Archiwum artykułów autora Grzegorz Jóźwiak
KOMENTARZE WALUTOWE / Korzystny news-flow dla złotego
W piątek rano uwagę zwraca taniejący dolar – USDPLN złamał barierę 3,68 po tym jak EURUSD naruszył okolice 1,17 – a z kolei euro próbuje przebić się przez poziom 4,30. Poprawa nastrojów wokół rynków wschodzących to wynik splotu kilku korzystnych wydarzeń – wyraźnej podwyżki stóp procentowych w Turcji (wczoraj CBRT podniósł stopy o 625 p.b.), słabszego odczytu inflacji CPI w USA (w środę rozczarowała też PPI), co osłabiło dolara i przełożyło się na relację EURUSD (euro z kolei wsparł nie tak „gołębi” przekaz z Europejskiego Banku Centralnego), a także możliwego przełomu w temacie relacji handlowych USA-Chiny.
DZIŚ W MONEY / Rynek wielu zmiennych
Informacje przekazane wczoraj przez Larry'ego Kudlow'a, który pełni funkcję głównego doradcy ekonomicznego prezydenta zaczynają dawać nieco więcej światła na strategię, jaką przyjął Biały Dom wobec Chin. Zresztą znając schemat działania Trumpa nie jest ona zaskoczeniem - docisnąć drugą stronę ile się da i zaproponować rozmowy, ale na „naszych warunkach”.
KOMENTARZE WALUTOWE / Czekamy na decyzje banków centralnych oraz… Chińczyków
Czwartkowy handel nie przynosi większych zmian w poziomie notowań złotego, chociaż widać próby schodzenia w dół z USDPLN. Trzeba jednak zaznaczyć, że do złamania okolic 3,70 i przetestowania poziomu 3,6935 doszło jeszcze wczoraj wieczorem, po tym jak dolar osłabił się na głównych crossach po pojawieniu się informacji o chęci wznowienia rozmów handlowych z Chinami przez USA, tym razem negocjacje miałby poprowadzić Sekretarz Skarbu Mnuchin, co można odebrać jako sygnał, że Biały Dom traktuje je poważnie.
KOMENTARZE WALUTOWE / Złoty czeka na bodziec
Obserwowana jeszcze wczoraj rano próba umocnienia złotego została w kolejnych godzinach wymazana, głównie za sprawą obserwowanego umocnienia się dolara na głównych zestawieniach. W międzyczasie nie pojawiły się żadne istotne informacje, wydaje się, zatem, że inwestorzy na rynkach wschodzących zwyczajnie czekają na splot korzystnych informacji, który pomógłby im „pociągnąć wątek” przez kilka dni.
KOMENTARZE WALUTOWE / Słaby dolar wspiera rynki EM
Schemat jest ten sam – im mocniejszy dolar, tym większa negatywna presja na rynki wschodzące (odpływ kapitałów) i odwrotnie. Dzisiaj podobnie jak wczoraj widzimy ten drugi schemat.
KOMENTARZE WALUTOWE / Trump zwiększa presję na Chiny. Rynki reagują powściągliwie
W poniedziałek dolar zaczął oddawać zdobycze z piątkowego popołudnia, kiedy to został wsparty lepszymi danymi Departamentu Pracy. Dynamika płacy godzinowej na poziomie 2,9 proc. r/r niewątpliwie cieszy, ale w obecnej chwili nie zmienia dużo w perspektywach potencjalnych posunięć FED w 2019 r. Tu więcej powie komunikat po wrześniowym posiedzeniu. Tymczasem kolejne dwie podwyżki stóp (do grudnia) są w zasadzie uwzględnione w wycenie dolara.
KOMENTARZE WALUTOWE / Dolar nie radzi sobie najlepiej
Największym przegranym jest dzisiaj rano australijski dolar, chociaż straty nie są duże. Powodem stały się spekulacje związane z możliwym pogorszeniem się relacji handlowych USA z Japonią (faktem jest, że USA notują deficyt w wymianie handlowej), co wywnioskowano z wczorajszych wypowiedzi Donalda Trumpa.
KOMENTARZE WALUTOWE / Korekta na dolarze
Środa przynosi próbę technicznego odreagowania ostatniej przeceny dolara. Pewien „entuzjazm” z początku tygodnia będący wynikiem informacji nt. zawarcia porozumienia handlowego pomiędzy USA, a Meksykiem, zaczyna być zastępowany przez inne tematy.
KOMENTARZE WALUTOWE / Jackson Hole bez większego znaczenia
Piątek nie przynosi większych zmian na rynkach. Teoretycznie ważną pozycją w kalendarzu jest sympozjum w Jackson Hole i zaplanowane na dzisiejsze popołudnie (godz. 16:00) wystąpienie Jerome Powella), ale raczej nie oczekuje się, aby wniosło ono coś do obrazu rynku.
KOMENTARZE WALUTOWE / Szukanie pretekstów
To co nas powinno bardziej interesować to wątek włoski.
KOMENTARZE WALUTOWE / Dolar jednak wciąż na fali
Wątek Brexitu udziela się notowaniom funta.
GIEŁDA / Przesilenie bliżej, niż dalej?
Przysłowiowe światełko w tunelu pojawiło się po wywiadzie Wang Shouwen’a.
KOMENTARZE WALUTOWE / Trump inicjuje nową falę przeceny
Na razie jednak większego „dramatu” na rynkach nie widać.
KOMENTARZE WALUTOWE / Burzliwy przebieg notowań funta
Korekta w postaci słabości dolara była krótka i dzisiaj amerykańska waluta próbuje odbijać na większości głównych ustawień.
KOMENTARZE WALUTOWE / Dolar próbuje odbijać w Dzień Niepodległości
Można odnieść wrażenie, że inwestorzy nie są do końca przekonani, że obserwowana poprawa nastrojów w Chinach może mieć trwalszy charakter.
KOMENTARZE WALUTOWE / Dolar żywi się niepewnością
Można odnieść wrażenie, że uczestnicy rynków finansowych mają świadomość, że brak nowych, mocnych informacji na linii USA-Chiny nie oznacza bynajmniej, że temat spadł z wokandy.
KOMENTARZE WALUTOWE / Fed albo EBC. Który bardziej zaskoczy?
Dolar kontynuuje nieznaczne umocnienie widoczne wczoraj.