Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Kolejne mocne dane z rynku pracy wsparły dolara

9
Podziel się:

Na początku tygodnia złoty odrobił część strat poniesionych w piątek. Kurs euro spadł w okolice 4,56, a dolara zbliżył się do 3,88.

Kursy walut. Kolejne mocne dane z rynku pracy wsparły dolara
Kursy walut. Co z dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)

Na krajowym rynku brak było istotnych danych zmieniających perspektywy wobec polskiej waluty. Jednak po silniejszej reakcji na piątkowe umocnienie dolara (nawet na tle innych walut z rynków wschodzących), poniedziałek przyniósł odreagowanie.

Złoty pozytywnie reaguje na głosy z RPP wskazujące na rosnące grono członków, którzy zdecydowaliby się na podniesienie kosztu pieniądza. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej na podwyżki stóp zdecydowały się już banki centralne z Czech oraz Węgier, a zgodnie z wypowiedzią prezesa rumuńskiego banku, zacieśnianie polityki pieniężnej tam też już się zaczęło.

NBR wstrzymał program skupu papierów skarbowych oraz rozpoczął regulację płynności, a rozmowy na temat podwyżki stóp też były już prowadzone. Rumuńskie władze monetarne zaktualizowały swoje prognozy inflacji, które wskazują na wzrost w tym roku o 5,6 proc. wobec 4,1 proc. widzianego poprzednio (cel inflacyjny to przedział między 1,5 a 3,5 proc).

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

W Polsce NBP zaktualizuje swoje prognozy w listopadzie, gdzie przez niektórych członków RPP to posiedzenie było wskazywane jako pierwszy możliwy moment podwyżki stóp.

Notowania pary EUR/USD utrzymały się zdecydowanie poniżej poziomu 1,18, który został przebity w piątek po silnych danych o zatrudnieniu z USA. W poniedziałek dane o otwartych stanowiskach pracy w Stanach Zjednoczonych również zasugerowały, że rynek pracy w USA jest rozgrzany, gdyż liczba wakatów w czerwcu przekroczyła 10 mln.

Do grupy członków Fed wskazujących, że zbliża się moment do normalizacji polityki pieniężnej, dołączyli w poniedziałek R. Bostic z Atlanta Fed oraz T. Barkin z Richmond Fed. Bostic uważa, że w czwartym kwartale mogłoby się rozpocząć ograniczanie tempa skupu aktywów, a możliwy jest nawet szybszy termin, jeśli rynek pracy utrzyma ostatnie solidne tempo.

Z kolei Barkin uważa, że inflacja, na trwałe powróciła do 2 proc. celu Fed, co stanowi wypełnienie jednego z warunków do podniesienia stóp procentowych (drugim jest rynek pracy). Dobre dane z rynku pracy oraz zmiana nastawienia retoryki Fed podtrzymują ostatnią siłę amerykańskiego dolara.

We wtorek poznamy kilka istotnych dla rynku danych z Europy w tym z naszego regionu CEE. Węgry i Czechy poinformują o inflacji za lipiec. Oczekiwania ekonomistów sugerują odczyt na poziomie 4,8 proc. r/r na Węgrzech oraz 2,9 proc. w Czechach. Z Niemiec natomiast poznamy najnowszy odczyt wskaźnika ZEW o nastrojach w niemieckiej gospodarce.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
fsd
3 lata temu
zobaczycie, dolar w kolejnych latach będzie słabł aż upadnie. bezpieczna waluta to funt brytyjski, bo masoneria nie pozwoli upaść swojemu centrum, i rola UK i Izraela w nowym porządku będzie wiodąca
***** ***
3 lata temu
jakie podwyżki dostały jego służki
mmmmmmmm
3 lata temu
Za mnie , to 1 zł był by równy 1 euro
vdzc
3 lata temu
RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Jolanta
3 lata temu
nabrałam dużo kredytów i wierzę panu Glapińskiemu że nie podniesie stóp % i dzięki temu kredyt spłaci po części się sam np przy inflacji 20 % stopy 0% to idealnie a Glapiński to profesor nauk ekonomicznych to wie co robi.