Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Socjalista i mormon - wszystko, co trzeba wiedzieć o zwycięzcy i wielkim przegranym

0
Podziel się:

Amerykanie są bardziej prawicowi od Europejczyków, a już po raz drugi zafundowali sobie lewicowego prezydenta.

Socjalista i mormon - wszystko, co trzeba wiedzieć o zwycięzcy i wielkim przegranym
(PAP/EPA)

Mitt Romney był blisko Białego Domu. Przynajmniej według przedwyborczych sondaży. Wskazywały one na niemal równe szanse obu kandydatów. Jednak wynik głosowania okazał się jednoznaczny. Barack Obama zdobył 303 głosy elektorskie, a Romney jedynie 206.

- _ Amerykanie są bardziej prawicowi niż Europejczycy, a zafundowali sobie lewicowego prezydenta _ - mówi o Baracku Obamie Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - _ Jest jednak pragmatykiem, wie jak daleko może dojść. Wszystkie zmiany wprowadza małymi krokami, tak wprowadził reformę służby zdrowia. Na pewno będzie chciał zmierzać w te stronę _.

To właśnie reformę ochrony zdrowia, gwarantującą ubezpieczenia dla wszystkich, Barack Obama uważa za swój największy sukces.

Nie wszystkim jednak podobały minione 4 lata Obamy. Przeciwko polityce prezydenta zmobilizował się prawicowo-populistyczny ruch Tea Party, ściśle współpracujący z Partią Republikańską. Jego demonstracje, w połączeniu z wysokim bezrobociem mimo formalnego zakończenia recesji, przyczyniły się na jesieni 2010 roku do zwycięstwa Republikanów w wyborach do Kongresu, gdzie odzyskali oni większość w Izbie Reprezentantów i zmniejszyli przewagę Demokratów w Senacie. Położyło to praktycznie kres dalszym ambitniejszym reformom, skutecznie blokowanym przez opozycję.

_ _

Początki Obamy w polityce
W 1996 roku został wybrany do Senatu stanu Illinois, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego komisji zdrowia i opieki społecznej. Później, jeszcze dwukrotnie piastował to stanowisko: w 1998 roku oraz 2002 roku. Zrezygnował z mandatu, kiedy został wybrany na stanowisko senatora USA. Do Senatu Stanów Zjednoczonych został wybrany w 2004 roku, uzyskując ponad 70 proc. głosów.

Ostatnie dwa lata pierwszej kadencji Obamy upłynęły w klimacie impasu politycznego. W sprawach krajowych Obama mógł jedynie rządzić korzystając z weta i zarządzeń prezydenckich. - _ Zawsze jest tak, że w pierwszej kadencji prezydent musi budować swoją pozycją w partii, pozycje na stanowisku, w Kongresie, a w drugiej kadencji nie ma się już nic do stracenia. W drugiej kadencji myśli się, żeby zostawić coś po sobie historycznego _ - mówi Marcin Zaborowski.

W tegorocznej kampanii o reelekcję Obama kładł nacisk na osiągnięcia pierwszych dwóch lat swoich rządów, utrzymując, że bez jego inicjatyw skutki kryzysu i recesji byłyby jeszcze groźniejsze. - _ Stara zasada w Stanach Zjednoczonych mówi, że Amerykanie głosują według stanu swojego portfela. Jeżeli sytuacja gospodarcza jest zła, głosują na opozycję, jeżeli jest dobra, popierają partię rządzącą _ - podkreśla znaczenie spraw gospodarczych amerykanista Longin Pastusiak.

Jego republikański oponent Mitt Romney podkreślał wciąż powolny wzrost gospodarki i stosunkowo wysokie bezrobocie. Zarzucał prezydentowi, że jego polityka międzynarodowa prowadzi do osłabienia pozycji i autorytetu Ameryki na świecie.

Różnice w programach kandydatów
Barack Obama Mitt Romney
podatki podwyższyć podatki dla najbogatszych, obniżenie podatku dla firm. zlikwidowanie podatków od inwestycji, utrzymanie ulg podatkowych dla najbogatszych i obniżenie podatków o 20 procent we wszystkich progach
Syria przeciwny interwencji za tajną operacją USA
Iran rozwiązania dyplomatyczne wspieranie opozycji, ewentualnie interwencja militarna
aborcja tak nie
prawo do posiadania broni zaostrzyć przepisy bez zmian w przepisach
uznanie małżeństw homoseksualnych tak nie

- _ Kampania wyborcza to rzeczywiście show. Jak zawsze mawiam, to wielki cyrk, w którym poza żonami i dziećmi uczestniczą także psy, koty czy inne zwierzęta. Kandydata na prezydenta i jego program trzeba sprzedać w dobrym opakowaniu _ - ocenia w rozmowie z Money.pl kampanię w USA Longin Pastusiak.

Jak Obama stał się prezydentem?

Zamiar ubiegania się o partyjną nominację w wyborach prezydenckich ogłosił w 2007 roku, podczas przemówienia w Springfield w stanie Illinois. Po trwającej wiele miesięcy zaciętej walce o poparcie wyborców zwyciężył ze swoją główną rywalką, senator Hillary Clinton i został pierwszym w historii afroamerykańskim kandydatem na prezydenta USA.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/189/127677.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/obama;koloryzuje;dane;to;bialoruskie;standardy,135,0,1189767.html) *Obama koloryzuje dane. To białoruskie standardy * Krzysztof Rybiński przewiduje, kto będzie lepszym prezydentem USA.

Dzięki nietypowej kampanii wyborczej, w większości opartej na internecie, przez który zbierano fundusze i wysyłano ogłoszenia programowe, młody senator, mało jeszcze znany w kraju, docierał do coraz większej liczby wyborców, zwłaszcza lepiej wykształconych, młodych, o liberalnych i antywojennych poglądach.

Przeciwnicy wytykali mu między innymi związki z radykalnymi działaczami, jak głosiciel afroamerykańskiej _ teologii wyzwolenia _ pastor Jeremiah Wright oraz były lewacki terrorysta William Ayers. Obama potępił jednak wielokrotnie terrorystyczną przeszłość i poglądy Ayersa i odciął się od Wrighta, swego byłego przewodnika religijnego, dzięki któremu został praktykującym chrześcijaninem protestantem.

Mitt Romney – wielki przegrany

Mitt Romney bardzo często mówi o sobie, że nie ma za sobą długiej kariery politycznej. Ale chwali się tym, że większość swojego życia spędził w biznesie, zajmując się przede wszystkim wyprowadzaniem na prostą firm borykających się z trudną sytuacją finansową. Zresztą Republikanie wystawili Romneya w nadziei, że jego menadżerskie doświadczenie przekona wyborców, iż bardziej skutecznie naprawi gospodarkę niż Barack Obama.

Mitt Romney, a właściwie Willard Mitt Romney urodził się 12 marca 1947 roku w Detroit w rodzinie zaangażowanej w politykę i biznes. Jego ojciec, George Romney, był prezesem firmy American Motors oraz gubernatorem Michigan. Mitt studiował na mormońskim Uniwersytecie Brighama Younga i biznes na Uniwersytecie Harvarda. W młodości przerwał na dwa lata naukę, spędzając ten okres we Francji, jako misjonarz Kościoła mormońskiego. Później, jak wszyscy mężczyźni tego wyznania, był biskupem.

Mitt Romney, a właściwie Willard Mitt Romney urodził się 12 marca 1947 roku w Detroit w rodzinie zaangażowanej w politykę i biznes. Jego ojciec, George Romney, był prezesem firmy American Motors oraz gubernatorem Michigan. Mitt studiował na mormońskim Uniwersytecie Brighama Younga i biznes na Uniwersytecie Harvarda. W młodości przerwał na dwa lata naukę, spędzając ten okres we Francji, jako misjonarz Kościoła mormońskiego. Później, jak wszyscy mężczyźni tego wyznania, był biskupem.

_ _

Jako kandydat do Białego Domu Mitt Romney starał się zdobyć poparcie także umiarkowanych Republikanów i niezależnych wyborców. W swej kampanii przypominał swoje dokonania z okresu, gdy był gubernatorem Massachusetts i prezentował bardziej umiarkowane stanowisko w kwestiach społeczno-kulturowych. W sprawach międzynarodowych poparł politykę Obamy wobec Afganistanu i Iranu, którą poprzednio krytykował.

- _ Żyjemy w czasie globalizacji, gospodarka światowa to system naczyń połączonych. Tak więc recesja w USA musi negatywnie odbić się również na rynkach innych państw. Romney o tym doskonale wie i świetnie wykorzystywał tę tematykę w czasie kampanii _ - uważa amerykanista Longin Pastusiak.

Republikański kandydat ma szczególną skłonność do popełniania gaf, których nie ustrzegł się także w czasie swej podróży do Europy, gdzie m.in. w Wielkiej Brytanii wypominał Brytyjczykom mankamenty organizacji igrzysk olimpijskich w Londynie. Najsłynniejszym potknięciem Romneya była wypowiedź o tym, że 47 procent Amerykanów nie płaci podatków i liczy tylko na zasiłki od państwa.

Wolty światopoglądowe, brak charyzmy i etykietka bogacza-multimilionera niewrażliwego na troski zwykłych ludzi przez długi czas utrudniały mu przekonanie do siebie wyborców. Poparcie dla niego zaczęło jednak rosnąć po debatach telewizyjnych, w których okazał doskonałe przygotowanie, kompetencje i umiejętność zręcznej polemiki.

Romney jest od 45 lat żonaty z Ann z domu Davies, z którą ma pięciu, dorosłych już synów. Ann Romney przez całe życie zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Jako Pierwsza Dama w Massachusetts skupiała się na działalności dobroczynnej.

W wieku 39 lat zachorowała na stwardnienie rozsiane, ale objawy choroby cofnęły się dzięki kombinacji tradycyjnych i niekonwencjonalnych metod terapii. Jedną z tych ostatnich była jazda konna. Ann Romney uprawia ten sport i odnosi sukcesy w amatorskich turniejach.

Czytaj więcej w Money.pl
Barack Obama dziękuje zwolennikom i wzywa do jedności Obama podziękował rodakom, że wybrali go na drugą kadencję. Podkreślił, że Ameryka nie jest tak podzielona, jak to by na to wskazywał wynik wyborów.
Już studzą euforię. To nie był najlepszy wybór? - _ Obama nie zrobił niczego tragicznego, niczego dyskwalifikującego, ale nadzieje, które rozbudził przed czterema laty, nie zostały spełnione. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)