Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 procent KGHM na sprzedaż. Giełda reaguje nerwowo

0
Podziel się:

Po potwierdzeniu prywatyzacyjnych planów rządu kurs akcji spółki gwałtownie spadł. Pociągnął w dół cały indeks WIG20.

10 procent KGHM na sprzedaż. Giełda reaguje nerwowo
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Po potwierdzeniu prywatyzacyjnych planów rządu kurs akcji spółki gwałtownie spadł. Pociągnął w dół indeks WIG20. *

Rząd zdecydował, że do końca przyszłego roku sprzeda pakiet 10 procent akcji KGHM. Gabinet Donalda Tuska nie zmienił zdania ani pod wpływem dwugodzinnego strajku ostrzegawczego w Kombinacie, ani pod wpływem zapowiedzi strajku generalnego.

W dzisiejszym strajku ostrzegawczym uczestniczyła połowa załogi. Normalnie pracowały huty, natomiast strajkowali górnicy z kopalń Sieroszowice, Polkowice i Lubin.

_ - Zarząd KGHM podjął już w tej sprawie kroki prawne. Może liczyć na wsparcie z naszej strony - _ oświadczył Donald Tusk po posiedzeniu rządu.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

**(Dźwięk: IAR)

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że statut KGHM będzie zmieniony tak, by Skarb Państwa zachował kontrolę nad spółką po sprzedaży 10 proc. jej akcji._ - Sprzedając akcje KGHM chcemy zachować kontrolę i władztwo korporacyjne. Zmieniając statut spółki, to władztwo korporacyjne utrzymamy _ - powiedział Grad.

Giełda reaguje nerwowo

Rząd przyjął aktualizację planów prywatyzacyjnych na lata 2008-2011 przewidującą ok. 36,7 mld zł wpływów do końca 2010 r. i sprzedaż w tym okresie m.in. akcji spółek: KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, Grupa Lotos i Polska Grupa Energetyczna z zachowaniem pełnej kontroli w tych firmach.
Na liście firm do prywatyzacji w latach 2009-2010 znajdują się 54 podmioty. 15 spółek ma być sprywatyzowanych do końca 2009 roku, a 39 - w przyszłym. Do prywatyzacji w tym roku przewidziano m.in. spółki: Enea, GPW i resztówkę (4,15%) Telekomunikacji Polskiej SA.

Z komunikatu wynika, że w 2010 r. są przewidziane do prywatyzacji m.in. Tauron, KGHM, PGE, a także Lubelski Węgiel Bogdanka i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin razem z kopalniami zaopatrującymi firmę w paliwo oraz Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police i Grupę Lotos.

Inwestorzy zareagowali na decyzję rządu falą wyprzedaży. Przez moment kurs akcji KGHM spadł o ponad 7 procent.

SPADEK KURSU KGHM

[

]( http://www.money.pl/gielda/spolki_gpw/kghm;polska;mied%C4%BE;sa,KGH,informacje.html )Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spadki dotknęły nie tylko te spółki, które rząd objął programem szybkiej prywatyzacji. Inwestorzy wyprzedają akcję wszystkich giełdowych spółek, w których Skarb Państwa ma udziały: Lotos, PKO BP, PKN Orlen czy PGNiG. Sytuacja ma duży wpływ na indeksy. Najpierw WIG20, po chwili również WIG spadły poniżej poziomów wczorajszego zamknięcia.

Związkowcy ciągle przeciw

Tymczasem przeciwni prywatyzacji związkowcy z KGHM nie dają za wygraną. Po dzisiejszym, dwugodzinnym strajku ostrzegawczym, zapowiadają dalsze działania. Waldemar Brus, wiceprzewodniczący komitetu strajkowego w KGHM-ie jest zbulwersowany decyzją rządu.

POSŁUCHAJ WALDEMARA BRUSA:

(Dźwięk: IAR)

Związkowcy już wcześniej grozili strajkiem generalnym.

Ekonomista Ryszard Petru z BRE Banku uważa, że dobrze się dzieje, iż po wielu latach stagnacji prywatyzacja rusza. Jego zdaniem mimo, że na decyzję rządu wpłynęło głównie to, że mamy kryzys i potrzebne są pieniądze na finansowanie długu, to jednak to co rząd robi, było oczekiwane i jest niezwykle potrzebne. Petru ma też nadzieję, że rządowe plany dotyczące prywatyzacji zostaną szybko zrealizowane.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)