wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ulga dla krwiodawców. Jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga dla krwiodawców. Jakie warunki trzeba spełnić?

Fot. Bloody/CC2.0/photopin.com

Jeśli regularnie oddajesz krew i możesz pochwalić się tytułem honorowego dawcy, masz możliwość skorzystania z ulgi przy zeznaniu podatkowym.

Podatnik może odliczyć wartość przekazanej darowizny na cele krwiodawstwa od przychodu lub od dochodu. Pierwszy przypadek dotyczy przedsiębiorców, rozliczających się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Drugi - osób fizycznych, składających zeznanie PIT-36 lub PIT-37.

W sytuacji składania jednocześnie dwóch zeznań (np. PIT-36 i PIT-28), możesz skorzystać z rozliczenia donacji w dwóch częściach. Pamiętaj jednak, żeby tej samej kwoty nie wykazywać dwukrotnie.

Odliczona wartość oddanej krwi zmniejsza podstawę opodatkowania, co w praktyce oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym.

Jak obliczyć wartość darowizny krwi?

Wysokość ulgi zależy od litrażu oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników. Aby uzyskać wartość darowizny, należy pomnożyć liczbę litrów przez kwotę 130 zł. Jest to ustalony ekwiwalent pieniężny za litr pobranej krwi.

Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra ( 6 razy po 450 ml), a kobieta - 1,8 litra (4 razy po 450 ml) pełnej krwi. W przypadku osocza, limit wynosi więcej, bo aż 25 litrów.

Przykład
Jeśli oddasz nieodpłatnie 1,8 litra krwi i 2 litry osocza w ciągu roku, wartość krwi wyniesie 234 zł (1,8 l x 130 zł), a osocza - 260 zł (2 l x 130 zł). Darowizna na cele krwiodawstwa osiągnie zatem wysokość 494 zł.

Czy jest limit ulgi dla honorowych krwiodawców?

Odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa łączy się z darowiznami na cele szlachetne oraz cele kultu religijnego. W sumie nie może przekroczyć 6% dochodu (w przypadku ryczałtowców - 6% przychodu) wykazywanego w zeznaniu.

Przykład
Twój dochód za poprzedni rok wyniósł 40 000 zł, a donacja na cele krwiodawstwa - 325 zł (za oddane 2,5 litra krwi). Dodatkowo, kościół uzyskał od ciebie darowiznę na remont w wysokości 2500 zł. Oznacza to, że nie uzyskasz ulgi za całość dotacji, ponieważ ich suma przekroczyła 6% twojego dochodu: 2825 zł > 2400 zł (6% z 40 000 zł). Masz prawo pomniejszyć swój dochód o 2400 zł.
Niezbędna dokumentacja i formularze PIT

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi dla krwiodawców, do właściwego formularza podatkowego musisz dołączyć druk PIT-0. Za jego pośrednictwem wykażesz kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia oraz dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi).

Aby dokonać odliczenia, wymagane jest zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa o ilości bezpłatnie pobranej krwi i jej składników. Nie trzeba go dołączać do zeznania podatkowego. Urząd skarbowy ma jednak prawo skontrolować sytuację, dlatego należy przechowywać dokument do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (co najmniej 5 lat).
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie