Na skróty
  • WAŻNE:
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeWaloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna
2013-07-16 18:37

Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna
[fot: Dean Mitchell/iStockphoto]

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie. Według rządowych szacunków oznacza to, że świadczenia te w przyszłym roku wzrosną o 2,14 procent.

Rząd tłumaczy, że prognozowane wskaźniki makroekonomiczne nie pozwalają na podniesienie waloryzacji ponad minimalny poziom, czyli 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Nie bez znaczenia jest też trudna sytuacja finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponieważ Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji na 2014 rok, jej poziom został ustalony przez ministra pracy i polityki społecznej. Przedstawiciele związków zawodowych uważali, że wysokość wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku powinna wynieść 50 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze
Money.pl przeanalizował, jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat radziły sobie instytucje odpowiedzialne za nasze emerytury.
Rządowi brakuje 25 mld złotych. Zabierze...
Wiemy, jak rząd będzie ratował budżet państwa. Kolejne sztuczki ministra Jacka Rostowskiego.
Chcesz emeryturę wyższą o 400 złotych? Idź na rentę
To sposób na wyższe świadczenia z ZUS dla ponad 200 tysięcy Polaków.
(IAR)
Zobacz więcej:Emerytury w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

.prawda ... / 81.190.62.* / 2014-02-17 16:16
Emeryt otrzymujący emeryturę w wys. 800zł. dostanie 5 zł. podwyżki ,zaś otrzymujący 3 tys.zł.dostanie 200zł. podwyżki ...
JBT / 89.234.202.* / 2014-02-25 09:34
skąd masz takie wyliczenia. Ja mam 3800zł emerytury i dostanę około 80zł.
Polski Emeryt / 83.5.219.* / 2014-03-07 11:40
Moja dotychczasowa emerytura to 3439 zł 49 gr
a emerytura po waloryzacji wynosi 3493 zł 67 gr
czyli to daje wzrost emerytury o 54 zł 18 gr
Rząd z Tuskiem na czele sobie kpi z emerytów jak Putin z europy.Najłatwiej okraść emeryta i to zgodnie ze złodziejską ustawą którą sami ustalają.
Panie premierze Tusk niech pan sobie sam naubliża w imieniu emerytów.Nieustający w głębokim poważaniu Polski Emeryt.
H Szatkowski / 2014-03-07 12:00 / Tysiącznik na forum
Każdą ustawę i jej nowelizację przeprowadza parlament. Obecne zasady obowiązują od 2008 r. (poza epizodem waloryzacji kwotowej) i są dla emerytów korzystniejsze niż poprzednio- wedle starych zasad w ogóle w tym roku waloryzacji by nie było.

Tegoroczna jest procentowo niska, bo rekordowo niska była inflacja za rok 2013 i mniejszy wzrost płac.

Ktoś na te waloryzacje musi jeszcze zarobić. Pomijam fakt, że znaczna część obecnych emerytów- tj. na emeryci powszechni z roczników starszych niż 1949 i emeryci wcześniejsi, którzy uzyskali świadczenie przed 2009 r. mają świadczenia o wysokości oderwanej od rzeczywistych swoich składek, a wcześniej zarobków.

W powyższych kontekstach nie nadużywajmy określenia złodziejstwo/kradzież.
szklarek / 2014-02-25 10:00 / Tysiącznik na forum
Bądźmy precyzyjni. Wskaźnik waloryzacji 2014 wynosi 101,6 %.
Czyli przy świadczeniu:
800 brutto, podwyżka wyniesie 12,80 zł brutto
3800 brutto, podwyżka wyniesie 60,80 zł brutto.

W ujęciu netto wyniesie to odpowiednio ok. 10 i 50 zł.

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

Smutny / 195.150.80.* / 2014-02-17 15:32
Ciekawe czy emeryci pojda na wybory?
JBT / 89.234.202.* / 2014-02-25 09:37
Smutno myslisz, zyjesz, smutna Twoja przyszłośc. Emeryci-renciści to ponad 8 mln obywateli, to najwiekszy ruch spoleczny. 2-3 mln to pewne.
m agdab9911 / 83.29.204.* / 2014-02-06 14:42
Ja jestem na rencie rodzinnej. mam do utrzymania jeszcze jedna osobe i synka. mam komornika na swiadczeniu z zusu i bogu dziekuje ze mam zasilek z mopsu. mam 1200 zl, wynajmuje mieszkanie (bo mam za duzo kasy zeby dostac mieszkanie socjalne) i zabrali mi stopien niepelnosprawnosci. ja musze zyc... jak oni moga wszyscy spac?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

wściekła / 31.11.187.* / 2014-01-29 09:15
Pracowałam na trzech pracach w jednym czasie . Po to, żeby mieć większą emeryturę. I co z tego mam?? [...] Rząd pławi się w luksusach za moje pieniądze(podatki) a ja niedługo zdechnę z głodu choć tak bardzo się starałam.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

nikita52 / 83.21.114.* / 2014-01-21 15:33
Dlaczego są pieniądze na odprawy dla VIP-ów i innych kierowniczych stanowisk w kwotach milionowych za przepracowanie kilku miesięcy a nawet kilku dni, np. 19 ? a nie ma na pomoc dla najuboższych czy waloryzację dla emerytów. Co się dzieje z młodymi ludźmi, którzy są przy "władzy" i myślą, że innym się nie należy nic tylko oni mają do pieniędzy prawo.

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

czeslaw19652 / 46.29.146.* / 2014-01-10 16:49
Każda ekipa, która jest u władzy obiecuje i nic, każda ekipa od chwili wyborów dla emerytów nic nie robi, przypomną sobie o emerytach w ostatnim roku ich rządów, wtedy zaproponują podwyżkę około 6 %, żal Serce ściska jak emeryci nie pamiętają jak ich okłamywali przez 3 lata tylko w 4 roku władzy o nich sobie przypomnieli, bo są im potrzebne głosy. Za czasów KOMUNY też było żle, ale emeryci mieli jakieś przywileje, dziś mamy przywilej głosować na tych co nas okradają.
Paweł52 / 62.21.24.* / 2014-01-11 09:35
Nieprawda. Dziś emeryt ma obowiązek umierać. Odcięcie dostępu do świadczeń lekarskich i wydłużanie wieku emerytalnego jednocześnie powinno zostać nazwane jednoznacznie, chociaż nie jest to nóż czy pistolet. Dzisiaj rząd zastanawia się, co zrobić, żeby kolejki do lekarzy były krótsze? Wystarczy zastosować system lecznictwa z czasów komuny. Oni wiedzieli jak to robić, więc czemu nie korzystać z dobrych doświadczeń?
.prawda ... / 81.190.62.* / 2014-02-17 16:13

Dzisiaj rząd zastanawia się, co zrobić, żeby kolejki do lekarzy były krótsze? Wystarczy zastosować system lecznictwa z czasów komuny. Oni wiedzieli jak to robić, więc czemu nie korzystać z dobrych doświadczeń?

A kogo dzisiaj obchodzą długie kolejki do lekarza powodujące zarazem zniechęcenie do korzystania z opieki zdrowotnej za którą regularnie ,obowiązkowo płacimy co miesiąc składki zdrowotne ???
Natomiast to, co było dawniej w Polsce socjalistycznej to wszystko złe.
To,że dawniej PKP funkcjonowała wzorowo. Wszystkie najmniejsze miejscowości miały połączenia,że dawniej każdy lekarz był od ręki,nie było kolejek, lekarstwa były tanie,nikt nie martwił się o pracę,każdy pracował aż do emerytury z której był zadowolony ( oczywiście, do czasu gdy Balcerowicz w latach już 80-tych rozpoczął zarządzać polskim finansami i doprowadził do hiperinflacji) , o tych wszystkich zaletach systemu socjalistycznego dzisiaj nikt nie śmie wspominać,bo dobrze zdają sobie sprawy w jakie g... obecnie wdepnęliśmy i z którego nie ma już wyjścia.

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

kostur / 84.205.188.* / 2014-01-02 01:44
Ja uważam że rząd powinien jak najszybciej zająć się eksterminacją wszystkich emerytów i rencistów.Sam mam 74 lata i42lata pracy w hutnictwie dla rządzących tacy ludzie jak my są zawadą ,zarazą i bug wie czym jeszcze .Ma taki 970,60 zł emerytury i śmie żądać większej podwyżki a za co będzie się bawić elita.

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

Jaro-Aleks-Cern / 178.182.138.* / 2014-01-01 20:56
Nie zapominajcie, że kilka miliardów kosztują katecheci (a zgodnie z Konkordatem religia ma być nieodpłatna), kilka miliardów Kościół watykański otrzymuje w formie darowizn (z których nie musi się rozliczać) itp. itd. Dla władzy (nie tylko obecnej) ważniejsze jest poparcie kleru niż stopa życiowa emerytów.

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

EMERYTKA PO 40 LATACH PRACY / 81.190.150.* / 2013-12-26 11:15
CALE ZYCIE PRACOWALISMY BY ODBUDOWAC KRAJ BY POZNIEJ ZYLO NAM SIE LEPIEJ A CO W ZAMIAN DOSTALISMY KOPA OGROMNEGO KOPA , PANIE WSTAWALY O4 RANO BY " PANOWIE " MIELI SWIEZE MLECZKO I BULECZKI PO 40 LATACH PRACY MAJA PO 1200 ZL EMERYTURY HAHAHAHA A TAKI BYK : tOMCIU: NIE SPRACOWANY MA EMERYTURE PO 15 LATACH MOWICIE BO TO SLUZBA , TAK ZNAM TE SLUZBY W DOMU SIEDZI POD TELEFONEM OJ ZNAM

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

eda1000 / 83.3.17.* / 2013-12-21 19:26
polski rząd gorsze sa od esesmanów chcą zagłodzić emerytów

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

stan535 / 31.63.138.* / 2013-12-20 01:20
Za taki wzrost emerytur należałoby ten tuskobus WYMAJDANIĆ!
Przecież oni mają jednorazowe nagrody większe niż emeryci/renciści roczny dochód - SKANDAL

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna / 77.254.110.* / 2013-12-17 22:26
Sprawdzajmy jakie podwyżki oni sobie przyznają.
kwiczoł / 83.8.40.* / 2014-01-21 17:12
TO co robi TUSK to jest normalne świństwo.PANIE TUSK GDZIE TY MASZ HONOR TAK OKRADAĆ LUDZI.JAK MOŻESZ NORMALNIE PATRZEĆ W OCZY TYM BIEDNYM EMERYTOM.
MACIE TYLKO SZCZĘŚCIE , ŻE LUDZIE NIE WYCHODZĄ NA ULICĘ TAK JAK
NA UKRAINIE.
czy te wszystkie skargi czyta Tusk

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

też emeryt / 46.235.127.* / 2013-12-14 13:23
wstydźcie się panowie w rządzie, w sejmie, senacie - tak oszukiwać starszych nie mogących już was pogonić w diabły. Zakłamane dane GUS-owskie już dawno się obnażyły na pełne pośmiewisko. Spójrzcie na ceny jakie są teraz a były przed rokiem i porównujcie do realnych możliwości zakupu podstawowych środków bytowych: mydła,żywności,lekarstw,biletów podróżnych itp. a nie czarujcie jakimiś PKB i tak naginanymi odgórnie. A te artykuły które nie zdrożały to albo ilość sztukowa albo gramaturowa - zmniejszona, chyba w porozumieniu z rządem. A gdzie jest Państw.Izba Handl., co ma do powiedzenia w tej sprawie i komu służy? Żenujące aby nawet na mydle ze 100 gramm zejść do 80-90 gramm.

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

Emeryt1127 / 78.9.64.* / 2013-12-14 01:16
Niech panowie z rządu zabiorą sobie nasze emerytury,a nam dadzą swoje pensje i wtedy będą wiedzieć o czym mówią,bo chyba nie mają zielonego pojęcia,że emeryci już się nie leczą ,bo mają do wybory zapłacić czynsz ,czy kupić jedzenie .Na leki dawno nie starcza.To skandal,że nie pamięta się o ludziach ,którzy całe swoje życie uczciwie pracowali,płacili składki emerytalne z własnych pensji,a teraz nas się traktuje jak intruzów.My nie mieliśmy z czego się zabezpieczyć, w przeciwieństwie do panów rządzących.Tak że odkładajcie sobie kochana elito,bo na was też nie będzie miał kto pracować,boście młodzież skazali na wygnanie.Chcecie osądzać gen Jaruzelskiego ,za stan wojenny,a wy popełniacie większą zbrodnię na narodzie,bo karzecie nam grzebać w śmietnikach ,lub umierać z głodu!!!!A właściwie to umrzeć godnie też nie można .,bo nawet zasiłek pogrzebowy obniżyliście do kartonu,bo na trumnę nie starcza!!!!Banda złodziei!!!!!!!!

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

Izabela / 109.241.229.* / 2013-12-13 17:31
Panie Premierze jak panu nie wstyd oszcz,edzać o okradać najbiedniejszych seniorów ąby panu jeszcze kiedyś na chleb zabrakło????

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

anonim873 / 212.244.19.* / 2013-10-24 19:21
cały nasz rząd na nasze emerytury nie mają ale na premie dla siebie owszem;)
JBT / 89.234.202.* / 2013-12-01 17:02
do emeryt z 17.07.2013r. O podniesieniu najniższych emerytur, mówiono juz za tzw.Komuny.Amerytki nie odkryłeś.Popatrz z internetu na dane, jaki były premie za rządu, solidarności, sld,pisu.

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

.emeryt. / 81.190.61.* / 2013-07-17 23:01
Przede wszystkim należy podnieść emerytury najniższe do progu zaspokajającego minimum egzystencji w tym kraju,tj. na dzisiaj 1,6 tys.zł. !
ŻABKA1946 / 79.135.177.* / 2014-01-14 15:43
waloryzacja tak - aby wyrównać tym co zabrali od 1990 roku i teraz chcą dać wszystkim najmniej aby zapomnieli. Co roku tak to się odbywa. a BALCEROWICZ i jemu podlegli walczą o OFE I SE KABZE NABIJAJĄ ,ABY EMERYCI dyskutowali tylko o OFE i za pomnieli o podwyżkach ich czekających -ludzie nie wierzcie im bo i tak państwo da wam tyle ile będzie w kasie ,a nie Balcerowicz .

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

EMERYT409 / 78.9.175.* / 2013-07-16 19:19
OD LAT KILKU JUŻ EMERYTÓW NIE JEST STAĆ NA ZASPOKOJENIE PODSTAWOWYCH POTRZEB, TZN UTRZYMANIE MIESZKANIA I LEKI, ZAKUPY W SKLEPACH Z UŻYWANĄ ODZIEŻĄ, BRAKUJE JESZCZE SKLEPÓW Z UŻYWANĄ ŻYWNOŚCIĄ...I TAK ZUS NIE MUSI PODNOSIĆ EMERYTUR WYSTARCZY ZASIŁEK NA TRUMNĘ LUB STARE PRZEŚCIERADŁO BY DOCZOŁGAĆ SIĘ DO CMENTARZA BO IDZIEMY ZGODNYM RYTMEM W KIERUNKU EUTANAZJI... JESTEŚMY BARDZO WDZIĘCZNI ZA SZYBKIE ODEJŚCIE Z NASZEGO KRAJU KRÓRY WYBUDOWALIŚMY DLA KOGOŚ INNEGO

Re: Waloryzacja rent i emerytur będzie w 2014 r. minimalna

biedak emeryt / 83.22.112.* / 2013-07-16 19:17
Najlepiej będzie jak tych biednych i tak emerytów wytrujecie w komorach gazowych i problem będziecie mieli z głowy. Najważniejsze jest, aby robole przez całe życie płacili składki na was, a potem do piachu z nimi gdyż są już nie potrzebni.Przy takiej waloryzacji i tak umrą z głodu i braku lekarstw.
Ikce. / 164.127.31.* / 2013-07-16 19:36
Zapominacie o emerytach a szkoda.TO oni pracowali ,aby Was wykształcić.
oburzony72 / 213.233.147.* / 2013-07-16 18:53
By żyło się lepiej- dalej mu wierzycie? To głosujcie na niego.
--