Sąd Najwyższy ma ocenić, czy i od jakiej kwoty taka praktyka jest dozwolona.
Andrzej Seremet ujawnił w informacji dla Senatu, że prokurator nie wyraził zgody na wnioski o kontrolę operacyjną wobec 149 osób.
Pytania dotyczyły między innymi wiedzy o używanym przez Amerykanów szpiegowskim systemie PRISM. Informacje o tym programie ujawnił Edward Snowden.
Z mocy prawa służby mają obowiązek niszczenia nieprzydatnych lub wykorzystanych w postępowaniu m.in. podsłuchów, a także informować o tym prokuraturę.
Ludowcy proponują by skrócić obowiązek przechowywania danych operatorów sieci komórkowych z dwóch lat do pół roku.
PiS złożyło wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych ws. projektu systemu INDECT.
Komisja dyskutowała dziś nad przedłożoną Senatowi przez Andrzeja Seremeta informacją statystyczną dotyczącą liczby wniosków o stosowanie podsłuchów w zeszłym roku.
W 2011 r. sądy, prokuratury, policja i służby specjalne sięgały po nasze dane o połączeniach 1 mln 856 tys. 888 razy. To o prawie pół miliona więcej niż w 2010 r. i aż o 800 tys. więcej niż w 2009 r.
Zdaniem sądu, ABW powinna udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych.
Ograniczeniem służb w zakresie kontroli operacyjnej stają się nie uwarunkowania prawne, ale aktualne możliwości finansowe służb i ich dostęp do zdobyczy technologicznych.