Notowania

Uczestnicy akademii z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego w sali koncertowej Schiller-Theater w Berlinie zgotowali owacyjne przyjęcie Lechowi Wałęsie i Michaiłowi Gorbaczowowi. Obaj politycy podali sobie ręce.

Zgromadzeni oklaskiwali gości honorowych na stojąco. Wałęsa pozdrowił ich znakiem _ V _ - zwycięstwa.

W akademii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Niemiec Joachim Gauck i kanclerz Angela Merkel.

Burmistrz Berlina Klaus Wowereit wspomniał o polskiej Solidarności, która - jak podkreślił - stała się inspiracją dla opozycjonistów w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Upadek muru jest dowodem na to, że _ niemożliwe może stać się możliwym _ - powiedział polityk SPD.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz także nawiązał do sytuacji w Polsce. Wspomniał o fali strajków w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku będących przejawem _ prawdziwego ruchu robotniczego _. Jak podkreślił, polscy robotnicy w walce o wolność kierowali się zasadą _ zło dobrem zwyciężaj _, co przesądziło o pokojowym charakterze protestów.

Schulz przypomniał, że duszą Unii Europejskiej jest solidarność. Wskazał na problemy nurtujące obecnie obywateli krajów wspólnoty, w tym wysokie bezrobocie wśród młodzieży, powodujące wzrost poparcia dla ruchów populistycznych. Szef PE powiedział, że wydarzenia roku 1989 pokazują, iż _ wszystko jest możliwe, ale nic nie jest nam dane na zawsze _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rocznica upadku muru berlińskiego, wałęsa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz