Notowania

Wyrok TSUE. Akcje banków wystrzeliły w górę, ale tylko na chwilę

Znamy już decyzję TSUE, która jest pozytywna dla frankowiczów. Po początkowej euforii inwestorów nie ma już praktycznie śladu. Zamieszanie na rynku jest bardzo duże.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Inwestorzy od tygodni wyczekiwali na wyrok TSUE. (Fot: AP/FOTOLINK)

Na tę decyzję od tygodni czekali nie tylko frankowicze, ale i inwestorzy. Szczególnie ci, którzy mają akcje banków. Jeszcze nie znaliśmy decyzji Trybunały Sprawiedliwości UE w sprawie kredytu rodziny Dziubaków, a już inwestorzy kupowali akcje banków, licząc na pozytywny dla nich wyrok.

Po wczytaniu się w treść wyroku inwestorzy doszli jednak do wniosku, że to frankowicze są górą, a banki przegrały. Tym samym po początkowych mocnych wzrostach niemal wszystkich banków notowania wróciły w wielu przypadkach do spadków. Trzeba jednak podkreślić, że poszczególne banki wypadają w różny sposób.

W południe notowania mBanku, który jest w czołówce instytucji udzielających przed laty kredyty frankowe, rosną blisko 0,5 proc. (wcześniej zarówno zyskiwały 6 proc. jak i traciły 4 proc.). Najwięcej, bo prawie 8 proc. traci BNP Paribas.

Najbardziej zainteresowany decyzją TSUE Getin Noble Bank (ma największy udział kredytów frankowych w portfelu kredytowym) jest 3 proc. na plusie, choć przez długi czas bilans na akcjach wychodził na zero.

Pod kreską jest PKO BP, ING i Santander (2-4 proc.). Najlepiej wypada Getin Holding i Idea Bank, które zyskują około 18 proc., ale trzeba podkreślić, że nie są one mocno zaangażowane w kredyty frankowe. Po wcześniejszych spadkach na plus wyszedł m.in. Bank Millennium.

Trzeba podkreślić, że sytuacja jest dynamiczna i kursy banków na giełdzie zmieniają się znacząco praktycznie z minuty na minutę.

Wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że można unieważnić całą umowę, jeśli zawarto w niej nieuczciwe klauzule. Głównym wskazaniem dla podjęcia przez sąd takiej decyzji ma być interes kredytobiorcy. TSUE wskazał jednoznacznie, że w sytuacji gdy usunięcie "nieuczciwych warunków umowy zmienia charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie (…) prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów”.

Z drugiej strony TSUE stwierdził, że polskie przepisy nie pozwalają na uzupełnienie luk w umowie po wykreśleniu nielegalnych klauzul.

Orzeczenie TSUE to efekt pytań prejudycjalnych skierowanych do Luksemburga przez polski sąd, który rozpoznawał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez Justynę i Kamila Dziubaków. Zaciągnęli oni w 2008 r. kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

Inwestorzy byli pesymistami

Już od połowy września akcje banków znalazły się w niełasce. Notowania indeksu WIG-Banki systematycznie spadały. Tylko ostatni tydzień (do momentu ogłoszenia decyzji TSUE) przyniósł spadek wartości banków średnio o 5 proc. To oznacza miliardy złotych, które wyparowały z rynku.

Wcześniej Związek Banków Polskich szacował, że cały sektor bankowy w związku z niekorzystnym wyrokiem TSUE i ewentualną koniecznością przewalutowania kredytów poniósłby straty rzędu 50-60 mld zł.

Choć mówiło się, że problem może mieć cały sektor bankowy, poszczególne banki odczułyby to w różny sposób. Przede wszystkim najwięcej stracić mogłyby banki, które udzielały najwięcej kredytów frankowych i ich udział w całym portfelu kredytowym jest największy.

Najwięcej frankowych kredytów ma PKO BP (22,1 mld zł), Millennium (15 mld zł), mBank (14,8 mld zł) i Getin Noble Bank (9,4 mld zł). Największy problem może mieć ostatni z nich, bo w całym portfelu kredytowym Getina należności we frankach mają 23 proc. udziału. Dla porównania, w PKO BP to niecałe 12 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyrok tsue, banki, franki, gospodarka, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

FerdekCzyżby decyzja TSUE już wyciekła ? To znaczy że frankowicze nie będą się mocno cieszyć.

03-10-2019

FerdekCzyżby decyzja TSUE już wyciekła ? To znaczy że frankowicze nie będą się mocno cieszyć.

03-10-2019

GowAlbo ktoś coś wie albo i tak zarobią. Rodzina dostaje kasę a i rak wyda na samochód większe mieszkanie i znowu bank zarobi hehe ludzie coś wygrają a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (94)