Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Gotówka odchodzi do lamusa? Kartą płacimy już również na wsiach

37
Podziel się:

Płatności zbliżeniowe z użyciem karty, smartfona czy BLIK-a są już właściwie standardem w miastach. Obrót bezgotówkowy staje się też coraz powszechniejszy w gminach wiejskich, jednak rozwój tych transakcji jest tam nieco wolniejszy - informuje Związek Banków Polskich. Niemniej już w ponad 46 proc. wsi mieszkańcy mogą zapłacić bezgotówkowo w sklepie.

Gotówka odchodzi do lamusa? Kartą płacimy już również na wsiach
W 2021 r. płatności kartą można było zrealizować w ponad 53 proc. placówek (Adobe Stock, Vladimir Gerasimov)

Zjawisko popularyzacji nowoczesnych form płatności, potwierdzają wyniki najnowszego badania "Białe plamy w akceptacji kart płatniczych a wykluczenie finansowe". Pokazują, że liczba punktów handlowo-usługowych, w których można płacić kartą systematycznie rośnie. W ponad 46 proc. wsi mieszkańcy mogą zapłacić bezgotówkowo w swoim sklepie. W 2018 r. było to 41 proc.

Jednocześnie zmniejsza się także liczba wsi, w których mieszkańcy nie mogą zapłacić bezgotówkowo. W 2021 r. płatności kartą można było zrealizować w ponad 53 proc. placówek, co w porównaniu do 2018 roku oznacza spadek o ponad 5 proc. wzrost.

Już nie tylko gotówka

Ponadto systematycznie zmniejsza się liczba sklepów, w których można zapłacić wyłącznie gotówką. W badaniu z 2018 r. w ok. 19 proc. wsi był przynajmniej jeden sklep, ale można w nim było płacić tylko gotówką, natomiast w 2021 r. liczba ta istotnie zmalała do nieco ponad 8 proc.

Wyniki badania jednoznacznie wskazują na wzrost popularności transakcji bezgotówkowych w mniejszych miejscowościach i wsiach.

- Bardzo nas ten trend cieszy, bo pokazuje, że Polacy chcą płacić wygodnie i bezpiecznie. Powinniśmy mieć taką samą możliwość, by za zakupy zapłacić kartą, smartfonem czy zegarkiem, zarówno w małym wiejskim sklepie, jak i dużym centrum handlowym. Miejsce zamieszkania nie powinno przecież ograniczać dostępu do nowoczesnych form płatności - skomentowała prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa Grażyna Ciurzyńska.

Białe plamy płatnicze

W Polsce wciąż wstępują tzw. białe plamy płatnicze. Pomimo tego zauważalny jest jednak trend popularyzacji płatności bezgotówkowych na terenach wiejskich oraz zwiększenie dostępności tego rodzaju płatności. Średnia odległość do najbliższego bankomatu pozwalającego na pobranie gotówki oraz stacji paliw, na której można bezgotówkowo zapłacić za zakupy od badanych miejscowości to około 7 km. Taką samą odległość mają mieszkańcy badanych wsi do supermarketu, gdzie można zapłacić kartą.

Zobacz także: Gdzie jest COVID-19. Przełomowe badania naukowców

Badanie ma na celu pokazanie na jak wielu obszarach wiejskich występuje zjawisko tzw. białych plam, czyli miejscowości, w których jest przynajmniej jeden punkt handlowo-usługowy, ale mieszkańcy nie mogą w nim zapłacić bezgotówkowo.

Analiza przygotowywana jest cyklicznie przez zespół badawczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
Agnieszka
2 lata temu
Polacy uważajcie na tych oszustów. Coraz więcej naciągaczy itp . Internet niech sobie w d. wsadza razem z blikami! Oszustwo i tyle. Inwigilacja. Tylko gotówką płaćmy, rachunki też!
Gosia
2 lata temu
Ani mowy nie ma! Właśnie zamykam w przyszłym tygodniu konto! Za " zero" , śmiech na sali ile zabierają z konta! Do skarpety! Ludzie nie dajcie się ! Precz z bankami , oszustami ! Czyścić się szybko z kredytów , bo będzie jeszcze gorzej, zobaczycie! A ten rząd ciężko będzie odciągnąć od koryta.
arp
2 lata temu
Trzeba płacić tylko gotówką. Pretekstem do likwidacji pieniędzy jest to, że coraz mniej ludzi korzysta z gotówki. Jak będzie tylko elektroniczny to będziemy z automatu w czarnej dupie.
Plandemia
2 lata temu
Gotówka i tylko Gotówka. 4 rewolucja przemysłowa nadchodzi a mianowicie 90% ludizbstarci pracę na rzecz sztucznej inteligencji stąd też pojawia się gwarantowany dochód. Każdy kto ma choć odrobinę chęci i rozumu bardzo łatwo moze znaleźć informacje które są na wierzchu tylko trzeba chcieć a jeżeli informacje masz z mediów glownego nurtu to nie do konca wiesz w jakim świecie żyjesz. Pandemia to niebywała okazja żeby wprowadzić zmiany tak zeby ludzie zgodzili sie na wszystko malitego sami wejdziemy do klatek. A wszystko to dla zdrowia społecznego (co to ma znaczyć zdrowie społeczne? 😂) i dla ochrony środowiska. To są brednie po to a żeby osiągnąć cel masonerii. Teraz trwa zatrztmywanie silnika świata a co bedzie dalej to już panowie z elity wyjdą i zaproponują rozwiązanie
Ass
2 lata temu
Płacę gotówką po co mają wiedzieć co kupuję bo wszystkie tranzakcje bezgotówkowe są rejestrowane. Mam znajomych co przy skarbówce musieli się tłumaczyć z wydatków poprzez wydruki bankowe a tak przy gotówce nie mają kontroli z resztą te całe QR mają słuzyć jedynemu globalnej systemowi rozliczeniowemu. Jeśli będziesz niepokorny to Światowy Rząd cię odetnie i nic nie kupisz i nic nie sprzedaż
...
Następna strona