Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Decyzja TSUE. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć po wyroku

143
Podziel się

Frankowicze cieszą się po wyroku TSUE, ale wśród bankierów nie widać paniki. Jakie będą konsekwencje decyzji? Podsumowujemy je w dziesięciu punktach.

Od lewej: Mariusz Korpalski z Forum Prawników Finansowych, Justyna Dziubak, Barbara Husiew ze stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu", Arkadiusz Szcześniak z SBB, Magdalena Owoc oraz Jacek Czabański i Krzysztof Orski z FPF podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku TSUE.
Od lewej: Mariusz Korpalski z Forum Prawników Finansowych, Justyna Dziubak, Barbara Husiew ze stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu", Arkadiusz Szcześniak z SBB, Magdalena Owoc oraz Jacek Czabański i Krzysztof Orski z FPF podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku TSUE. (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)
bDALFsCt

1. Polskie sądy mogą unieważniać umowy kredytowe, ale powinny kierować się interesem klienta

TSUE wskazał jednoznacznie, że w sytuacji, gdy usunięcie "nieuczciwych warunków umowy zmienia charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie (…) prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów”.

2. Polskie przepisy nie pozwalają na uzupełnienie luk w umowie po wykreśleniu nielegalnych klauzul

Umowa, po usunięciu wspomnianych fragmentów, będzie wciąż obowiązywać tylko w sytuacji, gdy będzie to prawnie możliwe. TSUE wskazał, że polskie sądy mogą unieważniać całe umowy, gdyby okazało się, że jest to niemożliwe.

bDALFsCv

3. Wyrok TSUE dotyczy tylko konkretnego kredytu, ale jest drogowskazem dla sądów analizujących inne podobne umowy

Orzeczenie TSUE to efekt tzw. "pytań prejudycjalnych" skierowanych do Luksemburga przez polski sąd, który rozpoznawał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez Justynę i Kamila Dziubaków. Zaciągnęli oni w 2008 roku kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

Opinię TSUE polskie sądy mogą, ale nie muszą uwzględniać. Wyrok ma znaczenie dla podobnych umów kredytowych, w których raty banki wiązały z kursem franka.

bDALFsCB

4. Wyrok TSUE nie zaszkodził złotemu. Wręcz przeciwnie, kursy głównych walut poszły w dół

Na rynku walutowym po ogłoszeniu wyroku TSUE zapanowało duże zamieszanie. Kursy walut skakały w górę i w dół, ale z czasem widać, że szala przechyla się na stronę umocnienia złotego. Tym samym franka, euro i dolara można teraz kupić po nieco niższym kursie

5. Wyrok TSUE nie wywołał paniki na giełdzie i wielkiego zjazdu akcji banków

Bezpośrednio przed ogłoszeniem wyroku i tuż po nim na giełdzie w Warszawie akcje banków podlegały dużym wahaniom, choć nie można powiedzieć, żeby reakcja inwestorów była jednoznacznie negatywna. Notowania części banków nawet poszły w górę.

6. Wyrok TSUE może oznaczać falę nowych wniosków do sądów i ich zakorkowanie

To polskie sądy, rozpoznając każdą sprawę z osobna, podejmować będą decyzje w oparciu m.in. o wyrok TSUE. W związku z tym, że jest on pozytywny dla frankowiczów, zachęci kolejnych kredytobiorców do walki o swoje prawa. Obecnie toczy się w sądach zaledwie około 8-10 tysięcy spraw przed sądami, a kredytobiorców posiadających kredyt w szwajcarskiej walucie jest około 450 tysięcy. Sam natłok spraw może spowodować, że dochodzenie roszczeń przed sądami może trwać latami.

bDALFsCC

7. Wyrok TSUE może skutkować trudniejszym dostępem do kredytów

Konieczność zawiązywania rezerw na ewentualne odszkodowania zasądzane dla frankowiczów spowoduje, że banki będą miały mniej kapitału, który mogłyby przeznaczać na udzielanie nowych kredytów.

8. Wyrok TSUE może skutkować gorszą ofertą dla oszczędzających

Banki, aby pokryć koszty związane z ewentualnymi odszkodowaniami zasądzanymi przez polskie sądy po wyroku TSUE, będą szukały pieniędzy w innych obszarach swojej działalności. Dlatego niewykluczony jest spadek oprocentowania lokat. Dla banków niewielkie nawet ograniczenie oprocentowania lokat czy kont oszczędnościowych może oznaczać nawet kilka miliardów złotych oszczędności rocznie.

bDALFsCD

9. Wyrok TSUE może skutkować wyższymi kosztami usług bankowych

Ewentualne odszkodowania zasądzane przez sądy po wyroku TSUE będą kosztowne dla banków. Część kosztów instytucje mogą przenieść na klientów w postaci wyższego oprocentowania kredytów. Poza tym część podwyżek może być ukryta w postaci różnego rodzaju prowizji, opłat czy dodatkowych ubezpieczeń.

10. Wyrok TSUE może oznaczać problemy dla kilku banków, które będą wymagać pomocy państwa

Eksperci wskazują, że jeden lub dwa banki mogłyby mieć poważne problemy finansowe, gdyby okazało się, że będą musiały przewalutować kredyty lub płacić gigantyczne odszkodowania klientom. Przed ewentualnym bankructwem konieczna może się okazać pomoc państwa, a więc przekazanie miliardów z budżetu.

bDALFsCE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDALFsCW
kredyty
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
AJO
rok temu
No popatrz. Pomocy państwa się zachciewa.
bebiko
rok temu
Kredyty w złotówkach a oprocentowanie jak dla frankowiczów. To jest uczciwe ??
Sebastian
rok temu
Szanowny Panie, Przeczytałem Pana artykuł i dodałbym jeszcze punkt 11. Wyrok TSUE może wpłynąć na obniżenie wydatków reklamowych, w tym skierowanych do takich podmiotów, jak Wirtualna Polska. Może Pan uzupełni tym punktem swój artykuł? Krótko odniosę się do samego wyroku. Wyrok TSUE mówi o tym, że klauzule abuzywne w umowach nie powinny mieć miejsca. Umowy kredytowe konstruowały banki i one w całości odpowiadają za ich treść. Konsument w tym przypadku jest stroną słabszą i dlatego powinien być lepiej chroniony. W artykule pisze Pan o kosztach dla sektora bankowego, ale nie porusza Pan kwestii kosztów poniesionych przez kredytobiorców i o miliardowych zyskach banków z tytułu nieuczciwych zapisów w umowach kredytowych. To, że te kredyty są dobrze obsługiwane nie oznacza, że ta obsługa nie stanowi problemu dla kredytobiorców. Jaki efekt wywołał Pana tekst można ocenić wchodząc na komentarze, na które oczywiście nie miał Pan wpływu, ale Pan je po części wywołał. Całemu złu są winni tzw. frankowicze. To tak jakby za gwałt była obwiniana zgwałcona dziewczyna, która ubrała się w zbyt krótką spódnicę. Przechodząc jednak do Pana tekstu. Pisze Pan, że wyrok TSUE może oznaczać problemy dla kilku banków, które będą wymagać wielomiliardowego wsparcia z budżetu, a z drugiej strony Pan pisze, że wyrok nie zaszkodził złotemu, ani nie wpłynął na poziom akcji banków, to skąd Pan wie, że z budżetu państwa trzeba będzie wydać kilka miliardów złotych? Mógł Pan jeszcze dopisać – miliardów złotych, które powinny trafić na służbę zdrowia lub edukację. Proszę pamiętać o jednym – w Polsce funkcjonuje wiele banków i mamy konkurencję. Jeżeli w jednych bankach podniesie się koszty usług, to klienci przejdą do tych banków, które proponują lepsze warunki. Jeszcze krótko o kryzysie z 2008 roku. Kryzys ten wywołały instytucje finansowe, w tym banki.
bDALFsCX
Kolo
rok temu
W całej tej sprawie wszystkim zdaje się umykać jeden oczywisty fakt. POLSKIE SĄDY potrzebowały opinii TSUE aby móc orzeć nieważność nielegalnych zapisów umowy! Panie Schetyna, to nie jest wyrok na Morawieckiego ani na PiS, to nie jest też wyrok na Tuska, PO, nadzór bankowy ani nawet banki udzielające tych kredytów. TO JEST WYROK NA BEZWŁADNE, NIEKOMPETENTNE POLSKIE SĄDOWNICTWO! Czy polscy sedziowie tej oczywistej prawdy zawartej w orzeczeniu TSUE nie mogli zauważyć 10 lat temu? To na nich wyrok!
Ed
rok temu
Kredytobiorcy nie potrzebują pomocy ale banki to już tak.
...
Następna strona