Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 14:05

Zdrowie-recepty-refundacja

Lekarze grożą, że od nowego roku przestaną wypisywać recepty na leki refundowane. Wtedy wchodzi w życie ustawa refundacyjna, która wprowadza zaostrzenie kar za źle wypisane recepty. Zgodnie z nowymi przepisami jeżeli lekarz wypisze receptę na leki refundowane pacjentowi, który jest nieubezpieczony i nie ma prawa do zniżki będzie musiał z wrócić z własnej kieszeni koszty refundacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Doktor Halina Bobrowska uważa, że lekarze będą się bali wypisywać leków refundowanych, a pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do leków ze zniżką.
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł uważa, że ustawa ogranicza kompetencje lekarzy pierwszego kontaktu. Zapisywanie niektórych leków ze zniżką będzie wymagało przedstawienie dokumentacji badań i zgody specjalisty.
Z kolei rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński podkreślił, że lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ nie może odmówić wystawienia recepty refundowanej osobie do tego uprawnionej. Dodał, że Fundusz prowadzi kontrolę ordynowanych leków i nic w tym zakresie się nie zmienia.
Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska przestrzega lekarzy, że odmowa wypisania recepty na leki refundowane osobie do tego uprawnionej jest łamaniem praw pacjenta.
Średni koszt refundacji leków wypisywanych przez lekarza pierwszego kontaktu waha się od kilkudziesięciu tysięcy do ponad 100 tysięcy złotych złotych kwartalnie. NFZ wydaje rocznie na refundację leków 8, 5 miliarda złotych.
Lekarze w internecie zbierają podpisy w sprawie bojkotu umów z NFZ na wypisywanie leków refundowanych.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz