Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|
aktualizacja

Bank Millennium z miliardową stratą. Ma plan, jak wyjść na prostą

114
Podziel się:

Po zaksięgowaniu kosztów wakacji kredytowych Millennium Bank znalazł się pod kreską. Współczynniki kapitałowe instytucji finansowej są poniżej wymogów nadzorcy. Ma ona plan naprawczy, zgodnie z którym chce uporać się z problemem do trzeciego kwartału przyszłego roku. Klienci nie mają powodów do obaw.

Bank Millennium z miliardową stratą. Ma plan, jak wyjść na prostą
Millennium Bank ma problemy kapitałowe. Zapewnia, że poprawa współczynników nastąpi w relatywnie krótkim czasie (Getty images, Jaap Arriens)

W poniedziałek Millennium Bank opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał tego roku. Od lipca do września grupa odnotowała ponad miliard złotych straty, co jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Wyniki były pod wpływem kosztów wakacji kredytowych i kosztów rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi. Po trzech kwartałach 2022 r. raportowana strata grupy Millennium wynosi 1,26 mld zł. Do czasu wyjścia na prostą, bank nie będzie płacił podatku bankowego.

Millennium bank realizuje plan naprawczy

Millennium, którego współczynniki kapitałowe po zaksięgowaniu kosztów wakacji kredytowych znalazły się poniżej minimalnych poziomów, liczy, że od czwartego kwartału tego roku będą się one poprawiać, a do trzeciego kwartału przyszłego roku znajdą się powyżej wymogów nadzorcy.

- Mamy plan poprawy współczynników kapitałowych, byśmy ponownie znaleźli się powyżej minimalnych poziomów w relatywnie krótkim okresie. Uważamy, że może to się stać do trzeciego kwartału 2023 r. - powiedział wiceprezes banku Fernando Bicho podczas poniedziałkowej konferencji wynikowej dla dziennikarzy.

Bank zamierza doprowadzić do podwyższenia wskaźników kapitałowych wskutek "dalszej poprawy dochodowości operacyjnej i inicjatyw mających na celu optymalizację kapitałową, takich jak zarządzanie aktywami ważonymi ryzykiem, włączając w to transakcje sekurytyzacyjne".

Millennium jest jednym z tych banków, które mają pokaźny portfel spornych kredytów frankowych, co obciąża jego wynik. Bank usiłuje rozwiązać problem poprzez zawieranie z tymi klientami ugód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: TSUE decyduje o sprawie frankowej. Jaki zapadnie wyrok?

- Uważamy, że możemy utrzymać tempo zawierania ugód z klientami. Mamy cel 2 tys. kwartalnie - powiedział prezes banku Joao Bras Jorge.

Problemy Millennium Banku a sytuacja klientów

Bank nie spodziewa się znaczącej zmiany kosztów ryzyka w czwartym kwartale.

- W pierwszym półroczu korzystaliśmy z nadzwyczajnie niskiego kosztu ryzyka, częściowo wspieranego przez sprzedaż kredytów zagrożonych, ale wcześniej przewidywaliśmy, że przy wyższych stopach procentowych nastąpi pewien wzrost (kredytów zagrożonych - przyp. red.) i to się sprawdziło w trzecim kwartale szczególnie w segmencie detalicznym. Na razie nie widzimy pogorszenia w segmencie przedsiębiorstw - powiedział Bicho.

O sytuacji finansowej banku informowaliśmy na początku października. W odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe banku zapewniło, że działa na podstawie "efektywnego modelu biznesowego". Ponadto zaznaczyło, że bank co kwartał osiąga zyski z prowadzonej działalności, pozyskuje nowych klientów, utrzymuje pod kontrolą koszty operacyjne i stale rozwija katalog produktów oraz usług.

Sektor bankowy pod presją

We wrześniu pisaliśmy w money.pl, że dzięki wysokim stopom procentowym banki zarabiają krocie, ale kurczące się kapitały w sektorze stanowią duży problem. Do tego bankom siadła sprzedaż, a fiasko starcia z frankowiczami winduje koszty. Na domiar złego sen z powiek spędzają bankowcom nieobliczalni politycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(114)
Marcin
rok temu
No i kolejny bank za złotówkę może Jarek przejmie z kolegą. Władza nienawidzi kapitalizmu - widać gołym okiem. Niemniej wille w centrum miast za 5 mln są super.
MMM
2 lata temu
Bankowa mafia Millenium sfałszowała moją umowę na fundusze i legalnie mogli wyciągać z konta ile im się podobało, taki jest plan naprawczy tego banku.
vvf
2 lata temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emreytura nie jest Ci potrzebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
ALEKSANDER
2 lata temu
Tylko czy - po planach naprawczych i pomysłach Rządu RP - obywatele jeszcze będą mieli pieniadze na kątach? Uspakajajmy obywateli - nie macie się czego obawiać? Nie mamy sie czego obawiać- szczególnie gdy Rząd zaczyna miec problemy ze sprzedarzą obligacji? Banki w których Skarb Państwa ma większość będą ryzykować na rzadanie pieniadze klientów? Gdy nie jeden bank a połowa bedzie miała straty żaden fundusz gwarancyjny nie wystarczy na wypłate pieniędzy obywatelom - i to trzeba mówic a nie że "klienci nie maja się czego obawiać"?
Jędrek
2 lata temu
Krajowy nadzorca tak "nadzorował" m.in. bank Millenium, że RZĄD OTRZYMA MNIEJ PIENIĘDZY W PODATKU. Wcześniej wystarczyło NIE BLOKOWAĆ prac w Polskim Parlamencie i dzisiaj o sprawie tzw. kredytów frankowych WSZYSCY BY ZAPOMNIELI! Teraz jest jak widać. Idea i Santander JUŻ PADŁY, a Millenium jest na TYM SAMYM KURSIE. Co pokaże przyszłość ZOBACZYMY. Nieomylny Prezes NBP OSTATNIO NIE PODNIÓSŁ STÓP PROCENTOWYCH BO WIESZCZY BEZROBOCIE. Jak będzie BEZROBOCIE nie będzie rat. a JAK NIE BĘDZIE RAT to będzie kicha!
...
Następna strona