Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opinie o szczycie UE: Budżet 2014-2020 bez politycznej wizji

0
Podziel się:

Szczyt w Brukseli został zainscenizowany niczym kryminał, ale jego rezultat jest raczej smutny niż zachęcający - powiedziała ekspert.

Opinie o szczycie UE: Budżet 2014-2020 bez politycznej wizji
(Security Defense Agenda/CC/Flickr)

_ Szczyt w Brukseli został zainscenizowany niczym kryminał, ale jego rezultat jest raczej smutny niż zachęcający _ - * uważa ekspert Fundacji Bertelsmanna w Brukseli Stefani Weiss. *_ Uzgodniony w Brukseli przez państwa UE nowy unijny budżet na lata 2014-2020 jest pozbawiony politycznej wizji, bo nie koncentruje się na celach modernizacyjnych. _

_ Wiele mówiono o tym, że nowy budżet musi wspierać wzrost gospodarczy, walkę z bezrobociem, tymczasem, tak jak w przeszłości, znów miliardy przeznacza się na zwiększanie dochodów rolników i wspieranie przemysłu rolno-spożywczego _ - oceniła Weiss.

Jej zdaniem należałoby ograniczać unijne płatności bezpośrednie dla rolników, a w większym stopniu koncentrować się na wspieraniu rozwoju strukturalnego i regionalnego.

Na rolnictwo zaplanowano w porozumieniu budżetowym blisko 373,2 mld euro, w tym na dopłaty bezpośrednie dla rolników i tzw. środki rynkowe ponad 277,8 mld euro.

_ Już siedem lat temu podczas negocjacji nad poprzednim budżetem przywódcom zabrakło politycznej wizji. Tak stało się i tym razem _ - powiedziała.

Weiss skrytykowała dokonane przez przywódców UE cięcia w planowanych wydatkach na program Łącząc Europę (Connecting Europe Facility - CEF). Ten nowy fundusz infrastrukturalny okrojono o blisko 12 mld euro (z około 41,2 mld euro do 29,3 mld euro). _ A jest to przecież innowacyjny i przyszłościowy mechanizm _ - oceniła.

W jej opinii brytyjski premier David Cameron, który domagał się największych oszczędności w unijnym budżecie, będzie w stanie _ sprzedać _ zawarty kompromis swojej Partii Konserwatywnej oraz wyborcom. _ Cameron domagał się ograniczenia planowanych płatności z budżetu do około 900 mld euro, a stanęło na 908 mld. Różnica pomiędzy tym, czego żądał, a uzgodnieniami nie jest duża _ - oceniła.

Aby nowy wieloletni budżet UE został przyjęty, potrzebna jest zgoda Parlamentu Europejskiego. Szef PE Martin Schulz zagroził, że europarlament nie zaakceptuje budżetu, który nie będzie ambitny. Zdaniem Weiss PE może odegrać _ silną i dobrą rolę, ale europosłowie zawsze są pod presją krajów członkowskich _ i mogą głosować zgodnie z interesem narodowym oraz partyjnym. _ Raczej każdy z eurodeputowanych chce zostać ponownie wybrany do PE i dostać się na listy wyborcze w 2014 r. _ - zauważyła Weiss.

Uzgodniony dziś kompromis w sprawie nowego budżetu UE przewiduje, że w ciągu siedmiu lat zobowiązania Unii sięgną w sumie 960 mld euro, a rzeczywiste płatności - 908 mld euro. Po raz pierwszy budżet wieloletni jest mniejszy od poprzedniego.

Czytaj więcej o unijnych negocjacjach budżetowych:
Bez jedzenia i snu. Szczyt UE to szkoła przetrwania? 38 godzin na nogach. Energii dodaje adrenalina i napoje energetyzujące. Tak premier podsumowuje unijne negocjacje.
"Nie" dla budżetu europejskiego. To nie koniec batalii? Przewodniczący największych frakcji nie mogą zaakceptować porozumienia i tak okrojonego budżetu.
On wynegocjował 3,5 mld euro więcej Dodatkowe trzy i pół miliarda dla swego kraju utargował w Brukseli premier Mario Monti.
Cel osiągnięty. Mamy ponad 300 mld złotych Cała Europa ma budżet o 34 miliardy euro mniejszy, a Polska o 4 miliardy wyższy - cieszy się premier na konferencji prasowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)