Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja-Gruzja-pomnik

0
Podziel się

W Moskwie zostanie wzniesiony pomnik upamiętniający wspólną walkę Gruzinów i Rosjan w czasie drugiej wojny światowej. Pomysł władz rosyjskiej stolicy jest odpowiedzią na zniszczenie w gruzińskim mieście Kutaisi Pomnika Sławy poświęconego pamięci Gruzinów poległych w walce z faszystowskimi Niemcami. Obelisk został zburzony w grudniu ubiegłego roku. Akcja gruzińskich władz została potępiona przez ministerstwa: spraw zagranicznych i obrony Federacji Rosyjskiej.

bEjaAOrp

Po wojnie gruzińsko-rosyjskiej z sierpnia 2008 roku oba kraje nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych. Władze w Tbilisi traktują Rosję jako okupanta, który zajął Abchazję i Osetię Południową. Jednym ze spektakularnych działań antyrosyjskich prezydenta Micheila Saakaszwilego było zburzenie w 2009 roku radzieckiego pomnika Sławy w Kutaisi i odsłonięcie w maju tego roku w Tbilisi pomnika ofiar rosyjskiej agresji na Gruzję.
"Nie będzie między nami żadnych kontaktów, dopóki oni nie opuszczą naszych terenów" - powtarza gruziński minister do spraw reintegracji Temur Jakobaszwili. Rosjanie nie pozostają dłużni i zapowiadają, że Moskwa nie zamierza nawiązywać dialogu z Micheilem Saakaszwilim. Jednocześnie, aby podkreślić przyjaźń, jaką darzą gruziński naród, zamierzają wznieść w Moskwie obelisk zawierający przesłanie: "W walce przeciwko faszyzmowi byliśmy razem".

bEjaAOrS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)