Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Własna firma i praca na etacie. Kiedy oba źródła zarobków można rozliczyć na jednym druku PIT?

1
Podziel się:

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba zatrudniona na umowę o pracę prowadziła jednocześnie własną działalność gospodarczą.

Własna firma i praca na etacie. Kiedy oba źródła zarobków można rozliczyć na jednym druku PIT?
(PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Przedsiębiorca nie musi rezygnować z etatu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba zatrudniona na umowę o pracę prowadziła jednocześnie własną działalność gospodarczą. Jak w tej sytuacji rozliczy podatek dochodowy? W niektórych przypadkach wystarczy, że złoży tylko jedną deklarację PIT.

Praca na etacie daje bezpieczeństwo zatrudnienia w razie ewentualnych niepowodzeń z prowadzoną działalnością. Taki plan B wiąże się jednak z dodatkowymi formalnościami, choćby przez obowiązki względem fiskusa. Oba źródła zarobków trzeba przecież jakoś rozliczyć. Liczba składanych zeznań zależy od formy opodatkowania firmy.

Działalność na zasadach ogólnych. Wystarczy PIT-36

Przedsiębiorca zatrudniony na etacie, który oblicza podatek według skali (zgodnie ze stawką 18 proc. lub 32 proc.), ma ułatwione zadanie. Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych może posłużyć się jednym formularzem. Przychody z działalności gospodarczej i z umowy o pracę wykaże na PIT-36.

Informacje o dochodach i stratach należy wpisać do części D deklaracji. W rubrykach znajdują się poszczególne źródła przychodów. Jeśli osoba rozlicza się z pracy na etacie i z firmy, uzupełni dane przypisane do pola numer 1 ("Należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej...") i do pola numer 3. ("Pozarolnicza działalność gospodarcza"). Formularz służy też do wykazania innych przychodów, m.in. z emerytur i rent czy praw autorskich.

PIT-36 daje podatnikom dodatkowe korzyści. Umożliwia rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Oprócz tego, pozwala na skorzystanie z popularnych odliczeń od dochodu i podatku. Chodzi m.in. o ulgę prorodzinną, ulgę na internet, ulgę odsetkową, a także odjęcie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podatnik liniowy z umową o pracę

Jeden formularz nie załatwi sprawy w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Osoba zatrudniona dodatkowo na etacie musi w tym wypadku złożyć dwie oddzielne deklaracje, na których wykaże poszczególne przychody.

Firmę opodatkowaną stałą stawką 19 proc. (bez względu na wysokość osiąganych dochodów) trzeba koniecznie rozliczyć na druku PIT-36L i dołączyć PIT/B. Załącznik stanowi informację o wysokości dochodu lub straty z danego roku podatkowego.

Podatnik liniowy ma co prawda gwarancję niezmiennego podatku, ale na jej rzecz traci pewne przywileje. Na przykład, nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem lub jako samotny rodzic. Bez znaczenia jest nawet fakt, że uzyskuje inne dochody z pracy na etacie. W składanej w tym celu deklaracji PIT-37 tak czy inaczej musi zaznaczyć opcję indywidualnego zeznania. Oba formularze przekaże do urzędu skarbowego do 2 maja.

Ryczałt i karta podatkowa a zatrudnienie na etacie

Dwie deklaracje będą też potrzebne pracownikowi z firmą opodatkowaną ryczałtem albo kartą podatkową. W obu przypadkach zarobki z umowy z pracodawcą trzeba rozliczyć na PIT-37, a przychody z działalności na innym druku. Co ważne, trzeba zwrócić uwagę na różnorodność terminów. Zeznanie dochodów z etatu należy złożyć do 2 maja, podczas gdy dla pozostałych formularzy czasu jest znacznie mniej.

Działalność gospodarczą na zasadach ryczałtu rozlicza się na deklaracji PIT-28, do której trzeba też dołączyć PIT-28A (informację o przychodach). Ten rodzaj opodatkowania nie uprawnia do odpisywania kosztów uzyskania przychodu. Podatnicy nie mają też możliwości skorzystania z ulg podatkowych. W tym roku termin przekazania druku do urzędu skarbowego już minął. Jeśli ktoś nie zdążył przed 31 stycznia, powinien jak najszybciej wywiązać się z obowiązku.

Karta podatkowa to uproszczona metoda rozliczania podatku. Przy tej formie opodatkowania, dochody z pracy należy rozliczyć osobno na PIT-37, a przychody z działalności gospodarczej - na PIT-16A. Podatnik powinien zamieścić w deklaracji informacje m.in. o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczanej w poszczególnych miesiącach. Czas na złożenie formularza również upłynął z końcem stycznia.

Wszystkie wymienione zeznania podatkowe można przekazać do urzędu skarbowego osobiście lub drogą elektroniczną. W drugim przypadku podatnik ma do dyspozycji różnorodne programy PIT (m.in. przygotowany przez WP money)
, a także rządowy system e-Deklaracji.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Viktor-ia
7 lat temu
Czy można być na emeryturze i prowadzić działalność gospodarczą ! Jak sie ma sprawa opłat do ZUS-u ? Czy ktoś o tym pomyślał skoro można pracować na etacie i prowadzić działalność to dlaczego nioe można emerytom ?! Wszyscy maja być równi wobec PRAWA !