowadzić działalności - przy bramie ZUS czeka cała masa pracodawców na ich miejsce.
Bazyli
3 miesiące temu
Dla uczciwych ludzi to tylko ciężka praca przynosi pieniądze. Polecam biznes związany z nieruchomościami - zarządzanie świetnie prowadzi firma Polzen z Gdańska
...
Następna strona