Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny-Tajwan-USA-broń

0
Podziel się

Chiny ostrzegły Stany Zjednoczone, że sprzedaż nowoczesnej amerykańskiej broni Tajwanowi może zaszkodzić relacjom amerykańsko-chińskim. To błyskawiczna i ostra reakcja komunistycznego rządu w Pekinie na informację o dostawie statków, rakiet i helikopterów dla Tajpej.

bEiFBawR

Wiceminister spraw zagranicznych Chin He Jafei odpowiedzialny za kontakty z państwami Ameryki Północnej nie krył oburzenia informacją o dostawach. Pekin uznaje bowiem Tajwan za zbuntowaną chińską prowincję. Protest został złożony na ręce amerykańskiego ambasadora w Pekinie.

Wczoraj prezydent Barack Obama ogłosił w Kongresie Stanów Zjednoczonych propozycję sprzedaży broni dla Tajwanu wartą blisko 6,5 miliarda dolarów, czyli 20 miliardów złotych. W skład pakietu wchodzą między innymi helikoptery Black Hawk, dwa odnowione niszczyciele min klasy Osprey oraz zaawansowane technologicznie rakiety Patriot.

Amerykanie mogą spodziewać się licznych reperkusji. Eksperci mówią, że Chiny czują się silne i konsekwencje mogą być poważniejsze niż Waszyngton przewidywał. Wachlarz możliwości jest szeroki - od nacisków gospodarczych po wstrzymanie się przez Pekin od nacisków na Iran, by ten zarzucił swój program atomowy

bEiFBaxu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)