Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce. Ceny rosną, ale bardzo wolno

0
Podziel się:

Dane GUS komentuje Ministerstwo Gospodarki.

Inflacja w Polsce. Ceny rosną, ale bardzo wolno
(Eric Herchaft/Reporter)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ciągu miesiąca o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Porównując je z analogicznym okresem poprzedniego roku, są wyższe o 0,7 procent. Natomiast analitycy Ministerstwa Gospodarki spodziewają się w marcu inflacji na poziomie 0,8 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Aktualizacja 19:19

_ Eksperci Ministerstwa Gospodarki oczekują, że w marcu 2014 roku wzrost cen nieznacznie przyśpieszy do 0,2 procent., głównie dzięki wzrostowi cen żywności. Oczekujemy także stabilizacji cen w transporcie. Roczny wskaźnik inflacji w marcu powinien wynieść 0,8 procent _ - napisano w komentarzu do danych GUS.

Luty okazał się trzecim miesiącem z rzędu, gdy inflacja w skali miesiąca jest na poziomie 0,1 procent. Tym samym obserwujemy powolne przyspieszania tempa wzrostu cen konsumpcyjnych. Odnosząc najnowsze dane GUS do analogicznego okresu 2013 roku okazuje się, że przeciętnie towary i usługi konsumpcyjne podrożały o 0,7 procent.

Oficjalne dane urzędu statystycznego różnią się od wcześniejszych prognoz analityków i ekonomistów, którzy szacowali inflację roczną na poziomie 0,8 procent.

Wskaźnik inflacji w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nowe grupowanie wydatków według rozszerzonej klasyfikacji w niewielkim stopniu wpłynęło na poziom cen ogółem, w wyższy niż przeciętny wpływ odnotowano w dziale napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe oraz łączność - podał GUS w komentarzu do inflacji.

GUS, począwszy od ostatecznych danych za styczeń 2014 r., w obliczeniach wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych zastosował nową klasyfikację o większej szczegółowości.

_ - Grupowanie wydatków gospodarstw domowych według rozszerzonej klasyfikacji wpłynęło w nieznacznym stopniu na poziom wskaźników cen ogółem. Nieco większy niż przeciętnie wpływ odnotowano w dziale 'Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe', w związku z bardziej szczegółowym grupowaniem poszczególnych podklas tych towarów oraz w dziale 'Łączność', z uwagi na przesunięcie do tej pozycji niektórych wydatków z działu 'Rekreacja i kultura _' - napisano w komentarzu GUS.

Według założeń RPP, optymalnym poziomem inflacji wyrażonej w skali roku jest 2,5 procent. Docelowym przedziałem akceptowalnego tempa wzrostu cen jest 1,5 do 3,5 procent. Ostatnio wskaźnik CPI spełniał te wytyczne w marcu 2012 roku, kiedy to wynosił 1,7 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

*Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ciągu miesiąca o ?? procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Porównując je z analogicznym okresem poprzedniego roku, są wyższe o ?? procent. *
Luty okazał się trzecim miesiącem z rzędu, gdy inflacja w skali miesiąca jest na poziomie 0,1 procent. Tym samym obserwujemy powolne przyspieszania tempa wzrostu cen konsumpcyjnych. Odnosząc najnowsze dane GUS do analogicznego okresu 2013 roku okazuje się, że przeciętnie towary i suługi konsumpcyjne podrożały o ?? procent.
Oficjalne dane potwierdziły wcześniejsze prognozy analityków i ekonomistów, którzy szacowali inflację miesięczną na poziomie 0,1 procent, a roczną na 0,8 procent.
[wykres]
Wyższy odczyt inflacyjny oznacza pierwszy sygnał potencjalnego wzrostu wskaźnika również w kolejnych miesiącach. Realizacja takiego scenariusza w konsekwencji przybliża podwyżki stóp procentowych, choć najwcześniej można się ich spodziewać w drugiej części tego roku.
Według założeń RPP, najbardziej optymalnym poziomem inflacji wyrażonej w skali roku jest 2,5 procent. Docelowym przedziałem akceptowalnego tempa wzrostu cen jest 1,5 do 3,5 procent. Ostatnio wskaźnik CPI spełniał te wytyczne w marcu 2012 roku, kiedy to wynosił 1,7 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)